Skip links

راه های مراقبت از روکش دندان کودکان کدام اند ؟

روکش دندان کودکان

روکش دندان کودکان در دندان های شیری و دائمی متفاوت است. این روکش ها در دندان های شیری از جنس فولاد است زیرا توانایی پوشش کل دندان را دارد و از پوسیدگی دندان های مجاور نیز جلوگیری می کند. در این مطلب به روکش دندان کودکان , مراقبت از آن و بررسی جوانب مختلف آن می پردازیم. پس با ما همراه باشید. همچنین برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان شما می توانید با دکتر کوشکی تماس بگیرید.

 

 

روکش دندان کودکان چه مزیتی دارد ؟

نصب روکش دندان کودکان موجب می شود تا از پوسیدگی های بعدی جلوگیری شود. زیرا سطح دندان را کاملا می پوشاند و از دندان های مجاور نیز در برابر پوسیدگی مراقبت خواهد شد. اغلب روکش هایی که بر روی دندان کودکان نصب می شود به وسیله چسب هایی که قادر به آزاد کردن فلوراید هستند نصب می شوند. این نوع از چسب ها موجب افزایش مقاومت مینای دندان در برابر تجمع باکتری و ایجاد پوسیدگی می شود. روکش دندان کودکان همزمان با افتادن دندان شیری می افتند.

 

انواع روکش دندان

استیل

روکش های استیل جزو قدیمی ترین روکش های مورد استفاده در علم دندانپزشکی هستند. این نوع از روکش ها دارای مقاومت بالایی هستند و اغلب برای دندان های آسیاب کاربرد زیادی دارند. این روکش ها از نظر هزینه دارای قیمت مناسب ترین نسبت به انواع دیگر است و با هر سایز دندان نیز سازگاری دارد. به طور معمول دندانپزشک اطفال هنگامی از این روکش استفاده می کند که شاهد پوسیدگی در بین دندان ها است. زیرا روکش های استیل توانایی مراقبت از دندان های کناری را نیز دارند. مقاومت نسبت به رطوبت از ویژگی های مهم روکش استیل به شمار می رود.

استریپ کرون

روکش استریپ کرون که به عنوان رزین دستکاری شده نیز شناخته می شود موادی همرنگ دندان است. اگر کودک دچار پوسیدگی یا شکستگی در دندان جلو است از این روکش برای آن استفاده می شود. زیرا در مبحث روکش های دندانی جنبه زیبایی آن نیز مطرح است. هزینه روکش های استریپ کرون از مناسب تا متوسط تقسیم بندی می شود.

 

روکش دندان کودکان

استیل روکش دار

استیل های روکش نوع دیگری از روکش های دندانی هستند که دارای روکشی از جنس استیل و نیکل می باشند. در این نوع از روکش های دندانی نیز جنبه زیبایی در نظر گرفته شده است و می توان از آن ها برای دندان های جلو هم استفاده کرد. علاوه بر این می توان در ترمیم دندان های عقب مانند آسیاب نیز از روکش دندان کودکان با جنس استیل نیز استفاده کرد. در بکار گیری این نوع از روکش های دندانپزشکی می توان دو مورد را جزو معایب آن مطرح کرد. اولین مورد این است که در نصب این روکش ها نیاز به تراش بیشتری از مینای دندان است. این مساله در کودکانی که دارای دندان های حساس هستند ناخوشایند است. و مورد دومی که می توان آن را جزو معایب این روکش ها دانست احتمال ایجاد واکنش و حساسیت است. زیرا فلز نیکل جزو آن دسته از فلزاتی است که آلرژی زا می باشد.

روکش سفید

زیباترین روکش دندان کودکان روکش های سفید و از نوع سرامیکی هستند. این روکش ها دارای مقاومت بالایی هستند و از مواد همرنگ دندان در آن ها استفاده می شود. عدم ایجاد واکنش و حساسیت جزو مزایای روکش های سفید محسوب می شود. عاری از فلز و مقاومت بالا در برابر رطوبت از دیگر مزایای روکش های سرامیکی است.

 

راه های مراقبت از روکش دندان کودکان

روکش های دندانی برای اینکه مدت زیادی بر روی دندان کودک باقی بمانند نیاز به مراقبت دارند. شما به عنوان والدین باید کارهای زیر را به او گوشزد کنید.

عدم نوشیدن خوراکی های داغ و سرد

در این بخش منظور از تغذیه مناسب عدم مصرف خوراکی و نوشیدنی های خیلی داغ و خیلی سرد است. زیرا دمای بسیار بالا و بسیار پایین می تواند به روکش دندانی شوک ایجاد کند و موجب جدا شدن آن از سطح مینای دندان یا شکستگی آن شود.

رعایت بهداشت دهان

کودک بعد از نصب روکش های دندانی باید روزی حداقل 2 بار مسواک بزند. رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند به میزان زیادی در افزایش طول عمر روکش و نگهداری صحیح از آن کمک کند. ممکن است بعد از نصب روکش در هنگام مسواک زدن مقداری خون از لثه جاری شود. اما جای نگرانی نیست زیرا این مساله موقتی است و به سرعت برطرف خواهد شد.

عدم مصرف خوراکی های چسبناک

اغلب کودکان به خوراکی هایی مانند آدامس , آبنبات و شکلات علاقه دارند. اما واقعیت این است که این خوراکی ها ماهیت چسبندگی دارند و بعد از مصرف به شدت بر روی مینای دندان و روکش آن می چسبند. بعد از اینکه روکش بر روی دندان کودکان قرار گرفت کودک بید از مصرف این نوع از خوراکی اجتناب کند.

عدم شکستن خوراکی های سفت با دندان

خوراکی ها و تنقلاتی مانند پسته , فندق و مواردی از این قبیل نباید با دندان شکته شوند. زیرا می تواند به سرعت موجب شکستگی و جدا شدن روکش دندانی شود.

روکش دندان کودکان

مراحل نصب روکش دندان

مراحل نصب روکش دندان کودکان نسبت به بزرگسالان آسان تر است. به همین دلیل اغلب دندانپزشکان این کار را در یک جلسه انجام می دهند. در این بخش به طور مختصر به این مراحل اشاره می کنیم.

مرحله اول

در مرحله اول دندان کودک بی حس می شود. دندانپزشک متخصص اطفال ابتدا لثه کودک را توسط ژل بی حس می کند. این نوع از ژل ها اغلب با طعم خوشایندی مانند میوه هستند تا کودک احساس ناخوشایندی نداشته باشد. سپس با استفاده از سوزن های نازک و ظریف اقدام به تزریق مایع بی حسی در لثه کودک می شود.

مرحله دوم

اگر کودک اجازه نداد تا بی حسی بر روی دندان او انجام شود دندانپزشک مجبور به استفاده از داروی آرامبخش است. استفاده از داروهای آرامبخش به منظور کاهش اضطراب شدید کودکان در برابر انجام عملیات دندانپزشکی است. در مطلبی به طور جداگانه به این موضوع پرداخته ایم.

مرحله سوم

بعد از اینکه دندان کودک بی حس شد دندانپزشک از ابزاری به نام لاستیک رابردم استفاده می کند که اصطلاحا به آن دام دندانی نیز گفته می شود. این ابزار کمک می کند تا دندان تحت معالجه از دندان های دیگر جدا شود. حفاظت از لثه , زبان و گونه کودک در حین درمان از مزایای استفاده از این ابزار است.

مرحله چهارم

به وسیله ابزاری به نام دریل توربین اقدام به خارج کردن پوسیدگی دندان می شود. با انجام این کار محیط دندان برای نصب روکش مساعد می شود و می توان روکش را به آرامی بر روی محل مورد نظر قرار داد.

 

 

Join the Discussion