Skip links

روش تهیه دهان شویه خانگی

دهان شویه خانگی 

استفاده از دهان شویه خانگی راهی بسیار موثر برای حفظ بهداشت دهان و جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها است. رفع بوی بد دهان و جرم یکی از مطلوب ترین نتایج دهان شویه خانگی است. در این مطلب به روش های مختلفی در جهت تهیه این نوع از دهان شویه ها اشاره می کنیم تا بتوانید در منزل و به راحتی آن ها را تهیه و استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی تماس بگیرید.

ویژگی‌های دهان شویه خانگی

بسیاری از افراد ترجیح می دهند برای پاکسازی دندان های خود از دهان شویه خانگی استفاده کنند. این نوع از دهان شویه ها فاقد هر گونه مواد شیمیایی هستند و از سلامت بالاتری برخوردار می باشند. لازم به ذکر است که افرادی برای استفاده از دهان شویه خانگی گزینه مناسبی محسوب می شوند که یا دندان هایی عاری از جرم و پلاک دارند یا مدت کوتاهی از تشکیل پلاک بر روی دندان های آن ها می گذرد. زیرا پلاک هایی که در مدت زمان طولانی بر روی مینای دندان به وجود می آید معمولا بسیار مقاوم می باشند و باید از روش های کلینیکی یا دهان شویه های شیمیایی برای رفع آن ها استفاده کنند. رفع پلاک های دندان به وسیله دهان شویه های خانگی نیاز به زمان دارد و بر خلاف روش های کلینیکی نتایج آن در یک جلسه قابل مشاهده نیست.

مزایای استفاده از دهان شویه 

مزایای استفاده از دهان شویه چه روش خانگی و چه شیمیایی انکار ناپذیر است. سال های درازی است که متخصصین دندانپزشکی توصیه به استفاده از دهان شویه دارند زیرا خواص بی نظیری برای سلامت دندان ها و ارتقای بهداشت فردی دارد. در ادامه به طور مختصر در مورد برخی از مزایای مهم استفاده از دهان شویه اشاره می کنیم.

رفع بوی بد دهان

یکی از مهم ترین عوامل در ایجاد بوی بد دهان باقی ماندن مواد غذایی در بین دندان ها است. تجمع این مواد می تواند باعث ایجاد بوی بد شود. دهان شویه با نفوذ به تمام نقاط دهان و بین دندان ها باعث پاکسازی آن از باکتری خواهد شد. علاوه بر باقی ماندن غذا در بین دندان عوامل دیگری نیز در بروز بوی بد دهان موثر هستند که می توان به تغذیه ناسالم نیز اشاره کرد. مصرف فست فود یکی از این عوامل است. زیرا گوارش را تحت تاثیر قرار می دهد.

رفع خونریزی لثه

خونریزی لثه در افرادی که دارای لثه های حساس هستند بسیار شایع است. این افراد در هنگام مسواک زدن به مراتب دچار خون ریزی می شوند. عوامل مختلفی می تواند در جلوگیری از این مشکل موثر باشد که می توان به استفاده از مسواک نرم و دهان شویه اشاره کرد. دهان شویه خانگی از بهترین راهکارها برای رفع خونریزی لثه است.

جلوگیری از پوسیدگی دندان 

پوسیدگی دندان به دلیل تجمع باکتری بر روی مینای دندان و بین آن ها بروز پیدا می کند. هنگامی که از دهان شویه استفاده می کنید تمام باکتری های موجود بر روی دندان شما از بین می رود و به خوبی پاکسازی می شود. اگر دچار پوسیدگی دندان به طور ژنتیکی هستید با این راهکار می توانید به خوبی از دندان های خود محافظت کنید.

دهان شویه خانگی

چگونه دهان شویه خانگی بسازیم ؟ 

جوش شیرین 

جوش شیرین دارای طبیعتی قلیایی است که به خوبی محیط اسیدی دهان را خنثی می کند. از قدیم الایام از این ماده برای تمیز کردن دندان ها استفاده می شده است. اما شما می توانید یک دهان شویه خانگی نیز با آن بسازید و به طور روزانه از آن استفاده کنید.

برای تهیه دهان شویه جوش شیرین، می توانید 1 قاشق چای خوری جوش شیرین را با نصف لیوان آب گرم یا ولرم ترکیب کنید. اضافه کردن نمک طعام نیز می تواند خاصیت آن را افزایش دهد. بهتر است بعد از مسواک زدن به مدت چند دقیقه آن را در دهان خود بچرخانید و سپس دهان خود را بشوئید.

نمک 

نمک ماهیت ضد عفونی کننده دارد و می تواند باکتری های موجود در دهان و دندان را از بین ببرد. تهیه دهان شویه خانگی با نمک می تواند به اندازه دهان شویه های حاوی کلرهگزیدین موثر واقع شود و از پوسیدگی دندان نیز جلوگیری کند.

برای تهیه دهان شویه نمک باید 1 قاشق چای خوری نمک را در 1 لیوان آب گرم یا ولرم ترکیب کنید و روزی 3 بار از آن استفاده کنید. بعد از هر وعده غذایی به مدت 3 دقیقه دهان شویه خانگی را  بین دندان ها بچرخانید سپس دهان خود را بشوئید.

آلوئه ورا

اگر دچار خونریزی لثه هستید دهان شویه آلوئه ورا می تواند بافت لثه شما را ترمیم کند و از خونریزی مجدد جلوگیری کند. برخی از افراد به طور ژنتیکی یا به دلیل بیماری های مختلف دچار لثه های حساس و ملتهب می شوند که در هنگام مسواک زدن یا مصرف برخی غذاهای سفت دچار خونریزی و تشدید التهاب می شوند. دهان شویه های خانگی در رفع این مشکل موثر واقع خواهد شد.

برای تهیه دهان شویه آلوئه ورا باید 1 فنجان آب آلوئه ورا را در 1 فنجان آب مقطر ترکیب کنید. برای بهبود نتیجه می توانید 1 قاشق چای خوری جوش شیرین نیز به آن اضافه کنید و آن را به خوبی مخلوط کنید. روزانه 1 تا 2 بار از این ترکیب برای پاکسازی دندان های خود استفاده کنید.

روغن نارگیل 

روغن نارگیل جزو روغن های طبیعی است که نه تنها برای سلامت پوست و مو مفید است بلکه می تواند نقش بسیار مهمی در سم زدایی محیط دهان داشته باشد. همان طور که می دانید یکی از عوامل مهم در پوسیدگی دندان اسیدی شدن دهان است که به دلیل نوشیدنی های کافئین دار مانند نوشابه و قهوه به وجود می آید. رفع پلاک و جرم های دندان نیز از دیگر مزایای استفاده از دهان شویه خانگی با روغن نارگیل است.

برای تهیه دهان شویه با روغن نارگیل باید 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل را بعد از هر وعده غذایی یا بعد از مسواک زدن به مدت 10 دقیقه در دهان بچرخانید و سپس دهان خود را بشوئید.

نعناع 

نعناع از مشهورترین گیاهان در طبیعت برای رفع بوی بد دهان است. امروزه انواع آدامس ها , خمیر دندان ها و برای رفع بوی بد دهان با نعنا تولید می شوند. اما شما می توانید از این ماده به طور مستقیم استفاده کنید از نتایج آن بهره مند شوید.

برای تهیه دهان شویه نعناع می توانید چند قطره از عرق یا اسانس آن را در یک فنجان آب حل کنید و به مدت 10 دقیقه آن را دهان خود بچرخانید. استفاده از دهان شویه های خانگی نعناع محدودیتی ندارد و می توانید بعد از هر وعده غذایی برای تمیز کردن دندان ها از آن استفاده کنید.

روغن دارچین

روغن دارچین مانند بسیاری از روغن های طبیعی نقش مهمی در پاکسازی دهان و دندان از انواع باکتری ها دارد. روغن دارچین در عطاری ها موجود است و می توانید به بهترین نحو از آن برای حفظ سلامت دندان ها استفاده کنید.

برای تهیه دهان شویه های خانگی با روغن دارچین می توانید 3 قطره از آن را در یک فنجان آب گرم ترکیب کنید و بعد از مسواک زدن دهان خود را با آن بشوئید.

دهان شویه خانگی

روغن درخت چای 

روغن درخت چای مانند نمک طعام دارای خواصی مانند ضد التهابی و ضد عفونت است که خون ریزی و مشکلات مربوط به سلامت دهان و دندان را کاهش می دهد.

برای تهیه دهان شویه روغن درخت چای می توانید چند قطره از آن را با 1 لیوان آب مقطر ترکیب کنید و به طور روزانه از آن استفاده کنید. افرادی که دچار لثه های حساسی هستند می توانند از این روغن استفاده کنند.

 

با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.

Join the Discussion