Skip links

درمان دندان درد کودکان با روش سنتی

درمان دندان درد کودکان

درمان دندان درد کودکان باید توسط دندانپزشک اطفال انجام شود. اما برخی از مواقع به دلیل عدم دسترسی به کلینیک های دندانپزشکی مجبور به استفاده از روش های سنتی و خانگی هستیم. در این بخش شما را با بهترین روش های طب سنتی در درمان دندان درد کودکان آشنا می کنیم تا در مواقع اضطراری بتوانید با کمک آن ها درد کودک را تسکین دهید. همچنین شما برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان می توانید با دکتر کوشکی در تماس باشید.

 

 

طب سنتی در درمان دندان درد کودکان

درمان دندان درد کودکان می تواند در مواقعی سخت باشد. در این مواقع والدین به این مساله فکر می کنند که ای کاش بهداشت دهان و دندان کودک را جدی تر گرفته بودند تا کودک دچار این درد طاقت فرسا نشود. رعایت بهداشت به هیچ عنوان کار سختی نیست و کافی است تا کودکان حداقل 2 مرتبه در روز با خمیر دندان مناسب دندان های خود را مسواک بزنند. بهترین خمیر دندان , خمیر دندانی است که حاوی فلوراید کافی باشد. زیرا کمبود فلوراید می تواند موجب پوسیدگی دندان شود.

نکته مهم دیگری که والدین باید آن را در نظر بگیرند مصرف مواد غذایی مناسب است. کودکان را از مصرف نوشابه , اب نبات های سفت , سس های کچاپ , چیپس و … منع کنید زیرا این مواد غذایی با مصرف بی رویه موجب می شود تا به مینای دندان آسیب برسد و زمانی که کودک به دندان درد مبتلا می شود باید هزینه و زمان زیادی برای او بگذارید.

 

جوش شیرین

قرار دادن پنبه ای خیس و آغشته به جوش شیرین می تواند به سرعت دندان درد کودک را برطرف کند. زیرا جوش شیرین دارای ترکیباتی است که خاصیت تسکین کنندگی دارد. شما می توانید مقداری از این ماده را در آب گرم حل کنید و کودک را تشویق به استفاده از آن به عنوان دهان شویه کنید. قرقره کردن این محلول می تواند به دفعات 3 بار در روز منجر به کاهش درد و عفونت های دندانی شود. این کار نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگسالان نیز کاربرد دارد.

 

درمان دندان درد کودکان

روغن آویشن

آویشن یکی از بهترین مواد مسکن طبیعی شناخته شده است. خواص آویشن بسیار زیاد است و از ان به عنوان دمنوش , پودر , روغن و …. استفاده می کنند. دم کرده آویشن می تواند موجب بهبود سرما خوردگی نیز بشود. اما روغن آن برای درمان دندان درد کودکان نیز کاربرد فراوانی دارد .اگر کودک شما در این شرایط به سر می برد می توانید گوش پاک کن را به مقداری از روغن آویشن آغشته کنید و آن را به مدت نیم ساعت بر روی دندان کودک قرار دهید. از پنبه هم می توانید بدین منظور کمک بگیرید. اگر با انجام یک بار درد کودک تسکین پیدا نکرد می توانید روز 3 تا 4 بار اقدام به انجام این کار کنید.

 

زنجبیل

زنجبیل خواص زیادی برای بدن دارد که یکی از آن ها درمان دندان درد کودکان است. شما باید ریشه زنجبیل را به چاقو خرد کنید . سپس آن را با مقداری از فلفل قرمز ترکیب کنید و مقداری آب گرم به آن اضافه کنید. در این مرحله ترکیبات به صورت خمیر در می آیند و باید مقداری از آن را به مدت 20 دقیقه بر روی دندان قرار دهید. ترکیب فلفل و زنجبیل بسیار تند است و موجب سوزاندن زبان و دهان می شود به همین دلیل باید دقت کنید که این خمیر به زبان کودک برخورد نکند زیرا ممکن است آن را به بیرون بیندازد.

 

پیاز

معمولا علت دندان درد کودکان به دلیل تجمع باکتری بر روی آن است. پیاز می تواند باکتری های موجود در بدن و حتی هوای محیط را به خود جذب کند. پیاز را خرد کنید و تکه ای از آن را بر روی دندان کودک قرار دهید تا با جذب باکتری ها موجب تسکین درد او شود. این کار را می توانید 3 بار در روز انجام دهید.

 

درمان دندان درد کودکان

دارچین و عسل

مورد دیگری که در روش سنتی درمان دندان درد کودکان استفاده می شود ترکیب دارچین و عسل است. بدین منظور می توانید یک قاشق چای خوری پودر دارچین را با 5 قاشق چای خوری عسل ترکیب کنید. خمیر به دست آمده را بر روی دندانی که درد می کند قرار دهید و 3 بار در روز تکرار کنید. عسل و دارچین هر دو طعم و مزه خوبی دارند و مانند زنجبیل و فلفل موجب سوختگی زبان و دهان کودک نخواهند شد. به همین دلیل می توانید با خیال راحت از این روش استفاده کنید.

 

روغن سیاه دانه

از روغن سیاه دانه به روش های مختلفی استفاده می شود. یکی از این روش ها تهیه محلول روغن سیاه دانه است. به این صورت که می توانید چند قطره از این روغن را در آب گرم مخلوط کنید و از آن دهان شویه بسازید. بهتر است که کودک در طول روز 3 بار از این دهان شویه استفاده کند تا درد دندان او تسکین یابد .

 

سخن پایانی

در این مقاله به روش های سنتی درمان دندان درد کودکان پرداختیم اما توصیه دندانپزشک اطفال به شما والدین گرامی این  است که در صورت مشاهده هر گونه مشکل و اختلال در دندان و لثه کودکان او را به سرعت به نزد پزشک ببرید. زیرا اگر مشکلات دندان و لثه کودکان در سنین پایین حل نشود ممکن است در بزرگسالی و دندان های دائمی آن ها نیز تاثیر منفی بگذارد. تمام روش هایی که در بالا به آن اشاره کردیم موقتی است و نمی تواند مشکلات ریشه ای کودک را به طور دائم حل کند. پس زمانی از این روش ها استفاده کنید که دسترسی به پزشک ندارید.

 

Join the Discussion