Skip links

5 راهکار درمان پوسیدگی دندان شیری

درمان پوسیدگی دندان شیری

درمان پوسیدگی دندان شیری از دغدغه ها و چالش های والدین است. اغلب والدین با نگرانی به دندانپزشک اطفال مراجعه می کنند از پوسیدگی و خراب شدن دندان شیری کودک ابراز نگرانی می کنند. اما در مقابل والدینی نیز وجود دارند که نسبت به درمان پوسیدگی دندان شیری کودک بی توجه اند و تصور می کنند که دندان شیری نیاز به درمان ندارد زیرا در نهایت از دست خواهد رفت و دندان دائمی جای آن را خواهد گرفت. در این مقاله به روش های درمان پوسیدگی دندان شیری کودکان و بررسی جوانب مختلف آن خواهیم پرداخت. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با دکتر کوشکی در تماس باشید.

 

 

درمان پوسیدگی دندان شیری کودکان

درمان پوسیدگی دندان شیری کودکان از اهمیت بسیاری زیادی برخودار است. زیرا دندان های شیری مقدمه ای برای دندان های دائمی هستند و اگر رسیدگی و درمان مناسب بر روی آن ها انجام نشود رشد و سلامت دندان های دائمی را تحت تاثیر می دهد. اغلب نوزادان از سن 6 ماهگی شروع به رشد دندان شیری می کنند و تا سن دو سالگی ادامه پیدا خواهد کرد. سن 6 تا 7 سالگی دندان های شیری کم کم از لثه جدا می شوند و به تدریج دندان های دائمی جای آن ها را می گیرد. اما چرا کودکان به پوسیدگی دندان شیری دچار می شوند ؟

واقعیت این است که کودکان مانند بزرگسالان از اهمیت بهداشت دهان و دندان آگاهی ندارند به همین دلیل بخاطر رعایت نکردن موارد بهداشتی دچار پوسیدگی دندان می شوند. بروز این مشکل می تواند معضلاتی را برای کودک به وجود بیاورد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

کاهش توانایی جویدن غذا

اولین پیامد منفی در مورد پوسیدگی دندان شیری می تواند کاهش اشتها و تمایل کودک به مصرف مواد غذایی باشد. اغلب کودکان توانایی اظهار درد را ندارند و نمی دانند که چگونه باید آن را بیان کنند. والدین در صورتی که کم اشتهایی کودک را دیدند باید دندان های او را بررسی کنند. اگر با پوسیدگی و مشکلاتی از این دست مواجه شدند با مراجعه به دندانپزشک اطفال و کلینیک های تخصصی دندانپزشکی کودکان اقدام به رفع مشکل و درمان دندان کنند.

از بین رفتن فضای رشد دندان دائمی

اگر کودک با مشکل پوسیدگی دندان مواجه شد و والدین اقدام به درمان پوسیدگی دندان شیری نکنند ممکن است این دندان زودتر از موعد از لثه جدا شود. جدا شدن و افتادن دندان شیری پیش از موعد می تواند مشکلات جدی در روند رشد دندان دائمی به وجود بیاورد. حتما تا کنون افرادی را دیده اید که به طور طبیعی یکی از دندان های دائمی شان رشد نکرده است. این مشکل به دلیل نهفته ماندن دندان به وجود آمده است. زیرا زمانی که دندان زود تر موعد از دست برود موجب می شود که فضای لازم برای رشد دندان دائمی از بین برود. برای جلوگیری از این مشکل دندانپزشک اطفال اقدام به استفاده از فضا نگهدارنده دندان اطفال در دهان کودک می کند تا فضای کافی برای رشد دندان دائمی از بین نرود.

 

پوسیدگی دندان شیری

از بین رفتن زیبایی و لبخند

موارد مهمی می تواند موجب از بین رفتن اعتماد به نفس کودکان و ایجاد اختلال در روابط اجتماعی آن ها شود. یکی از این موارد عدم زیبایی دندان به دلیل پوسیدگی است. درمان پوسیدگی دندان شیری از جهات مختلفی حائز اهمیت است که یکی از آن ها حفظ زیبایی و لبخند کودک است.

بوی بد دهان

پوسیدگی دندان چه در کودکان و چه در بزرگسالان موجب بوی بد دهان می شود. زیرا در هنگام پوسیدگی حفره های مختلفی در درون دندان و بین آن ها تشکیل می شود. با مصرف مواد غذایی و گیر کردن آن در بین دندان موجب می شود تا بعد از مدتی مواد غذایی فاسد شوند و نه تنها باعث تولید بوی بد دهان بلکه مهم ترین عامل در ایجاد التهاب و عفونت های لثه ای می باشد. به همین دلیل درمان پوسیدگی دندان شیری بسیار مهم است.

 

درمان پوسیدگی دندان شیری با چه روش هایی امکان پذیر است؟

امروزه علم دندانپزشکی بسیار پیشرفت کرده است. در زمان های گذشته هنگامی که دندان دچار مشکلاتی مانند پوسیدگی یا عفونت می شود به سرعت کشیده می شد تا سایر دندان ها را فاسد نکند. اما امروزه تلاش دندانپزشکان بر حفظ و درمان دندان است نه از دست دادن آن . زیرا  دندان از اعضای مهم و بسیار کاربردی است که نمی توان به راحتی آن را از دست داد. اما درمان پوسیدگی دندان شیری کودکان به چند روش امکان پذیر است؟

 

پر کردن

زمانی که دندان شیری دچار پوسیدگی می شود حفره هایی بر روی ان تشکیل می شود. البته دکتر دندانپزشک برای اطمینان شما را به رادیولوژیست کودکان ارجاع می دهد تا با عکس برداری از دندان کودکان مطمئن شود تا این حفره ها به بین دندان ها سرایت نکرده باشد. بعد از اطمینان از میزان پوسیدگی اقدام به پر کردن آن با مواد مخصوص می کند.

عصب کشی

زمانی که پوسیدگی دندان کودک شدید باشد و ریشه آن را تحت تاثیر قرار داده باشد باید عصب آن کشیده شود. ازعلائم آسیب دیدن ریشه دندان می توان به حساس بودن آن به دمای سرد و گرم اشاره کرد. اگر مشاهده کردید که کودک نسبت به آب و مواد غذایی حساسیت نشان می دهد باید برای درمان پوسیدگی دندان شیری او را به نزد دندانپزشک ببرید.

 

پوسیدگی دندان شیری

بهداشت دهان و دندان

اگر پوسیدگی دندان شیری شدید نباشد می توان با افزایش رسیدگی و بهداشت اقدام به جلوگیری از گسترش آن کرد. کودک را تشویق کنید تا در طول روز حداقل 2 بار مسواک بزند. کشیدن نخ دندان موجب می شود که پوسیدگی های بین دندانی به وجود نیایند. اما اگر پوسیدگی زیاد بود و سطح دندان را درگیر کرده بود باید بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید.

کشیدن

کشیدن دندان شیری را می توان جزو آخرین راه درمان پوسیدگی دندان شیری دانست. زیرا همان طور که گفتیم تلاش دندانپزشکان بر حفظ دندان است نه از بین بردن آن. اگر پوسیدگی دندان به حدی بود که با پر کردن و عصب کشی درمان نمی شد باید اقدام به کشیدن آن کند تا سایر دندان ها دچار مشکل و عفونت نشوند. زیرا مشکلات دندان مانند پوسیدگی می تواند به دندان های مجاور سرایت کند.

فلوراید تراپی

فلوراید تراپی قبل از اینکه به عنوان یک روش درمانی شناخته شود به عنوان یک راه پیشگیری و تقویت مینای دندان مطرح می شود. زیرا فلوراید ماده ای است که برای حفاظت از دندان در اغلب خمیر دندان ها و دهان شویه ها وجود دارد. بهتر است کودکان را ترغیب به استفاده از مسواک کنید تا دچار پوسیدگی دندان نشوند. برای  اطلاعات بیشتر از اینکه بعد از فلوراید تراپی کودکان چه باید کرد و هزینه فلوراید تراپی کودکان می توانید مقالات دیگر ما را بخوانید.

 

جلوگیری از پوسیدگی دندان شیری

پوسیدگی دندان های شیری یک علامت مهم دارد که اگر به آن توجه کنید می توانید از بروز آن جلوگیری کنید و آن هم لکه های سفید است. اگر لکه های سفید بر روی دندان کودک مشاهده کردید بلافاصله او را نزد دنداپزشک اطفال ببرید تا با روش هایی مانند فلوراید تراپی از پوسیدگی دندان جلوگیری شود.

Join the Discussion