Skip links

7 راهکار طلایی درمان خانگی دندان درد شدید

درمان خانگی دندان درد شدید 

در این مقاله قصد داریم به درمان خانگی دندان درد شدید بپردازیم. افراد به دلایل مختلفی مانند مشغله های کاری , عدم اعتقاد به درمان های کلینیکی و …. اقدام به درمان های خانگی می کنند. بسیاری از گیاهان توانایی درمان درد را دارند. به همین دلیل می توان برای درمان خانگی دندان درد شدید به سراغ آن ها رفت. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با دکتر کوشکی تماس بگیرید.

 

 

درمان خانگی دندان درد شدید به چه صورت می باشد ؟

درمان خانگی دندان درد شدید به چه صورت است و چگونه موجب تسکین درد می شود؟ چرا برخی از افراد ترجیح می دهند بجای استفاده از روش های کلینکی و پزشکی خود درمانی کنند؟ واقعیت این است که سه دلیل موجب می شود که افراد با روش های خانکی خود را درمان کنند.

ترس

شاید بتوان ترس را اولین فاکتور در عدم مراجعه به دندان پزشک دانست. این ترس سن نمی شناسد و کودکان و بزرگسالان ممکن است به طور یکسان دچار این ترس شوند. مواد بی حسی , آمپول , یونیت دندان پزشکی و … از جمله عوامل هراس انگیز برای این افراد به شمار می رود.

عدم اعتقاد به روش های مدرن

برخی از افراد علت عدم مراجعه به دندان پزشک را ترس نمی دانند بلکه اعتقادی به آن ندارند. زیرا از قدیم الایام تمام دردهای خود را به روش های خانگی درمان می کردند و امروزه نیز راهکار درمان خانگی دندان درد شدید را نیز استفاده از داروهای گیاهی می دانند.

عدم فرصت کافی

دنیای امروز دنیای پر از مشغله است. عدم مراجعه به دندانپزشک می تواند به دلیل عدم فرصت کافی باشد. این مساله بیشتر در خصوص افراد شاغل صدق می کند و ترجیح می دهند از زمان فراغت شان به نحو دیگری استفاده کنند و دردهای خود را به روش های خانگی درمان کنند.

 

راهکارهای درمان خانگی درد دندان

سیر

به جرات می توان سیر را یکی از معجزات طبیعت دانست. با اینکه اغلب افراد به دلیل بوی سیر از آن استفاده نمی کنند اما در هنگام دندان درد مجبور به تحمل آن هستند زیرا سیر می تواند به خوبی موجب تسکین درد شما شود.

طریقه مصرف

بهترین روش برای استفاده از سیر در هنگام دندان درد این است که آن را بجویید. شاید این توصیه برای شما غیر قابل تحمل و غیر قابل انجام باشد اما این کار می تواند به سرعت موجب کاهش درد شود. روش دیگری که می توانید از آن استفاده کنید این است که سیر را له کنید و به صورت خمیر در بیاورید. مقداری نمک بر روی آن بپاشید و بر روی دندان مورد نظر قرار دهید.

درمان خانگی دندان درد شدید

میخک

یکی از بهترین راهکارهایی که می توان برای درمان خانگی دندان درد شدید توصیه کرد استفاده از میخک است. میخک را می توان به صورت تکه شده و یا روغن استفاده کرد. ترکیب اصلی آن ” اوژنول ” نام دارد که یک بی حس کننده طبیعی برای اعصاب بدن است. استفاده از آن می تواند عصب های شما را بی حس کند و درد دندان را کاهش دهد.

طریقه مصرف

اگر قصد دارید از میخک استفاده کنید می توانید آن را تکه تکه و یا پودر کنید. پودر آن را بر روی دندان بگذارید و بعد از جویدن به مدت نیم ساعت بر روی دندان مورد نظر نگه دارید تا درد آن تسکین یابد. اما روش مصرف روغن میخک نیز به این صورت است که باید مقداری از ان را روی دستمال نخی و یا پنبه قرار دهید و بر روی دندان بگذارید.

هشدار

روغن و یا پودر میخک نباید به صورت بر روی لثه و زبان قرار بگیرد زیرا موجب ایجاد حساسیت و تحریک لثه های حساس شود.

 

درمان خانگی دندان درد شدید

فلفل

فلفل قرمز از زمان های قدیم به عنوان مسکن قوی شناخته می شده است. امروزه نیز تحقیقات نشان داده که فلفل قرمز می تواند مسیر ارسال سیگنال های درد به مغز را مسدود کند و در این حالت مغز تصور می کند که دردی در بدن وجود ندارد.

طریقه مصرف

بهترین طریقه مصرف پودر فلفل قرمز برای درمان خانگی دندان درد شدید این است که مقداری آب به پودر اضافه کنید تا مانند خمیر شود. سپس دستمالی تمیز بردارید و مقداری از خمیر را بر روی آن بگذارید و سپس بر روی دندان مورد نظر قرار دهید. تا زمانی که تحمل سوزش فلفل را دارید آن را ادامه دهید و سپس دستمال را از دهان خارج کنید.

هشدار

پودر فلفل قرمز بسیار تند و سوزانده است. پس در هنگام مصرف مراقب باشید که با زبان تماس پیدا نکند و بعد از اینکه فلفل را به صورت خمیر درآوردید دست هایتان را به خوبی بشوئید زیرا تماس دست با چشم ها می تواند به میزان زیادی برای چشم های شما آزار دهنده باشد.

چای نعنا

نعنا نیز جز گیاهان درمانی محسوب می شود که خاصیت تسکین دهندگی دارد. بوی این چای خوشمزه بسیار مطبوع و طعم آن خوشایند است.

طریقه مصرف

استفاده از چای نعنا برای درمان خانگی دندان درد شدید مانند دم کردن چای معمولی است. بدین صورت که مقداری از نعنای خشک را در یک فنجان آب جوش دم کنید و در دهان قرقره کنید. نکته مهمی که در استفاده از چای نعنا وجود دارد این است که باید بعد از سرد شدن از آن استفاده کنید زیرا قرقره کردن چای داغ در دهان موجب آسیب رساندن به دیواره داخلی دهان و زبان می شود.

درمان خانگی دندان درد شدید

محلول مِر

مِر نوعی پودر است که گیاه آن در طبیعت وجود دارد. اگر پودر این گیاه به صورت محلول درست شود می تواند درد دندان را تسکین بخشد. زیرا ترکیبات این گیاه قابض است و با تنگ کردن عروق خونی موجب التیام درد خواهد شد. گیاه مر از بین برنده باکترهای مضر نیز می باشد.

طریقه مصرف

یک قاشق چای خوری پودر گیاه مر را در 2 فنجان آب جوش بجوشانید. بعد از 30 دقیقه آن را با یک پارچه نخی صاف کنید و تفاله های آن را دور بیندازید. محلول آن را در مقداری آب ( نصف فنجان ) ترکیب کنید و روز 5 بار دهان خود را با آن قرقره کنید و بشوئید.

 

درمان خانگی دندان درد شدید

وانیل

وانیل یکی از ماده های بسیار خوشبو در طبیعت است که بویی بسیار شامه نواز دارد. این ماده دارای ترکیباتی جالب است که می توان به الکل اشاره کرد. شاید برای شما جای تعجب باشد که الکل یکی از ترکیبات مهم در وانیل باشد. اما این ماده چگونه موجب تسکین درد می شود؟

طریقه مصرف

مقداری از عصاره وانیل را بر روی دندان خود قرار دهید . به دو روش می توانید این کار را انجام دهید. اولین روش که بهداشتی ترین روش نیز است استفاده از گنبه آغشته به عصاره وانیل است. و اما دومین روش که زیاد توصیه نمی شود و ممکن است موجب ملتهب شدن دندان و لثه شود این است که انگشت خود را به عصاره وانیل آغشته کنید و مستقیما بر روی دندان بمالید.

هشدار

از این روش برای کودکان استفاده نکنید زیرا الکل برای کودکان بسیار خطرناک است و ممکن است مشکلات جدی برای آن ها ایجاد کند.

 

درمان خانگی دندان درد شدید

آب نمک

نمک خاصیت ضد عفونی کننده دارد و قرقره کردن آب نمک می تواند باکتری های موجود در اطراف دندان و لثه را که موجب درد شده از بین ببرد.

طریقه مصرف

نمک را در آب جوش حل کنید و بعد از گذشت 30 دقیقه که خنک شد آن را دهان خود قرقره کنید. بهترین زمان برای انجام قرقره حدود 1 دقیقه است تا نمک به خوبی در دندان و لثه شما نفوذ کند و موجب تسکین آن شود.

درمان خانگی دندان درد شدید

 

Join the Discussion