Skip links

آموزش روش صحیح نخ دندان کشیدن

روش صحیح نخ دندان کشیدن

روش صحیح نخ دندان کشیدن را به کودکان خود آموزش دهید. با انجام این کار از بروز بسیاری از مشکلات لثه و دندان جلوگیری خواهد شد. نخ دندان کشیدن فقط مختص به کودکان نیست بلکه بزرگسالان نیز باید آن را انجام دهند. زیرا بیماری های دهان و دندان در کمین تمام افراد است. به همین خاطر در این مقاله به آموزش روش صحیح نخ دندان کشیدن پرداخته ایم. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با دکتر کوشکی در تماس باشید.

 

 

چگونگی روش صحیح نخ دندان کشیدن

متاسفانه اغلب افراد به روش صحیح نخ دندان کشیدن مسلط نیستند و گاهی اصلا به آن اعتقاد ندارد. اما واقعیت این است که نخ دندان برخی مواقع واجب تر از مسواک به شمار می رود زیرا کارایی آن بسیار بیشتر است. با کشیدن نخ دندان تمام مواد غذایی بین دندان ها خارج می شود. همان طور که در مطالب قبلی اشاره کردیم عدم تمیز کردن بین دندان ها به مرور زمان باعث عفونت ها و آبسه های لثه خواهد شد که در صورت عدم درمان منجر به لق شدگی دندان و در نهایت از دست دادن آن می شود. اما روش صحیح کشیدن نخ دندان چیست؟ برای اطلاعات بیشتر از متخصص لثه کودکان هم می توانید مقاله دیگر ما را مطالعه کنید.

 

 

مرحله اول

در اولین مرحله باید به یک داروخانه یا سوپر مارکت مراجعه و یک بسته نخ دندان را تهیه کنید. نخ های دندان در مدل های مختلفی موجود هستند که زیبایی آن ها افراد را ترغیب به خرید و استفاده می کند. بعد از اینکه نخ دندان را تهیه کردید حدودا 25 سانتی متر از آن را جدا کنید.

مرحله دوم

در مرحله دوم باید نخ دندان را به یک حلقه تبدیل کنید. برای این کار باید دو سر نخ را به یکدیگر گره بزنید به نحوی که انگشتتان به راحتی در بین آن قرار بگیرد.

مرحله سوم

دندانپزشکان متخصص جهت آموزش روش صحیح نخ دندان کشیدن پیشنهاد می کنند که از انگشت شصت برای دندان های فک بالا و از انگشت سبابه برای دندان های فک پایین استفاده کنید.

مرحله چهارم

هنگامی که نخ دندان را بین دندان قرار دادی به آرامی آن را دور دندان بکشید تا به خوبی بین آن تمیز شود. نخ را محکم در بین دندان فشار ندهید زیرا ممکن است دچار خون ریزی لثه شوید.

 

روش صحیح نخ دندان کشیدن

آیا کشیدن نخ دندان برای شما سخت است؟

برخی از افراد نمی توانند به راحتی نخ دندان بکشند و در استفاده از آن دچار مشکل می شوند. برای آموزش روش صحیح نخ دندان کشیدن می توانید کارهای زیر را انجام دهید تا موجب سهولت در استفاده از آن شود:

  • نگهدارنده های نخ دندان برای افرادی که در استفاده از نخ مشکل دارند گزینه مناسبی محسوب می شود. برخی از افراد دارای انگشتان بزرگی هستند که نمی توانند به راحتی این مراحل را انجام دهند. دندانپزشکان به آن ها توصیه می کنند تا از نگهدارنده ها استفاده کنند. بعد از اینکه نخ دندان را به دور دسته نگهدارنده پیچیدید برای استفاده بعدی باید آن ا به خوبی با آب گرم و دهان شویه بشوئید. زیرا به مرور زمان دچار تجمع باکتری و در نهایت فساد آن خواهد شد. همچنین می توانید قدم به تهیه نگهدارنده های یکبار مصرف کنید تا مشکلاتی از این دست را نداشته باشید.
  • سوزن نخ دندان برای افرادی پیشنهاد می شود که ارتودنسی بر روی دندان های خود دارند. این ابزار بسیار منطعف است که باید نخ دندان را از انتهای حلقه آن رد کنید و آن را بین لثه و براکت ببرید. استفاده از نخ دندان برای افرادی که ارتودنسی کرده اند به شدت توصیه می شود زیرا بیشتر از افراد عادی در معرض پوسیدگی و عفونت های دهان قرار دارند.
  • برس های دندانی گزینه بعدی برای این افراد است. افرادی که دچار مشکل در استفاده صحیح از نخ دندان هستند می توانند از پروکسی ها استفاده کنند. مسواک های بسیار کوچک و نوک نیز که دسته ای ظریف دارند و به خوبی قادر به تمیز کردن فضای بین دندان ها هستند.

 

روش صحیح نخ دندان کشیدن

توصیه های مهم در آموزش صحیح نخ دندان کشیدن

در آموزش صحیح نخ دندان کشیدن باید توصیه ها و نکاتی را جدی بگیرید تا استفاده از نخ دندان برای شما نتیجه مطلوبی را به همراه داشته باشد.

  • هنگامی که در حال استفاده از نخ دندان هستید آن را محکم بین دندان ها فشار ندهید. این کار باعث می شود تا لثه آسیب ببیند و دچار خون ریزی شود. همان طور که توصیه به عدم محکم کشیدن نخ دندان می شود توصیه می شود که خیلی هم آرام این کار را نکنید. در فشار و سرعت آن اعتدال را رعایت کنید.
  • نخ دندان های برقی گزینه دیگری برای افزایش بهداشت دهان و دندان به شمار می روند. اما زمانی به سراغ استفاده از آن بروید که به روش دستی تسلط خوبی پیدا کرده اید. اگر روش دستی را بلد نیستید به هیچ عنوان به سراغ دستگاه های برقی نروید زیرا موجب آسیب های شدید لثه خواهد شد.
  • حتما هنگامی که برای خرید نخ دندان به داروخانه مراجعه می کنید انواع مختلفی از آن را به شما معرفی می کند. نخ دندان مومی , غیر مومی , طعم دار , نواری و … از جمله انواع مختلف نخ ها دندانی هستند. واقعیت این است که تمام آن ها کاربرد مشترکی دارند.

 

قبل از مسواک زدن نخ دندان بکشیم یا بعد؟

تمام دندانپزشکان متخصص به بزرگسالان و همچنین اطفال توصیه می کنند که نخ دندان را قبل از مسواک زدن انجام بدهند. زیرا قبل از مسواک زدن مواد غذایی بین دندان ها وجود دارد و ابتدا باید توسط نخ دندان خارج شوند سپس اقدام به مسواک زدن کرد. زیرا خمیر دندان حاوی ماده فلوراید است که باید به بین دندان ها نفوذ کند. اگر آموزش صحیح نخ دندان کشیدن را به بعد از مسواک زدن موکول کنید ماده فلوراید به مینای بین دندان ها نمی رسد.

 

آموزش کشیدن نخ دندان به کودکان

سلامتی و بهداشت دهان و دندان کودکان بسیار مهم است زیرا در صورتی که دچار مشکلات جدی شوند تا بزرگسالی با آن ها همراه خواهد بود. بهتر است والدین از زمانی که تماس های بین دندانی در کودکان شروع شد با اعلام دندانپزک متخصص، مسواک زدن را به او آموزش می دهند کشیدن نخ دندان را نیز به او بیاموزند. در هر صورت زمانی که تماس های بین دندانی در کوکان شروع می شود را دندانپزشک اطفال باید تشخیص دهد.

Join the Discussion