Skip links

آیا جرم گیری دندان کودکان لازم است ؟

جرم گیری دندان کودکان

جرم گیری دندان کودکان باید سالی 2 بار انجام شود. زیرا به مرور زمان پلاک هایی که بر روی دندان و لثه تشکیل می شود موجب بروز مشکلات عدیده ای خواهد شد. جرم ها از طریق باقی ماندن مواد غذایی بر روی دندان کودک تشکیل می شوند که ظاهری نازیبا و ناخوشایند دارند. در این مقاله به ضرورت جرم گیری دندان کودکان و بررسی جوانب مختلف آن می پردازیم. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با دکتر کوشکی در تماس باشید.

 

جرم گیری دندان کودکان چه فوایدی دارد؟

جرم گیری دندان کودکان یکی از بهترین راه ها برای پیشگیری از پوسیدگی دندان محسوب می شود. اغلب دندانپزشکان اطفال توصیه می کنند که کودکان باید سالی 2 بار برای انجام جرم گیری نزد پزشک بروند تا سلامت دندان هایشان تضمین شود. واقعیت این است که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است اما متاسفانه به آن اهمیتی داده نمی شود.

اهمیت جرم گیری دندان کودکان

همانطور که متوجه شدید جرم گیری دندان کودکان بسیار ضروری است. زیرا کودکان کمتر از بزرگسالان به بهداشت دهان و دندان خود توجه می کنند به همین دلیل بیشتر در معرض تشکیل پلاک و پوسیدگی دندان هستند. کودکان در مرحله رشد هستند و اگر دندان های آن ها آسیب جدی ببینند ممکن است در بزرگسالی نیز آن ها را گرفتار کند.

مراحل انجام جرم گیری

اغلب والدین تصور می کنند که جرم گیری دندان کودکان فقط مختص به دندان های دائمی است و دندان های شیری به این دلیل که زود از لثه جدا می شوند و عمر کمی دارند نیاز به جرم گیری نخواهند داشت. در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است. دندان های شیری بستری برای رشد دندان های دائمی اند و اگر به خوبی از آن ها مراقبت نشود رشد و سلامت دندان های دائمی را در معرض خطر قرار خواهد داد. اما مراحل انجام جرم گیری به چه صورت است؟

 

جرم گیری دندان کودکان

مرحله اول

در اولین مرحله دندانپزشک اقدام به معاینه کامل از دندان ها می کند تا متوجه شود که کدام بخش دندان جرم بیشتری گرفته است. بعد از بررسی مقدار جرم گرفتگی به سراغ مرحله بعدی می رود.

مرحله دوم

وسیله ای مخصوص برای جرم گیری دندان کودکان وجود دارد که به وسیله آن تمام پلاک های موجود در سطح دندان و بین آن ها پاکسازی می شود. در این مرحله دندانپزشک اطفال نوعی نخ دندان را بین دندان ها می کشد.

مرحله سوم

پالیش کردن دندان ها به وسیله نوعی مسواک که مانند مسواک برقی است انجام می شود. مقداری خمیر دندان مخصوص را بر روی مسواک برقی قرار می دهد و دندان کودک را کاملا براق و تمیز می کند.

مرحله چهارم

برای مشاهده نتیجه جرم گیری باید عکس برداری انجام شود. عکس برداری یا رادیولوژی دندان کودکان می تواند نشان دهد که آیا تمام جرم ها از بین رفته اند یا خیر.

مرحله پنجم

در آخرین مرحله دندان کودکان به وسیله وارنیش فلوراید مقاوم سازی می شوند. وارنیش فلوراید یا فلوراید تراپی نوعی از درمان های پیشگیری محسوب می شود که مینای دندان کودک را در برابر عوامل پوسیدگی مقاوم می کند. وارنیش فلوراید باید هر 6 ماه یکبار تمدید شود. برای اطلاعات بیشتر از اینکه بعد از فلوراید تراپی کودکان چه باید کرد و هزینه فلوراید تراپی کودکان می توانید مقالات دیگر ما را در لینک بخوانید.

روش های مختلف در جرم گیری دندان کودکان

روش های جرم گیری متنوع هستند و دندانپزشک اطفال بر اساس نوع دندان , بافت لثه و بررسی موارد مهم دیگر اقدام به انتخاب مناسب ترین روش برای جرم گیری دندان می کند. در ادامه به معرفی روش های آن می پردازیم.

پروفیلاکسی

پروفیلاکسی ( پیشگیری دارویی ) برای کودکانی انجام می شود که بافت لثه آن ها سالم است. برخی از کودکان زمانی که درگیر پلاک های دندانی می شوند مقداری از سلامت لثه را از دست می دهند و لثه آن ها تحلیل می رود. در پروفیلاکسی دندانپزشک اقدام به تراشیدن جرم از روی دندان کودک می کند. این روش حدود 1 ساعت زمان می برد و بعد از تراشیدن جرم دندان شروع به پالیش کردن و لکه زدایی می شود. هدف اصلی از پروفیلاکسی حفظ سلامت دندان کودک است.

 

دیریمان دهان و دندان

دیریمان برای کودکانی مناسب است که مدت زیادی جرم گیری دندان را انجام نداده اند و جرم زیادی بر روی دندان آن ها وجود دارد زیرا دیریمان دهان و دندان نوعی جرم گیری دو مرحله ای است که موجب می شود سطح دندان به طور کامل از جرم و پلاک پاکسازی شود.

جرم‌گیری سطحی

کودکانی که سالی دو بار برای انجام جرم گیری به دندانپزشک مراجعه می کنند نیازی به جرم گیری های سنگین مانند دیریمان ندارند بلکه یک جرم گیری سطحی برای آن ها مناسب می باشد. این روش نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگسالان نیز گزینه مناسبی محسوب می شود.به شرطی که سالی دو بار تکرار شود.

جرم‌گیری شش ماهه

جرم گیری دوره ای که به جرم گیری شش ماهه نیز شناخته می شود به وسیله دستگاهی به نام اولتراسوند ( فراصوت ) انجام می شود. در این روش تمام جرم هایی که در زیر خط رویش دندان و لثه قرار گرفته اند کاملا پاکسازی شده و سلامت دهان و دندان افزایش پیدا می کند.

جرم‌گیری عمیق

اگر کودکی دارای تحلیل رفتگی لثه است نمی تواند از روش های معمول در جرم گیری استفاده کند بلکه جرم گیری عمیق برای او توصیه خواهد شد. این روش با درد همراه است و اغلب با بی حسی موضعی انجام خواهد شد. البته لازم به ذکر است که بی حسی موضعی در ورش های دیگر نیز وجود دارد و برای کودکانی استفاده می شود که دارای دندان های حساس هستند.

در جرم گیری عمیق تعداد جلسات افزایش پیدا میکند زیرا روشی حساس است و مدت زمان هر جلسه نیز ممکن است از 4 ساعت تجاوز کند. درمان لثه با این روش انجام نخواهد شد بلکه می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

توصیه های مهم بعد از جرم گیری

توصیه های زیر را بعد از جرم گیری دندان کودکان جدی بگیرید تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری و به سلامت دهان و دندان کمک زیادی شود.

مسواک و نخ دندان فراموش نشود

به طور روزانه حداقل دو بار مسواک بزنید. قبل از مسواک زدن اقدام به کشیدن نخ دندان کنید تا باقی مانده های غذا از بین دندان خارج شوند.

رژیم غذایی مناسب

استفاده از سبزیجات تازه و عدم مصرف ماده های غذایی مانند نوشابه و شیرینی توصیه می شود. زیرا قند موجود در این نوع نوشیدنی ها و ماده های غذایی موجب کاهش سلامت دندان ها خواهد شد.

چکاپ های دوره ای

اگر وضیعت دندان و لثه کودک به حالت نرمال است باید هر 6 ماه یک بار برای چکاپ او را نزد دندانپزشک ببرید اما اگر دچار بیماری های لثه ای می باشد این دوره باید به 3 ماه کاهش پیدا کند.

Opinions

 1. Post comment

  سلام مرسی از مطلب خوبتون. آیا جرمگیری دندان ضرر خاصی ندارد؟ عوارضی ندارد؟

  Permalink
  1. Post comment

   سلام ممنون از شما. خیر نه تنها ضرر خاصی ندارد بلکه کاملا لازم و ضروری است و اگر هم به دست دندانپزشک اطفال ماهر انجام شود کوچکترین عوارضی ندارد.

   Permalink

Join the Discussion