Skip links

برترین جایگزین های خمیر دندان

جایگزین خمیر دندان  

در این مطلب به معرفی ماده هایی به عنوان جایگزین خمیر دندان اشاره می کنیم. برخی از افراد به دلیل وجود مواد شیمیایی در خمیر دندان تمایلی به استفاده از آن ندارند و ترجیح می دهند که از مواد طبیعی برای پاکسازی دندان های خود استفاده کنند. واقعیت این است که انتخاب جایگزین خمیر دندان کار آسانی نیست اما ما به شما کمک خواهیم کرد تا انتخاب صحیحی داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی تماس بگیرید.

جایگزین های طبیعی خمیر دندان

ماده های طبیعی که در این مطلب به معرفی آن ها می پردازیم می توانند جایگزین خمیر دندان شوند. تمیز کردن دندان ها دوبار در روز می تواند به میزان چشم گیری از پوسیدگی دندان و مشکلات عدیده ناشی از آن جلوگیری کند .خمیر دندان ها حاوی مواد قندی و ترکیباتی مانند اکسید تیتانیوم هستند که تا حدودی می توانند برای سلامت دندان ها مضر باشند. به همین دلیل افراد ترجیح می دهند از مواد طبیعی در این خصوص استفاده کنند.

جایگزین خمیر دندان

جوش شیرین

جوش شیرین یکی از تمیز کننده های طبیعی است که در اغلب خمیر دندان های تجاری از آن استفاده می شود. جوش شیرین به دلیل ساختاری که دارد می تواند جایگزین خمیر دندان شود. این ماده به خوبی سطح دندان را می سابد و آن را پاکسازی می کند. کاهش بوی بد دهان و از بین بردن محیط اسیدی از مزایای استفاده از جوش شیرین است. افرادی که شاهد تشکیل پلاک بر روی دندان های خود هستند می توانند در کنار کارهای درمانی دیگر از جوش شیرین نیز برای از بین بردن پلاک دندان استفاده کنند.

روش های مختلفی در استفاده از این ماده وجود دارد. ساده ترین روش این است که شما مسواک مرطوب را در جوش شیرین فرو کنید و آن را آغشته به این ماده کنید و مانند خمیر دندان معمولی شروع به مسواک زدن دندان های خود کنید. روش دیگری که در این خصوص وجود دارد این است که شما می توانید 1 قاشق چای خوری جوش شیرین را با مقداری آب ترکیب کنید تا مانند خمیر شود. سپس عصاره نعنا را برای بهبود طعم به آن بیفزایید.

دو نکته مهم در خصوص استفاده از جوش شیرین به عنوان خمیر دندان وجود دارد. اولین نکته این است که به دلیل خاصیت ساینده بودن نباید هر روز از آن استفاده کنید زیرا به مرور زمان می تواند مینای دندان شما را از بین ببرد. هفته ای یکبار استفاده کنید. دومین نکته ای که وجود دارد این است که تا 30 دقیقه بعد از استفاده از جوش شیرین از خوردن غذا اجتناب کنید.

جایگزین خمیر دندان

زغال 

حتما برای شما هم جالب است که چگونه یک ماده سیاه می تواند تا این حد موجب سفیدی و تمیزی دندان ها شود. خمیر دندان هایی که بر پایه زغال تولید می شوند نیز می توانند سفید کنندگی بیشتری نسبت به خمیر دندان های معمولی داشته باشند. اگر تمایل دارید که از این ماده به جای خمیر دندان استفاده کنید می توانید مقداری زغال را کاملا پودر کنید. سپس آن را با مقداری آب ترکیب کرده تا به صورت خمیر دربیاید. مقدار اندکی از آن را بر روی مسواک قرار داده و شروع به مسواک زدن کنید.

استفاده از زغال به عنوان جایگزین خمیر دندان به میزان زیادی موجب از بین بردن اسیدهای دهان که عامل اصلی پوسیدگی مینای دندان هستند به شمار می رود. اما نکته ای که در خصوص استفاده از زغال وجود دارد این است که افرادی که از ایمپلنت , لمینت و یا کامپوزیت استفاده کرده اند به هیچ عنوان نباید از این ماده به عنوان خمیر دندان استفاده کنند زیرا ماده های کامپوزیتی به سرعت رنگ زغال را به خود می گیرند و بر روی آن ها لکه ایجاد می شود.

روغن نارگیل 

روغن نارگیل یکی دیگر از مواد مناسب به عنوان جایگزین خمیر دندان است. این روغن علاوه بر خوش بو کردن دهان خواص ضد قارچ و ضد باکتری دارد و محیط دهان شما را کاملا پاکسازی می کند. افرادی که دچار پلاک های دندانی هستند می توانند از این روغن برای مسواک زدن به جای خمیر دندان استفاده کنند. در مطالب پیشین در خصوص تسکین دردهای دندانی اشاره به روغن نارگیل کردیم. اگر از درد دندان رنج می برید با استفاده از این روغن به جای خمیر دندان گام مهمی در تسکین درد برخواهید داشت. روغن نارگیل علاوه بر مزایا و خصوصیات بی شماری که دارد به عنوان یک عامل پیشگیرنده در بروز بسیاری از بیماری های دندان و لثه نیز به شمار می رود.

به منظور پاکسازی دهان و دندان ها می توانید هر روز صبح 1 قاشق غذاخوری از روغن نارگیل را به طور مستقیم در دهان قرار دهید و بچرخانید. چرخاندن روغن در دهان باید به نحوی باشد تا روغن به تمام نقاط دهان برسد. دندان های آسیاب جزو دندان هایی هستند که دسترسی به آن ها دشوار است. بعد از 15 دقیقه روغن را از دهان خود تخلیه کنید و سپس با یک مسواک مرطوب اقدام به شستن دندان ها کنید. نکته ای که درباره استفاه از روغن نارگیل وجود دارد این است که تا 1 ساعت بعد از این کار از خوردن و آشامیدن بپرهیزید.

نمک 

از قدیم الایام و دیرباز نمک را به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده می شناختند. نمک دریایی یا معمولی در کاهش باکتری های دهان , ضد عفونی کردن آن و حتی تسکین درد از جایگاه بالایی برخوردار است. قدرت ضد عفونی کنندگی نمک به قدری زیاد است که نه تنها از آن در کاهش درد دندان استفاده می شود بلکه افرادی که دچار عفونت های گلو می شوند نیز با غرغره کردن آب و نمک می توانند میزان بیماری را کاهش دهند. نمک جایگزین خمیر دندان نیز محسوب می شود زیرا به دلیل ساختاری که دارد می تواند وظیفه خمیر دندان را به خوبی انجام دهد . عدم تشکیل پلاک , از بین باکتری و قارچ های موجود در دهان و از بین بردن بوی بد آن از مزایای استفاده از نمک است.

برای تمیز کردن دندان ها با نمک باید ابتدا مسواک خود را خیس کنید و آن را درون نمک فرو ببرید. مسواک را در نمک بغلتانید تا به خوبی آغشته شود. سپس با آن مسواک بزنید. استفاده از نمک یک بار در روز پیشنهاد می شود.

برای افزایش تاثیر نمک می توانید آن را به مقدار مساوی با پودر زغال یا جوش شیرین ترکیب کنید. در مسواک زدن احتیاط کنید زیرا برخی از دانه های نمک درشت هستند و ممکن است به لثه شما آسیب برسانند.

ریشه شیرین بیان 

حفره هایی که بر روی مینای دندان به وجود می آید عامل اصلی رشد باکتری در دهان است. ریشه شیرین بیان که به عنوان جایگزین خمیر دندان محسوب می شود می تواند با پاکسازی این حفره ها از رشد و تجمع باکتری در دهان جلوگیری کند. تحقیقاتی که در سال 2012 بر روی این ماده شده اثبات کرده است که ریشه شیرین بیان می تواند اثرات بسیار مفیدی را بر روی دندان ها داشته باشد.

طریقه مصرف این ماده برای پاکسازی دندان ها این است که یک ریشه شیرین بیان را به عنوان مسواک بر روی دندان های خود بزنید. شما می توانید به طور روزانه از این روش دندان های خود را تمیز کنید.

با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.

اطلاعات بیشتر در این زمینه:
www.medicalnewstoday.com

www.webmd.com


www.aapd.org

Join the Discussion