Skip links

خمیردندان مخصوص کودکان چه ویژگی هایی دارد؟

خمیردندان مخصوص کودکان

در این بخش قصد داریم به ویژگی های مهم در خمیردندان مخصوص کودکان بپردازیم زیرا بهداشت دهان و دندان در سنین پایین از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. وجود ماده فلوراید در خمیردندان و عدم وجود مواد سفید کننده از مهم ترین نکات در انتخاب خمیردندان مخصوص کودکان است که در هنگام خرید باید به آن توجه کرد. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با دکتر کوشکی در تماس باشید.

 

 

استفاده از خمیردندان مخصوص کودکان

استفاده از خمیردندان مخصوص کودکان در سنین پایین موجب افزایش سلامت مینای دندان و لثه آن ها خواهید شد. از زمانی که دندان های شیری شروع به رشد می کنند باید توسط مسواک و خمیردندان مناسب محافظت شوند. زیرا مینای دندان کودکان بسیار حساس است و باید به خوبی از آن محافظت شود تا برای دندان های دائمی مشکلی به وجود نیاید. اما ویژگی های خمیردندان مخصوص کودکان چیست؟

 

ویژگی های خمیردندان کودکان

فاقد مواد سفید کننده

برخی از خمیر دندان ها بر روی تیوپ شان عبارت ” حاوی سفید کننده ” درج شده است. این نوع از خمیر دندان ها فقط برای بزرگسالان مناسب هستند و کودکان به هیچ وجه نباید برای تمیز کردن دندان های خود از آن ها استفاده کنند. زیرا این مواد حالت سایندگی برای دندان ایجاد می کنند و به مرور زمان موجب فرسایش مینای دندان و به دنبال آن ایجاد حساسیت خواهد شد. البته لازم به ذکر است که بزرگسالان نیز نباید به طور مداوم از خمیر دندان های حاوی مواد سفید کننده استفاده کنند. بلکه 2 بار در هفته مجاز به این کار هستند.

حاوی فلوراید

فلوراید ماده ای طبیعی است که در اغلب خمیر دندان ها وجود دارد. این ماده تاثیر مستقیمی در افزایش محافظت از مینای دندان دارد. اما نکته مهمی که در انتخاب خمیردندان مخصوص کودکان وجود دارد این است که ابتدا باید سن کودکان را در نظر بگیرید. برخی از کودکان در سنین پایین اقدام به بلع خمیر دندان می کنند. وارد شدن ماده فلوراید به درون معده می تواند برای کودک ایجاد مشکل کند. به همین دلیل اغلب دندانپزشکان متخصص به والدین توصیه می کنند که اگر کودک شما آنقدر بزرگ نشده تا بتواند تمام خمیر دندان را از دهان خارج کند بهتر است که از خمیر دندان های فاقد فلوراید استفاده کنید. این نوع خمیر دندان ها در اغلب داروخانه ها یافت می شوند و در طعم ها و رنگ های مختلفی در دسترس شما هستند.

 

خمیردندان مخصوص کودکان

طعم خوب

برخی از خمیر دندان ها طعم تندی دارند و کودک قادر به تحمل آن نیست و دو حالت به وجود می آید . اولین حالت این است که از مسواک زدن امتناع می کند و دومین حالت این است که زمان مسواک زدن را به کمترین میزان کاهش می دهد. هر دوی این حالات تهدیدی برای افزایش پوسیدگی دندان های اوست. به همین دلیل به والدین توصیه می شود که در انتخاب خمیردندان مخصوص کودکان طعم آن را نیز در نظر بگیرند. طعم های میوه مانند توت فرنگی بهترین گزینه برای خرید به شمار می روند. زیرا کودکان عاشق طعم های خوشمزه و غیر تند هستند.

استاندارد

از آنجایی که دندان های کودک از حساسیت بیشتری نسبت بزرگسالان برخودار است باید از خمیر دندانی استفاده شود که دارای بالاترین استاندارد است. بدین منظور باید در هنگام خرید به خوبی تیوپ آن را بررسی کنید تا از وجود استانداردهای لازم مطمئن شوید.

زیبایی

مسواک زدن در سنین پایین برای کودکان امری سخت و دشوار محسوب می شود. به همین خاطر مسواک و خمیر دندان او باید دارای بیشترین جذابیت باشد تا او را ترغیب به استفاده از آن ها کند. مسواک ها و خمیر دندان هایی که رنگ های شاد و جذابی دارند توجه کودک را جلب می کنند. وجود شخصیت های کارتونی محبوب بر روی بسته بندی نیز می تواند کودک را تشویق به مسواک زدن کند.

 

نکات مهم در استفاده از خمیردندان مخصوص کودکان

همان طور که خرید خمیر دندان مورد مهمی محسوب می شود استفاده از آن نیز به همان اندازه و شاید بیشتر از اهمیت بالایی برخوردار است. برای اینکه مسواک زدن کودک نتیجه مطلوبی در بر داشته باشد نکات زیر را در نظر بگیرید.

  • هنگام خرید خمیر دندان بهتر است که تیوپ های کوچک را خریداری کنید. زیرا تیوپ های کوچک سریع تر تمام می شوند و کودک با تجربه طعم جدید از مسواک زدن دلزده نخواهد شد.
  • کودک را تشویق کنید تا خودش تیوپ را در دست بگیرد و مقدار لازم از خمیر دندان را بر روی مسواک بگذارد. با این کار کودک میزان لازم برای استفاده از خمیر دندان را یاد خواهد گرفت.
  • برای کودک توضیح دهید که بعد از اتمام مسواک زدن باید تمام محتویات دهان خود را با آب بشوید و تخلیه کند. نسبت به وارد شدن خمیر دندان به درون معده به او هشدار دهید.
  • به هیچ عنوان از خمیر دندانی که خود استفاده می کنید بر روی مسواک کودک نگذارید. زیرا خمیر دندان شما ممکن است دارای مواد سفید کننده , فلوراید یا طعمی تند باشد که مورد پسند کودک نیست.

 

خمیردندان مخصوص کودکان

توصیه های مهم برای والدین

– مسواک زدن کودک را تا سن 7 سالگی تحت نظر داشته باشید. در سال های ابتدایی خودتان دندان های او را مسواک بزنید اما زمانی که آموزش لازم را در این خصوص دید و مهارت کافی پیدا کرد استفاده از مسواک را به عهده او بسپارید.

– از میزان کمی از خمیر دندان مخصوص کودکان بر روی مسواک استفاده کنید. به هیچ عنوان تمام سطح مسواک را آغشته از خمیر دندان نکنید زیرا دهان کودک بسیار کوچک است و اگر خمیر دندان در دهان او کف کند او مجبور به قورت دادن آن خواهد شد.

– استفاده از خمیر دندان مخصوص کودکان بهتر است تا سن 7 سالگی ادامه داشته باشد. به محض بیرون آمدن دندان های دائمی از لثه باید خمیر دندان های حاوی فلوراید استفاده شود. زیرا مینای دندان دائمی محکم تر از مینای دندان شیری است و باید از خمیر دندان های قوی تری برای پاکیزگی آن ها استفاده کرد.

Join the Discussion