Skip links

راهکارهای خانگی برای خوشبو کردن دهان کودکان

 خوشبو کردن دهان کودکان

در این مطلب به موضوع مهمی تحت عنوان خوشبو کردن دهان کودکان می‌پردازیم. برخی از کودکان به دلایل مختلفی مانند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، مشکلات گوارشی، بیماری و دچار بوی نامطبوع دهان می‌شوند. راهکارهای خانگی بهترین روش برای خوشبو کردن دهان کودکان هستند که در ادامه بهترین آن‌ها را با یکدیگر بررسی می‌کنیم. همچنین شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دندانپزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی در تماس باشید.

 

قبل از اینکه به فکر خوشبو کردن دهان کودکان باشیم بهتر است ابتدا ریشه بوی نامطبوع را تشخیص دهیم. معمولا مشکلاتی مانند بیماری‌های دهان و دندان، پوسیدگی دندان و باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود. بدبویی دهان و یا هالیتوز که نام علمی و تخصصی این عارضه است تاثیر مستقیمی در اعتماد به نفس فرد ایجاد می‌کند. عامل بروز هالیتوز در کودکان باید به دقت بررسی شود. این مساله علاوه بر کودکان در بزرگسالان نیز قابل مشاهده است.

عوامل ایجاد بوی بد دهان 

خشکی دهان 

شاید در نگاه اول خشکی دهان باعث بروز مشکل نباشد اما هنگامی که دقیق تر بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم که خشکی دهان زمینه را برای تجمع باکتری‌ها فراهم می‌کند. تجمع باکتری‌ها عامل مهمی در انتشار بوی بد دهان محسوب می‌شوند. کودکانی که محیط دهان آن‌ها خشک است بهتر است که در طول روز آب زیاد بنوشند تا رطوبت بدن آن‌ها به میزان قابل قبولی برسد.

پریودنتال 

پریودنتال یا بیماری لثه یکی از مهم‌ترین عوامل در ایجاد بوی بد دهان است. این بیماری در درجات مختلفی از خفیف تا شدید قرار دارد که در مطالب پیشین به روش‌هایی برای درمان آن اشاره کردیم . عدم درمان بیماری پریودنتال علاوه بر ایجاد بوی بد دهان می‌تواند به مرور زمان باعث تحلیل لثه و در نهایت شل شدگی دندان‌‌ها شود. برای خوشبو کردن دهان کودکان ابتدا باید این بیماری برطرف شود.

باقی ماندن مواد غذایی بین دندان ها

باقی ماندن مواد غذایی بین دندان‌ها و بر روی زبان نیز می‌تواند عامل مهمی در به وجود آمدن بوی بد دهان باشد. کودکانی که به بهداشت دهان و دندان توجهی ندارند بیشتر از سایر کودکان دچار این عارضه می‌شوند. باید حداقل روزی 2 بار از مسواک و خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده شود . مسواک زدن زبان می‌تواند باقی مانده غذاها و باکتری‌ها را از روی آن پاک کند و در ایجاد تنفسی خوشبو به کودک کمک کند. همچنین کشیدن نخ دندان موجب می‌شود تا مواد غذایی از بین دندان‌ها خارج شود و زمینه را برای بوی بد دهان، پوسیدگی‌های پنهان و درد دندان فراهم نیاورد.

خوشبو کردن دهان کودکان

 

ریفلاکس معده

ریفلاکس معده به معنی برگشت اسید از معده به مری است. این مشکل که نه تنها در کودکان بلکه در بسیاری از بزرگسالان نیز شایع است می‌تواند از مهم‌ترین دلایل ایجاد بوی بد دهان شود. افرادی که دچار این عارضه هستند باید ریفلاکس معده را درمان کنند تا بوی بد دهان آن‌ها برطرف شود. مشکلاتی که مربوط به داخل بدن است ارتباط مستقیمی با رعایت بهداشت دهان و دندان و همچنین مسواک زدن ندارد.

خوشبو کردن دهان کودکان با روش های خانگی

سرکه سیب 

سیب یکی از میوه‌هایی است که مصرف آن تاثیر زیادی در خوشبو کردن دهان دارد. سرکه سیب نیز که از میوه سیب گرفته می‌شود همین تاثیر را داراست. برای رفع بوی بد دهان کودکان باید 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک لیوان آب سرد ترکیب کنید و روزی دوبار آن را غرغره کنید. صبح‌ها بعد از صبحانه و شب‌ها قبل از خوابیدن بهترین زمان برای استفاده از سرکه سیب به منظور خوشبو کردن دهان کودکان است. به مدت 5 دقیقه سرکه سیب را در دهان خود نگه دارید و سپس آن را از دهان خارج کنید و دهان خود را بشوئید. اگر دندان کودک شما به دمای سرد و گرم حساس است می‌توانید از آب ولرم برای ترکیب سرکه سیب استفاده کند. این سرکه که خاصیت آنتی باکتریال و ضد عفونی کننده دارد می‌تواند باکتری‌های موجود در دهان را از بین ببرد و به خوشبو شدن آن کمک کند.

جوش شیرین 

استفاده از جوش شیرین علاوه بر خوشبو کردن دهان کودکان موجب سفید کردن دندان آن‌ها نیز می‌شود و می توانید از آن به عنوان یک سفید کننده طبیعی و خانگی استفاده کنید. اسیدی شدن محیط دهان به دلیل مصرف غذاهای نامناسب باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود. جوش شیرین به خوبی با محیط اسیدی دهان مبارزه می‌کند زیرا ماهیتی قلیایی دارد. برای استفاده از جوش شیرین برای خوشبو کردن دهان می‌توانید 1 قاشق غذا خوری از آن را در یک فنجان آب ولرم ترکیب کنید و خمیر بدست آمده را بر روی مسواک قرار دهید و با آن دندان‌های خود را مسواک بزنید. استفاده از این روش در دو هفته نتیجه مطلوب را خواهد داد.

خوشبو کردن دهان کودکان

 

عسل

عسل یکی بهترین مواد طبیعی است که می‌توانید از آن در رفع بوی بد دهان کودکان استفاده کنید. عسل خاصیتی ضد باکتری و تمیز کننده دارد که نه تنها در رفع بوی بد دهان بلکه در درمان بسیاری از بیماری‌ها نیز موثر است. مصرف عسل به تنهایی می‌تواند شما را به نتیجه مطلوب برساند اما برای اینکه تاثیر آن را بیشتر کنید می‌توانید 1 قاشق چای خوری عسل را در یک لیوان آب گرم و سرکه سیب ترکیب کنید و دوبار در روز آن را بنوشید. صبح‌ها بعد از صبحانه و شب‌ها قبل از خواب بهترین زمان برای نوشیدن این معجون معجزه آسا می‌باشد.

زغال 

شاید تصور کنید که زغال به دلیل رنگ سیاهی که دارد نمی‌تواند گزینه مناسبی برای استفاده در جهت خوشبو کردن دهان کودکان باشد. اما حتما برای شما جالب خواهد بود که بدانید زغال نه تنها می‌تواند در رفع بوی بد دهان به شما کمک کند بلکه عامل مهمی در سفید کردن دندان‌ها نیز به شمار می‌آید. بدین منظور می‌توانید نصف قاشق چای خوری زغال فعال را در دهان خود قرار دهید. تمیز کردن محیط دهان و دندان به وسیله زغال در مدت کوتاهی بوی بد دهان را از بین می‌برد. هفته‌ای 3 بار از این روش استفاده کنید و سپس دهان را خود را با آب بشوئید.

آدامس بدون قند

اغلب افراد برای رفع بوی بد دهان اولین گزینه‌‌ای که به ذهن شان می‌رسد مصرف آدامس است. اما مصرف آدامس هنگامی می‌تواند گزینه خوبی محسوب شود که بدون قند باشد. نسل جدید آدامس‌های بدون قند می‌تواند بوی بد را از دهان شما دور کند. جویدن آدامس موجب ترشح بزاق در دهان و گلو می‌شود که دهان شما را خوشبو می کند. اغلب دندانپزشکان متخصص جویدن آدامس‌های بدون قند را یکی از عوامل حفظ سلامت دندان‌ها عنوان می‌کنند.

روغن نارگیل

روغن‌های طبیعی مانند روغن نارگیل گزینه دیگری در خوشبو کردن دهان کودکان محسوب می‌شوند. اگر کودک شما به سنی رسیده که می‌تواند روغن را در دهان خود نگهدارد و آن را نبلعد می‌توانید از آن برای رفع بوی بد دهان استفاده کنید. زیرا معده کودکان حساس است و وارد شدن روغن‌های گیاهی به آن می‌تواند مضراتی را در پی داشته باشد.

با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید

 

با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.

 

Join the Discussion