Skip links

مزایا و معایب رادیولوژی دندان کودکان

رادیولوژی دندان کودکان

رادیولوژی دندان کودکان به دلایل مهمی مانند تشخیص آسیب و بیماری انجام می شود. این روش از مهم ترین روش ها در تشخیص بسیاری از بیماری ها در کودکان و بزرگسالان قابل استفاده است. اما اغلب والدین از قرار گرفتن کودک در معرض اشعه هراس دارند. به همین خاطر در این مقاله به مزایا و معایب رادیولوژی دندان کودکان پرداخته ایم. همچنین برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان شما می توانید با دکتر کوشکی تماس بگیرید.

 

رادیولوژی دندان کودکان چگونه است؟

رادیولوژی دندان کودکان یک روش موثر در تشخیص بیماری های دهان و لثه است. به طور مثال زمانی که دندان کودک ضربه می خورد به وسیله رادیولوژی می توان میزان آسیب را تعیین و اقدام به درمان آن با بهترین روش کرد. استفاده از اشعه برای عکس برداری و رادیولوژی دندان کودک این سوال را در ذهن والدین به وجود می آورد که آیا این اشعه ها برای کودک مضر هستند و یا استفاده از آن ها بی ضرر است؟

دلایل انجام رادیولوژی دندان کودکان 

دندانپزشک اطفال استفاده از رادیولوژی را به عنوان آخرین راه پیشنهاد می کند. در مراحل اول بررسی و معاینه دندان کودک به خوبی انجام می شود و اگر در مواقعی بیماری و یا میزان آسیب های ریشه و عصب به وسیله معاینات قابل تشخیص نبود اقدام به عکس برداری و رادیولوژی می کند. مناطقی از دهان کودک مانند ریشه , عصب و لثه به معاینه عادی قابل بررسی نیست و برای اینکه بتوان داخل لثه را دید باید از این اشعه ها بهره برد. دلایل زیر از عمده ترین عوامل در تشخیص پزشک به رادیولوژی است .

تشخیص آسیب بر اثر ضربه

ضربه ناگهانی به دندان ” تروما ” نام دارد. این ضربه ها ممکن است موجب انحراف ریشه دندان و آسیب های جدی به آن شود. رادیولوژی دندان کودکان موجب می شود تا میزان آسیب بررسی و اقدامات لازم انجام شود.

بررسی سلامت استخوان های فک

میزان سلامتی استخوان های فک با معاینات معمولی توسط دندانپزشک اطفال قابل تشخیص نیست. به همین دلیل از رادیولوژی بدین منظور استفاده می شود.

تشخیص حفره های بین دندان

برخی از کودکان در بین دندان های خود حفره هایی دارند که نشان از پوسیدگی آن هاست. زمانی که کودک احساس درد در دندان می کند اما با معاینات معمولی هیچ گونه پوسیدگی دیده نمی شود اقدام به رادیولوژی و عکس برداری می کنند تا حفره های پنهان تشخیص داده شوند و روند پوسیدگی وسیع تر نشود.

رادیولوژی دندان کودکان

بررسی علت تورم دهان 

تورم دهان دلایل مختلفی مانند آسیب ها و بیماری های لثه ای دارد. یکی از مزایای رادیولوژی تشخیص این دلایل است.

تشخیص دندان نهفته

دندان نهفته در برخی از کودکان وجود دارد. این دندان با رشد در لثه موجب آزار و درد کودک می شود. انجام عکس برداری و رادیولوژی وجود دندان نهفته در لثه را مشخص می کند. اگر این دندان در لثه وجود داشته باشد باید به وسیله جراحی از لثه خارج شود.

مزایای رادیولوژی دندان کودکان

مهم ترین و اصلی ترین مزیت رادیولوژی تشخیص مواردی است که در بالا به آن ها اشاره کردیم. برخی از والدین از قرار گرفتن کودک در برابر این اشعه ابزار نگرانی و ترس می کنند و تصور می کنند که برای کودک مشکلات جدی به وجود می آورد در صورتی که این تصور اشتباه است و رادیولوژی نوعی از پروسه درمان محسوب می شود.

معایب رادیولوژی دندان کودکان

رادیولوژی دندان کودکان دارای معایب گسترده ای نیست. تنها عیب این روش این است که کودک نباید به دفعات زیاد اقدام به انجام رادیولوژی کند زیرا ممکن است این اشعه در طول زمان برای او مضر باشد. بهتر است فاصله بین عکس برداری ها طولانی باشد تا موجب بروز مشکلات نشود. نکته مهمی که باید در نظر داشت این است که خانم های باردار در استفاده از این روش باید احتیاط کنند و دندانپزشک باید از روشی صحیح اقدام به انجام عکس برداری کند.

انواع رادیولوژی دندان کودکان

رادیوگرافی پری ایپکال

از این روش برای بررسی تعداد کمی از دندان ها استفاده می شود .به طور مثال اگر دندانپزشک اطفال قصد دارد فقط یکی از دندان های کودک را بررسی کند می تواند از روش ” رادیوگرافی پری ایپکال ” بهره بگیرد و مشکلات مربوط به ریشه و عصب دندان کود را بررسی کند. همچنین قابلیت برری و تشخیص بیماری در استخوان نیز وجود دارد.

رادیولوژی دندان کودکان

رادیولوژی اکلوزال

برخی از کودکان دارای قوس در دندان های فک بالا و فک پایین هستند. دندانپزشک اطفال برای بررسی بیشتر از روش اکلوزال استفاده می کند تا به خوبی میزان قوس را تشخیص دهد. این کودکان باید دندان های خود ارتودنسی کنند تا دچار مشکلاتی اعم از تکلم و تنفس نشوند.

رادیولوژی ارتودنسی 

اگر والدین قصد دارند دندان های کودک را ارتودنسی کنند بعد از مراجعه به دندانپزشک متخصص اطفال بید رادیولوژی ارتودنسی را انجام دهند تا دندانپزشک به خوبی با بررسی حالت سر و فک کودک اقدامات تشخیصی را انجام دهد. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله ارتودنسی دندان کودکان را بخوانید.

رادیولوژی کامپیوتری

رایدولوژی کامپیوتری را با عنوان رادیولوژی سه بعدی نیز می شناسند. در این روش از کامپیوتر استفاده می شود و نمایی سه بعدی از دندان کودک را نشان می دهد. در این نما دیدی سه بعدی از رشد دندان و نحوه قرار گیری آن ها در اختیار دندانپزشک متخصص قرار می گیرد.

نکات مهم

میزان دریافت کودکان از این اشعه بسیار ناچیز است و والدین نباید نگران ابتلای کودک به سرطان و عوارض آن باشند. زیرا اشعه رادیولوژی تنها بر روی ناحیه مورد نظر متمرکز می شود و به بقیه اعضای بدن کودک نمی رسد.

قبل از انجام رادیولوژی دندان کودکان باید دندان کودک با مسواک و خمیر دندان مناسب شسته شود. زیرا وجود باقی مانده غذا در لا به لای دندان کودک ممکن است این تصور را به وجود بیاورد که آن ناحیه دارای پوسیدگی و مشکل است.

اگر جزو والدینی هستید که همیشه نگران سلامتی کودک خود هستید بهتر است برای پیشگیری از درمان های مختلف مانند رادیولوژی کودک خود را تشویق به رعایت بهداشت کنید تا دچار مشکلاتی مانند پوسیدگی و … نشود.

Join the Discussion