Skip links

راه های درمانی دندان قروچه در کودکان چیست؟

دندان قروچه در کودکان

بروکسیزم که به عنوان ” دندان قروچه در کودکان ” شناخته می شوند یکی از مشکلات رایج در سنین 3 تا 6 سالگی است که ارتباط مستقیمی با میزان استرس در کودکان دارد. در برخی از کودکان زیر 1 سال نیز این مشکل دیده شده است. در این مطلب به بررسی علائم این معضل و راه های درمان آن می پردازیم. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی در تماس باشید.

 

 

دندان قروچه در کودکان باعث چه چیزی می شود ؟

دندان قروچه در کودکان دلایل زیادی دارد که اگر اقدام به رفع این عوامل و درمان آن نکنید ممکن است این مشکل پایدار بماند و در سنین نوجوانی و جوانی نیز با فرد همراه باشد. دندان قروچه می تواند باعث تغییر شکل مینای دندان شود. زیرا دندان ها به شدت بر روی یکدیگر ساییده می شوند.

 

علت دندان قروچه چیست؟

طی تحقیقاتی که در سال های گذشته بر روی دندان قروچه کودکان انجام شده نشان داده است که نمی توان یک دلیل مشخص را برای بروز این اختلال معرفی کرد. زیرا این نوع از اختلالات ریشه های مختلفی مانند فیزیکی و روانشناختی دارند. ابتدا به علائم فیزیکی می پردازیم و سپس به سراغ علائم روانشناختی که کمتر کسی به آن اهمیت می دهد اشاره می کنیم.

 فیزیکی

 درد

درد یکی از مهم ترین عوامل فیزیکی در دندان قروچه در کودکان شناخته شده است. درد ناشی از عفونت در اعضایی مانند گوش و دندان بسیار شایع است. فشار دادن و ساییدن دندان ها بر روی یک دیگر می تواند به تسکین درد در کودکان کمک کند. از آن جایی که دندان قروچه اغلب در سن 3 تا 6 سالگی بروز پیدا می کند می توانیم دندان قروچه را به رشد دندان های شیری مربوط بدانیم. زیرا هنگامی که دندان در حال بیرون آمدن از لثه است با درد و سوزشی همراه است که فشار دادن لثه و دندان های دیگر می تواند احساس خوشایندی را در کودک به وجود آورد.

 

دندان قروچه در کودکان
نابهنجاری های فک

وجود ناهنجاری ها و عدم رشد مناسب دندان ها یکی دیگر از شایع ترین دلایل دندان قروچه در کودکان محسوب می شود. هنگامی که دندان ها به صورت نا هماهنگ رشد می کنند باعث به وجود آمدن فضایی نا مناسب در فک شده که به دنبال آن فک بالا و پایین نمی توانند به حالت نرمال بر روی یکدیگر قرار بگیرند. به همین دلیل موجب ساییده شدن دندان کودک در حین خواب می شود. عوامل مختلفی در رشد نا هماهنگ دندان ها موثر هستند که در مطالب پیشین به آن ها اشاره کردیم. اما در این بخش به مکیدن پستانک نامناسب در سنین نوزادی نیز اشاره می کنیم. در سال های گذشته استفاده از پستانک های ارتودنسی رواج زیادی پیدا کرده است. این نوع از پستانک ها باعث می شود تا رشد دندان های شیری و دائمی کودک دچار اختلال نشود.

مشکلات جسمانی

مشکلات جسمانی از جمله کمبود آب بدن و کمبود پروتئین ها از دیگر دلایل دندان قروچه در کودکان است. وجود انگل در بدن کودک نیز می تواند موجب بروز دندان قروچه در او شود. بدین منظور باید چکاپ کلی از کودک انجام شود تا دلایل احتمالی بررسی و درمان شود.

 

علل روانی

چه مواردی باعث افزایش استرس در کودک شما می شود؟ برخی از کودکان دیرتر با تغییرات پیرامون خود سزگار می شوند. تغییرات ساده ای مانند امتحانات مدرسه و یا دعوا با خواهر و برادر می تواند استرس زیادی به کودک وارد کند به نحوی که موجب دندان قروچه در هنگام خواب شود. اگر استرس کودکان زیاد باشد موجب می شود تا فک کودک در هنگام خواب قفل شود و دندان قروچه او شدید شود. در برخی از موارد مشاهده شده که دندان کودک به دلیل دندان قروچه دچار شکستگی شده است.

اگر با بررسی مشکلات جسمانی مانند درد , رشد دندان ها و … اطمینان حاصل کردید که کودک مشکل جسمی ندارد بهتر است او را از نظر روانشناختی درمان کنید.

 

درمان دندان قروچه در کودکان

اگر کودک شما بعد از رشد دندان های دائمی همچنان دندان قروچه می کرد باید به سراغ درمان های جدی بروید. زیرا اغلب کودکان در سن بالای 6 سال این اختلال را نخواهند داشت. درمان هایی که بدین منظور بر روی کودک انجام می شو شامل موارد زیر است.

 

ارتودنسی

اگر کودک شما دارای ناهماهنگی در رشد دندان و فک است با کمک دندانپزشک اطفال و ارتودنسی دندان کودکان درمان خواهد شد. زیرا هنگامی که موقعیت دندان و فک اصلاح شود دندان قروجه نیز از بین خواهد رفت. در مواردی که وضعیت وخیم است از جراحی های فک نیز استفاده می شود. اما نگران نباشید زیرا انجام این مراحل در سن کودکی باعث می شود تا بسیاری از مشکلات آتی برای کودک به وجود نیاید.

 

دندان قروچه در کودکان

روکش دندانی

از روکش یا پل دندانی زمانی استفاده می شود که سطوح دندان کودک نیاز به اصلاح داشته باشد. بعد از اصلاح سطوح دندانی شاهد رفع دندان قروچه در کودکان خواهیم بود. در برخی از مواقع دندان قروچه کردن موجب ساییده شدن سطح مینای دندان می شود که باعث افزایش حساسیت دندان نسبت به فشار و دمای سرد و گرم می شود. این نوع از دندان ها نیز به درمان های دندانپزشکی نیاز دارند.

نایت گارد

نایت گارد به محافظی گفته می شود که از نوع پلاستیک فشرده است و شب ها هنگام خواب در دهان کودک قرار می گیرد تا دندان ها از آسیب های احتمالی در امان بمانند. کودکانی که سابقه شکستگی دندان در هنگام خواب را دارند باید از این وسیله مراقبتی استفاده کنند. نایت گارد را به دو روش می توانید تهیه کنید. اولین روش این است که اجازه دهید دندانپزشک از دندان کودک قالب تهیه کند و آن را به لابراتوار بفرستد. این قالب با فرم دندان های کودک کاملا سازگار است و با استفاده از آن می تواند خواب خوشی را تجربه کند. دومین روش این است که برای تهیه نایت گارد به داروخانه مراجعه کنید. داروخانه انواع نایت گارد را در سایزهای مختلف دارد و شما می توانید طبق نظر خود یکی از آن ها را خریداری کنید.

 

 

درمان فشارهای روحی

با وجود اینکه دندان قروچه در کودکان از بین خواهد رفت اما نیاز به درمان استرس و اضطراب نیز وجود دارد. اگر مطمئن هستید که دندان قروچه کودک به دلیل وجود مشکلات روحی و فشارهای روانی است حتما اقدام به درمان او کنید. زیرا برخی از فشارهای روانی عوارض جدی در پی خواهند داشت.

 

 

Opinions

 1. Post comment

  سلام ببخشید این نایت گارد رو چطوری باید تهیه کنیم؟

  Permalink
  1. Post comment

   سلام ، بیشتر داروخانه ها نایت گارد دارند و شما میتونید از داروخانه تهیه کنید

   Permalink

Join the Discussion