Skip links

آیا رادیوگرافی برای کودکان خطر دارد ؟

رادیوگرافی دندان کودک

رادیوگرافی دندان کودک مساله ای نگران کننده برای والدین محسوب می شود. واقعیت این است که کودکان نسبت به اشعه آسیب پذیرتر از بزرگسالان هستند اما جای نگرانی نیست. زیرا اشعه هایی که ساطع می شود برای بدن کودک ایمن است و خطری متوجه او نخواهد بود. در این مطلب به بررسی جوانب مختلف رادیوگرافی دندان کودک خواهیم پرداخت. برای کسب اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی تماس بگیرید.رادیوگرافی دندان کودک 

رادیوگرافی دندان کودک و تشخیص بیماری

رادیوگرافی دندان کودک یکی از بهترین ابزارها برای تشخیص مشکلات دندان مانند آسیب های ریشه ای , شکستگی , عفونت و … به شمار می رود. دندانپزشک متخصص اطفال به وسیله رادیوگرافی دندان کودک اقدام به بررسی دقیق تر می کند و در صورت نیاز راهکارهای درمانی را در پیش خواهد گرفت. برخی از بیماری های مربوط به دهان و دندان با چشم قابل دیدن نیستند. به طور مثال آسیب های ریشه و عصب دندان که نمود خارجی ندارند موجب می شود تا تشخیص را سخت کند. در این شرایط با انجام رادیوگرافی می توان به طور دقیق مشکل را بررسی , تحلیل و در نهایت درمان کرد.

ضرر رادیوگرافی برای کودکان 

از آنجایی که رادیوگرافی در اغلب مواقع می تواند به تشخیص صحیح بیماری کمک کند نمی توان آن را نادیده گرفت. اشعه هایی که از دستگاه رادیوگرافی ساطع می شود برای طیف بزرگسال و کودک قابل تنظیم است و کودکان هیچ گونه آسیبی از آن نخواهند دید. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که انجام رادیوگرافی در طول عمر شاید به تعداد انگشتان یک دست هم نرسد. پس این تعداد کم نمی تواند آسیبی برای کودک و فرد بزرگسال ایجاد کند. اما سوالی که وجود دارد این است که رادیوگرافی دندان کودک برای تشخیص چه مواردی انجام می شود ؟ در ادامه مطلب به این سوال پاسخ خواهیم داد.

موارد قابل تشخیص در رادیوگرافی 

تشخیص پوسیدگی های پنهان 

بروز برخی از پوسیدگی های دندان با چشم قابل رویت نیست مانند پوسیدگی هایی که در بین دندان ها رخ می دهد. پوسیدگی های پنهان از خظرناک ترین نوع آسیب های دندانی به شمار می رود که می تواند در مدت زمان کوتاهی دندان های مجاور را نیز فاسد کند و پوسیدگی را به آن ها منتقل کند. عوامل مختلفی مانند عدم استفاده صحیح از مسواک و نکشیدن نخ دندان موجب بروز این مشکل می شود. کودکان بیشتر از بزرگسالان درگیر این مساله می شوند زیرا توجه کمتری به رعایت بهداشت دهان و دندان خود دارند. رادیوگرافی موجب می شود تا دندانپزشک متخصص به خوبی این نوع از پوسیدگی را تشخیص دهد و بهترین راهکار درمانی را در پیش بگیرد.

رادیوگرافی دندان کودک

اطمینان از رشد مناسب فک 

همان طور که می دانید دندان های شیری کودکان بین سن 5 تا 7 سالگی از لثه جدا شده و زمینه لازم را برای رویش دندان های دائمی فراهم می کنند. فک کودک و سایز آن به طور مداوم تغییر می کند. به همین دلیل باید قبل از رشد دندان دائمی با انجام رادیوگرافی از سایز مناسب فک و حالت آن اطمینان حاصل کنیم. در صورتی که فک دچار نابهنجاری باشد باید به وسیله ارتودنسی و درمان های تخصصی آن را بهبود ببخشیم تا کودک دچار مشکلات جدی بعد از رشد دندان دائمی نشود. رادیوگرافی دندان کودک می تواند در این زمینه کمک شایانی کند.

تشخیص لق شدگی دندان 

لق شدگی دندان در کودکان و بزرگسالان به دلیل مختلفی اعم از التهاب لثه , تحلیل آن , ضربه ناگهانی و … رخ می دهد. تشخیص لق شدگی دندان با بررسی کردن ریشه آن صورت می گیرد که رادیوگرافی می تواند اطلاعات آن را در اختیار پزشک قرار دهد. لق شدگی دندان در کودکان در صورت بی توجهی و سهل انگاری می تواند عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

درهم ریختگی دندان 

برخی از کودکان دچار درهم ریختگی دندان ها هستند. زمانی که سایز دندان ها از سایز فک بزرگتر باشد موجب می شود تا دندان ها جای کافی برای رشد پیدا نکنند و در نتیجه شاهد فشرده شدن آن ها به یکدیگر باشیم. فشردگی دندان ها می تواند مشکلاتی اعم از عدم تنفس صحیح و بلع غذا را به همراه داشته باشد. به همین دلیل اغلب دندانپزشکان متخصص توصیه می کنند که با انجام ارتودنسی این نابهنجاری را درمان کنید. تشخیص میزان درهم ریختگی دندان به وسیله رادیوگرای انجام می پذیرد.

تشخیص حفره 

برخی از پوسیدگی هایی که در سطح جونده دندان رخ می دهند به صورت حفره نمایان می شوند. اما این حفره ها گاها توسط چشم قابل تشخیص نیستند. اگر این حفره ها توسط رادیوگرافی تشخیص و درمان نشوند موجب می شود تا پوسیدگی به عصب دندان برسد و عفونت های لثه ای را در پی داشته باشد. به همین دلیل از رادیوگرافی در پیدا کردن حفره های بسیار ریز استفاده می شود.

انواع رادیوگرافی دندان کودک

تک دندان 

از عکس تک دندان یا پری اپیکال برای تشخیص پوسیدگی هایی استفاده می شود که در سطح جونده دندان قرار دارند. این دستگاه ها از یک تا 3 دندان را عکس برداری می کنند. درمان ریشه  عصب دندان نیز به وسیله این نوع از عکس برداری قابل تشخیص است. معمولا این دستگاه در اغلب مطب های دندانپزشکی وجود دارد. اگر دندانپزشک به شما توصیه کرد حتما باید از رادیوگرافی استفاده کنید آن را بپذیرید. این نوع عکس برداری را به عنوان عکس برداری مخصوص کودکان نیز می نامند. تنها تفاوت آن با عکس برداری بزرگسالان کاهش سایز فیلم است که قابل جاگیری در دهان کودک باشد. 

پانورامیک 

در عکس برداری پانورامیک از تمام فک بالا و پایین عکس برداری انجام می شود. این دستگاه در تمام مطب های دندانپزشکی وجود ندارد و برای تهیه این نوع از رادیوگرافی به مطب هایی مراجعه کنید که این امکانات را در اختیار دارند. دستگاه عکس پانورامیک به نحوی است که کاملا به دور سر شخص گردش می کند تا بتواند از تمام زوایا عکس مورد نظر خود را ثبت کند. از این نوع رادیوگرافی در مواقع خاص مانند تشخیص تومور , کیست و شکستگی های فک , ارتودنسی , جراحی دندان عقل و …. استفاده می شود.

سفالومتری

حتما قبل از انجام ارتودنسی از رادیوگرافی سفالومتری استفاده می شود. زیرا در این نوع از رادیوگرافی دندان کودک اقدام به بررسی دقیق مسیر رشد فک و الگوی صورت می شود که می توان از آن در انتخاب بهترین روش و درمان نابهنجاری های دندانی استفاده کرد. انجام رادیوگرافی سفالومتری در تمام مطب ها امکان پذیر نیست و تنها در مراکز مجهز می تواند آن را انجام داد.

بایت وینگ 

از این نوع از رادیوگرافی برای تشخیص پوسیدگی های مختلفی مانند بین دندانی و آسیابی استفاده می شود. در این عکس برداری دندان های فک بالا و پایین به شکل پروانه در عکس مشاهده می شوند و از این رو به آن عکس برداری بال پروانه نیز گفته می شود.

توصیه های مهم در رادیوگرافی دندان کودک

هنگامی که فرزند خود را برای انجام رادیوگرافی نزد دندانپزشک می برید حتما اطمینان حاصل کنید که از دستگاه رادیوگرافی دیجیتال استفاده می کند. زیرا دستگاه های دیجیتالی به دلیل ساختاری که دارند اشعه کمتری نسبت به دستگاه های قدیمی از خود ساطع می کنند و از روش E-Film ستفاده می کنند. این دستگاه ها برای کودکان مناسب تر هستند. به هیچ عنوان اجازه ندهید که توسط دستگاه های قدیمی از دندان کودک شما عکس برداری انجام شود.با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.اطلاعات بیشتر در این زمینه: www.medicalnewstoday.comwww.webmd.com www.aapd.org

Opinions

 1. Post comment

  سلام فرزند من چند وقتی هست که دندون درد داره ولی هیچ نشانه ای از پوسیدگی دندان یا لق شدنش نداره بنظر شما عکس برداری رادیو گرافی باید انجام بشه؟

  Permalink
  1. Post comment

   دقیقا درست میفرمایید و این نکته ای هست که خیلی از دندانپزشکان به آن توجه نمیکنند.

   Permalink
   1. Post comment

    بله همونطور که دوست عزیزمون به شما گفتند از اواخر 3 سالگی میشه این کار را انجام داد اما باز هم بستگی به نظر دادنپزشک کودک دارد.

    Permalink

Join the Discussion