Skip links

دندانپزشکی بیهوشی و آرام‌بخش

دندانپزشکی بیهوشی

کلمه درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی عمومی یا آرام‌بخشی معمولاً برای والدین ایجاد نگرانی می‌نماید. حتی بسیاری از والدین به خاطر ترس از بیهوشی درمان دندان‌های فرزندشان را مدت‌ها به تعویق می‌اندازند و یا به مطب‌های دندانپزشکان مختلفی مراجعه می‌نمایند تا شاید درمان دندان‌های فرزندشان بدون بیهوشی یا آرام‌بخشی انجام گردد. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با ما تماس بگیرید.

توجه داشته باشید که برخی کودکان به دلایلی مانند سن کم، ناتوانی‌های جسمی و ذهنی و یا اضطراب‌های شدید و کنترل نشده، قادر به همکاری لازم برای کارهای دندانپزشکی نمی‌باشند.

لذا انجام درمان‌های دندانپزشکی در مطب ممکن است برای آن‌ها خطرساز باشد علاوه بر این‌که یکی از اهداف مهم در دندانپزشکی کودکان حفظ سلامت روان در حال تکامل و ایجاد خاطره مثبت دندانپزشکی است.

به‌طوری‌که در صورت ایجاد خاطره ناخوشایند در کودکی ممکن است، کل آینده دندانپزشکی فرد تحت تأثیر قرار گیرد. لذا برای این کودکان درمان دندانپزشکی تحت شرایط بیهوشی و یا آرام بخشی توصیه می‌گردد.

در مطلب زیر به توضیح کامل در مورد دندانپزشکی آرام‌بخشی و بیهوشی در اطفال و کودکان و نگرانی والدین آن‌ها می‌پردازیم.

درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی یا آرام بخشی برای چه کودکانی تجویز می‌شود؟

کودکان با سن کم

اگر سن کودک زیر سه سال باشد هنوز به مرحله‌ای نرسیده است که قادر به همکاری در محیط دندانپزشکی باشد.

شاید کارهای ساده‌ای مانند فلورایدتراپی و یا انجام ترمیم‌های ساده در محیط مطب برای کودکان امکان‌پذیر باشد ولی کارهای درمانی پیچیده‌تر از قبیل عصب‌کشی و یا قرار دادن روکش دندان شیری و یا ترمیم‌های وسیع‌تر به دلیل عدم همکاری کودک و سن کم وی در محیط مطب دندانپزشکی امکان‌پذیر نیست و کودک نیازمند درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی یا آرام بخشی است.

 

کودکان با ترس و اضطراب زیاد

انجام کارهای دندانپزشکی نباید منجر به شکل‌گیری خاطرات بد در ذهن کودک شود.

زیرا در کودکان ما با یک روان در حال تکامل مواجه هستیم و درصورتی‌که کارهای دندانپزشکی در کودکانی که دچار اضطراب زیاد هستند به زور انجام شود ممکن است از دیدگاه کودک به‌عنوان یک تهاجم تلقی شود و اثرات نامناسبی ازنظر روحی بر روی کودک باقی بگذارد.

علاوه بر این‌که این ترس از دندانپزشکی ممکن است تا بزرگ‌سالی همراه کودک باقی بماند.

کودکان با ناتوانی‌های ذهنی یا جسمی

در کودکان ناتوان مخصوصاً در شرایطی که نیاز به کارهای دندانپزشکی پیچیده باشد درمان‌های دندانپزشکی تحت بیهوشی عمومی یا آرام‌بخشی درمان باکیفیت‌تر و ایمن‌تری را برای کودک فراهم می‌نماید

آیا واقعاً درمان دندانپزشکی ارزش بی‌هوش شدن کودک را دارد؟

ازآنجایی‌که دندان‌های شیری نقش بسیار مهمی در تغذیه و رشد کودک دارند و ازآنجایی‌که از دست رفتن آن‌ها می‌تواند باعث ایجاد مشکلات در رویش دندان‌های دائمی گردد در صورت درمان به‌موقع دندان‌ها اثرات بسیار مشخص و فراوانی در سلامت کودک به وجود خواهد آمد.

اگر دندانپزشک متخصص کودکان برای کودک شما تشخیص درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی یا آرام‌بخشی را داده است یعنی یکی از موارد عدم همکاری کودک، ناتوانی ذهنی یا جسمی و یا سن کم کودک وجود داشته است.

حال اگر برای درمان دندان‌های کودکتان به‌موقع اقدام نکنید وضعیت دندان‌های کودک بدتر خواهند شد و به‌مرورزمان دچار آبسه‌های دندانی می‌گردند که می‌تواند برای دندان‌های دائمی جایگزین خطرناک باشند و شاید نیاز به کشیدن تعداد زیادی از دندان‌های شیری وجود داشته باشد که هم باعث کاهش توانایی غذا خوردن کودک می‌گردد و هم باعث رویش نابجای دندان دائمی و نیاز به درمان‌های ارتودنسی در آینده می‌گردد.

از طرف دیگر آبسه‌های دندانی برای سلامت کودک هم زیان‌بار است چراکه این آبسه‌های حاد دندانی حتی می‌تواند به فضاهای صورت منتشر گردیده و وی را راهی بیمارستان نماید.

بنابراین اگر کودک به هر دلیلی همکاری کافی در مطب دندانپزشکی ندارد با درمان اصولی دندان‌ها تحت شرایط بیهوشی یا آرام بخشی می‌توان از مشکلات بسیاری که می‌تواند برای کودک دردسرساز باشد جلوگیری کرد.

توجه داشته باشید کودکانی که دندان‌های پوسیده متعدد دارند و نیازمند درمان آن‌ها هستند در بیشتر مواقع رفتارهای عصبی‌تر و کج‌خلقی‌های بیشتری دارند از طرف دیگر هم‌چنین مشکلات گوارشی از قبیل یبوست در آن‌ها بیشتر خواهد بود.

درنهایت بیشتر کودکان پس از ترمیم مناسب دندان‌ها بهبود فراوانی در وضعیت تغذیه نشان می‌دهند و این در رشد کودک بسیار مؤثر خواهد بود.

درنتیجه ترمیم کامل دندان‌ها باعث بهبود کیفیت زندگی کودک و ارتقا سلامت بدنی وی خواهد شد.

تفاوت دندانپزشکی بیهوشی کامل و آرام‌بخشی و چیست؟

انتخاب این‌که برای کودک از روش بیهوشی یا آرام‌بخشی استفاده شود کاملاً بر عهده دندانپزشک متخصص کودکان و پزشک متخصص بیهوشی است.

معمولاً برحسب تعداد دندان‌های نیازمند درمان، وضعیت سلامت عمومی کودک، طول مدت موردنیاز برای درمان تصمیم‌گیری لازم انجام می‌گردد.

در اغلب موارد برای کارهای دندانپزشکی که تعداد کمتری از دندان‌ها را شامل می‌شود و مدت‌زمان کوتاه‌تری موردنیاز است از آرام‌بخشی استفاده‌شده و برای کارهای نیازمند مدت‌زمان طولانی‌تر از بیهوشی عمومی استفاده می‌گردد.

در هر دو این موارد از طیف داروهای بیهوشی و گازهای استنشاقی مربوطه بر طبق نظر متخصص بیهوشی استفاده می‌شود.

هرکدام از این موارد کاربرد خود را داشته و توصیه می‌گردد انتخاب نوع درمان به‌طور کامل به پزشک متخصص بیهوشی واگذار گردد.

این نوع درمان به چه صورت انجام می‌پذیرد؟

در مرحله اول شما باید به دندانپزشک متخصص کودکان مراجعه نمایید و معاینه کامل دندان‌های کودک انجام شود و درمان‌های موردنیاز وی مشخص گردند. سپس دندانپزشک متخصص کودکان شما را برای انجام مشاوره‌های لازم نزد پزشک متخصص بیهوشی و پزشک متخصص کودکان خواهد فرستاد هم‌چنین آزمایشات خون موردنیاز جهت بررسی وضعیت سلامت کودک انجام خواهد شد

پس‌ازآن در روز موردنظر کودک باید در ساعت مشخص‌شده به‌صورت ناشتا وارد اتاق عمل شود.

معمولاً قبل از ورود به اتاق عمل داروهایی به‌صورت خوراکی یا به‌صورت قطره‌ای که در بینی چکانده می‌شود به کودک داده می‌شود تا آرام‌بخشی خفیف قبل ورود به اتاق عمل حاصل شود.

در اتاق عمل برحسب این‌که قرار است کودک تحت آرام‌بخشی قرار گیرد یا تحت بیهوشی عمومی کارهای دندانی وی انجام گردد، پزشک متخصص بیهوشی و تکنسین بیهوشی با استفاده از داروهای تزریقی داخل وریدی و استفاده از گازهای مختلف کودک را در شرایط موردنظر قرار خواهند داد.

سپس دندانپزشک متخصص کودکان کلیه کارهای دندانپزشکی کودک را در یک جلسه انجام خواهد داد و پس از اتمام کار پزشک متخصص بیهوشی داروهای برگشت شرایط بیهوشی یا آرام‌بخشی را به کودک تزریق خواهد کرد و کودک به اتاق ریکاوری منتقل می‌گردد و پس از بیداری کامل وی در بخش مربوطه نزد والدین به مدت دو الی سه ساعت در محیط بیمارستان باقی می‌ماند و پس‌ازآن ترخیص می‌گردد.

آیا درمان‌های دندانپزشکی در شرایط بیهوشی عمومی یا آرام‌بخشی می‌تواند برای کودک خطرناک باشد؟

بیهوشی عمومی و آرام‌بخشی درصورتی‌که در مراکز معتبر و مجهز تحت نظر پزشک متخصص بیهوشی و با در نظر گرفتن کامل شرایط کودک مانند سن، وزن و سابقه بیماری‌ها انجام گردد هیچ‌گونه عارضه‌ای مانند تأثیر بر روی هوش کودک یا رشد یا حافظه او نخواهد داشت.

کودک شما بعد از دندانپزشکی بیهوشی عمومی یا آرام‌بخشی طی دو الی سه ساعت پس از اتمام کار از بیمارستان ترخیص می‌گردد و نیاز به بستری شدن در بیمارستان نیز نیست مگر در شرایطی که کودک دارای بیماری‌های زمینه‌ای و یا اختلالات جسمی و ذهنی خاص باشد که با نظر متخصص بیهوشی برای مدتی در بیمارستان تحت نظر قرار گیرد.

 

Join the Discussion