Skip links

دندانگیری انتخاب کنید که در دندان درآوردن کودک اختلال ایجاد نکند

دندانگیر نوزاد

دندانگیر نوزاد یکی از مهم ترین ابزارهایی است که به کمک او و والدین می آید. نوزاد در سن 4 تا 7 ماهگی شروع به رشد دندان شیری می کند. در این زمان لثه های کودک متورم و دردناک می شود و به دنبال چیزی برای گاز گرفتن است تا درد او تسکین یابد. دندانگیر نوزاد می تواندم وجب تسکین درد او شود. اما این نوع از دندانگیرها باید دارای چه ویژگی هایی باشند تا رشد دندان های شیری تحت الشعاع قرار نگیرد؟ شما نه تنها جواب این سوال را در این مقاله می گیرید بلکه برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان می توانید با مطب دکتر کوشکی در تماس باشید.

 

مهمترین ویژگی دندانگیر نوزاد

مهم ترین ویژگی های دندانگیر نوزاد چیست؟ اغلب نوزادان بین 4 تا 7 ماهگی شروع به رشد دندان های شیری می کنند. رویش دندان برای نوزادان بسیر دردناک است و با قرمزی و تورم لثه همراه می شود. یکی از روش هایی که به کمک آن درد لثه تسکین پیدا می کند استفاده از دندانگیر است. اما در استفاده از این ابزار باید چه نکاتی را رعایت کنیم؟

دندانگیر را خنک کنید

برخی از والدین تصور می کنند که باید دندانگیر نوزاد را در فریزر قرار دهند زیرا شنیده اند که گاز گرفتن اجسام سرد موجب تسکین درد نوزاد خواهد شد. این تصور درست است و اگر دندانگیر را خنک کنید باعث می شود تا درد کودک کاهش یابد اما به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم که دندانگیر را در فریزر قرار دهید. زیرا یخ می زند و بسیار سفت و محکم می شود. گاز گرفتن اجسام سفت و منجمد باعث آزار لثه کودکان می شود. پس بهترین کار این است که یک ساعت قبل از استفاده از دندانگیر آن را درون یخچال قرار دهید تا خنک شود.

به ترکیبات آن توجه کنید

اگر می خواهید رشد نوزادتان با اختلال مواجه نشود قبل از خرید دندانگیر به برچسب آن دقت کنید. به هیچ عنوان نباید اثری از ماده فتالات بر روی آن باشد. این ماده شیمیایی در غلب کارخانجات پلاستیکی موجود است اما خوشبختانه در سال های اخیر استفاده از آن در تولید محصولات مرتبط به نوزاد ممنوع شده است. علاوه بر این موادی مانند اسانس و عطر نیز جزو ترکیبات ممنوعه در دندانگیر نوزاد محسوب می شود که بید دقت و توجه ویژه ای به آن داشته باشید.

از دندانگیر پلاستیکی استفاده کنید

از دندانگیری استفاده کنید که کاملا از جنس پلاستیک است. برخی از دندانگیرها بر خلاف ظاهر زیبایی که دارند بسیار خطرناک هستند. به طور مثال دندانگیرهایی که درون آن ها با مایعات رنگی و جذاب پر شده است. آن ها با فشار فک کودک پاره می شوند و تمام مایع آن به درون دهان کودک ریخته می شود. خطر آلودگی و خفگی بر اثر این مایع بسیار زیاد است. پس بهترین نوع دندانگیرها نوع پلاستیکی آن هاست.

از دندانگیرهای یک تکه استفاده کنید

دندانگیرهایی تهیه کنید که کاملا یک تکه هستند. برخی از انواع دندانگیر نوزاد دارای تکه های ریز و مختلف است که علاوه بر زیبایی می تواند سلامت نوزاد شم را نیز به خطر بیندازد. زیرا نوزاد به گاز گرفتن عادت دارد و برای تسکین درد لثه اقدام به گاز گرفتن دندانگیر می کند. اگر دندانگیر دارای قطعات ریز باشد خطر جداشدن و پریدن به حلق کودک وجود دارد.

 

دندانگیر نوزاد

نکته مهم در رویش دندان نوزاد

اگر موارد بالا را رعایت کنید دندانگیر نمی تواند در رشد دندان شیری نوزد اختلال ایجاد کند. هنگامی که دندان شیری نوزاد از لثه بیرون آمد باید از همان روز اول به فکر سلامت آن ها باشید. بعد از تغذیه اقدام به تمیز کردن دندان های او کنید. شما می توانید از روز اول با شستشو و استفاده از مقادیر کمی خمیر دندان و مسواک کوچک اقدام به تمیز کردن و پاکسازی دندان ها از آلودگی کنید.

 

دندانگیر چوبی

شاید برای شما جالب باشد که بدانید علاوه بر دندانگیر پلاستیکی شاهد دندانگیرهای چوبی نیز هستیم. این دندانگیر ها اغلب از چوب های طبیعی ساخته شده اند و کیفیت بالایی دارند. برخی از متخصصین دندانپزشکی اطفال توصیه به استفاده از این نوع دندانگیر نوزاد می کنند زیرا فاقد هر گونه مواد شیمیایی و غیر طبیعی ست و هیچ اختلالی در روند رشد دندان شیری نخواهد داشت. عوامل مختلفی در توصیه به استفاده از دندانگیر چوبی وجود دارد که در ادامه به هر کدام از آن ها اشاره می کنیم.

فاقد مواد شیمیایی

همان طور که اشاره کردیم یکی از مشکلاتی که در دندانگیرهای پلاستیکی وجود دارد استفاده از مواد شیمیایی مانند فتالات است که موجب مسمومیت نوزادان می شود. این مسمومیت به صورت عفونت و اسهال خود را نشان می دهد که به میزان زیادی سلامت جسمانی نوزاد را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.  اما دندانگیر های چوبی فاقد این مسائل بوده و می توان با خیال راحت از آن ها استفاده کرد.

 

دندانگیر نوزاد

فاقد رنگ

اغلب دندانگیرها رنگی هستند. رنگ نیز نوعی ماده شیمیایی است که می تواند به مرور زمان موجب آسیب رساندن به سلامت کودک شود. اما دندانگیرهای چوبی فاقد هر گونه رنگ هستند و اغلب به طور در اختیار شما قرار می گیرند.

عدم شکستگی

دندانگیرهای پلاستیکی به دلیل ترکیات و ساختاری که دارند ممکن است به تدریج دچار شکستگی شوند. زیرا پلاستیک به مرور زمان خشک می شود و مایع خود را از دست می دهد. فشاری که بر اثر فک کودک به آن واد می شود احتمال شکستگی در آن را افزایش می دهد. اما این مساله در دندانگیرهای چوبی وجود ندارد و احتمال شکستگی در آن ها به مراتب پایین تر است.

دندانگیرها در اشکال مختلفی وجود دارند اما شما می توانید قبل از خرید با دندانپزشک اطفال مشورت کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

Join the Discussion