Skip links

5 راه تشخیص دندان پوسیده

تشخیص دندان پوسیده 

تشخیص دندان پوسیده اولین قدم در درمان آن محسوب می شود. پوسیدگی دندان یک بیماری پیشرونده اس که سرعت آن در دندان های شیری به مراتب بیشتر از دندان های دائمی است. عواملی مانند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و رژیم غذایی نامناسب می تواند موجب این عارضه شود. اما مهم ترین روش های تشخیص دندان پوسیده چیست؟ در این مطلب به پاسخ این پرسش خواهیم پرداخت. برای کسب اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی تماس بگیرید.

 

پوسیدگی دندان 

در این مطلب به راه های مختلف در تشخیص دندان پوسیده اشاره می کنیم. پوسیدگی دندان یکی از دردناک ترین بیماری هاست که می تواند زندگی عادی فرد را مختل کند. یکی از مواردی که می تواند منجر به آسیب های عصب و ریشه دندان شود عدم درمان پوسیدگی است. زیرا پوسیدگی با نفوذ به ریشه دندان می تواند آن را درگیر کند و عواقب بسیار دردناکی مانند عفونت های ریشه و لثه را به دنبال داشته باشد. این عفونت ها به تدریج می تواند لثه را تحلیل ببرد و در نهایت منجر به لق شدگی و افتادن دندان شود. پس قبل از اینکه دیر شود از طریق راه های زیر تشخیص دندان پوسیده را انجام دهید و اقدام به درمان فوری کنید.

علائم پوسیدگی دندان 

درد

اولین و شایع ترین علامت در تشخیص دندان پوسیده درد است. هنگام غذا خوردن و قرار دادن دندان ها بر روی یکدیگر شاهد تشدید درد دندان خواهیم بود. اگر درد ادامه دار باشد به چشم ها و سر نیز سرایت می کند که می تواند بر روی عملکرد فرد مانند خواب تاثیر منفی بگذارد. اگر شما یا کودک تان شاهد درد دندان بودید بهتر است برای انجام معاینه بیشتر نزد دندانپزشک متخصص بروید تا بهترین روش درمانی را برای شما انجام دهد.

حساسیت 

افزایش حساسیت نسبت به دمای سرد و گرم یکی دیگر از علاوم تشخیص پوسیدگی دندان است. در هنگام مصرف نوشیدنی ها و یا غذاهای گرم شاهد تیر کشیدن دندان خواهید بود. اگر پوسیدگی به ریشه دندان نفوذ کرده باشد و گسترش زیادی پیدا کرده باشد شما با در معرض قرار گرفتن در هوای سرد یا گرم نیز این احساس آزار دهنده را تجربه خواهید کرد.

تشخیص دندان پوسیده 

بوی بد دهان 

بوی بد دهان دو منشا اساسی دارد. اولین علت را می توان مشکلاتی مانند پوسیدگی و عفونت های دندانی دانست و دومین دلیل نیز بروز مشکلات گوارشی است. علت اول که موضوع بحث ماست را بررسی می کنیم. هنگامی که تجمع باکتری در دندان زیاد شود و پوسیدگی دندان به مرحله پیشرفته برسد گازهایی توسط باکتری ها تولید می شود که می توان آن را دلیل اصلی بوی بد دهان دانست. اغلب این افراد دارای تنفس بدبو نیز هستند که به دلیل خشکی دهان و اسیدی شدن محیط آن است.

 

سوراخ شدن دندان 

پوسیدگی دندان که به نام کرم خوردگی نیز شناخته می شود می تواند ظاهر دندان را تغییر دهد. اغلب پوسیدگی هایی که در سطح مینای دندان رخ می دهند دارای علامتی مانند سوراخ شدن هستند. البته لازم به ذکر است که همیشه پوسیدگی ها به صورت آشکار در دندان ظاهر نمی شوند بلکه نوعی از پوسیدگی نیز وجود دارد که به آن پوسیدگی های پنهان گفته می شود که در بین دندان ها بروز پیدا می کند. این عارضه به دلیل عدم کشیدن نخ دندان و کاهش میزان بهداشت دهان است و تشخیص پوسیدگی های پنهان توسط رادیوگرافی و عکس برداری انجام می شود که در مطالب پیشین به آن اشاره کردیم.

تغییر رنگ دندان 

اغلب دندان هایی که دچار پوسیدگی های آشکار می شوند تغییر رنگ را تجربه می کنند. مینای دندان در هنگام وقوع این عارضه به رنگ قهوه ای یا سیاه تغییر پیدا می کند که باید برای بررسی بیشتر و انتخاب بهترین روش درمانی به دندانپزشک متخصص مراجعه کرد.

چه عواملی ابتلا به پوسیدگی دندان را تشدید می کند؟ 

کاهش جریان بزاق دهان

هنگامی که بزاق دهان به میزان زیاد ترشح می شود می تواند با باکتری ها و اسیدهای موجود در دهان مبارزه و محیط دهان را پاکسازی کند. هنگامی که ترشح بزاق به پایین ترین سطح خود می رسد باعث تجمع و رشد باکتری ها خواهد شد. یکی از عواملی که می تواند ترشح بزاق را افزایش دهد مصرف آدامس های بدون قند بعد از غذاست. این نوع از آدامس ها به دلیل ترکیباتی که دارند نه تنها موجب افزایش احتمال پوسیدگی دندان نخواهند شد بلکه به حفظ سلامت آن نیز کمک خواهند کرد.

کمبود فلوراید 

فلوراید ماده ای است که در آب آشامیدنی برخی از مناطق وجود دارد. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که از این نظر کمبود دارید باید حتما در هنگام مسواک زدن از خمیر دندان های حاوی فلوراید استفاده کنید. این نوع از خمیر دندان ها از مینای دندان شما در برابر پوسیدگی جلوگیری می کنند. کودکانی که دارای دندان های شیری هستند باید از این خمیر دندان ها استفاده کنند زیرا دندان های شیری ضعیف تر از دندان های دائمی هستند. در هنگام مسواک زدن مراقب باشید تا خمیر دندان بلعیده نشود زیرا معده به ماده فلوراید حساس است و ممکن است شما را دچار مسمومیت کند.

تشخیص دندان پوسیده  

مصرف شیرینی و کربوهیدرات 

از قدیم الایام دندانپزشکان به عدم مصرف قند و شکر توصیه کرده اند. هنوز هم این توصیه پابرجاست و آمار نشان می دهد افرادی که در رژیم غذایی خود از قند و شکر , خوراکی های شیرین و کربوهیدرات ها به میزان زیادی استفاده می کنند بروز پوسیدگی های دندان در آن ها بیشتر است. زیرا ماده شیرین بر روی مینای دندان می چسبد و موجب نفوذ به آن و پوسیدگی خواهد شد.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان 

شما در روز چند بار مسواک می زنید؟ آیا می دانید که اگر در روز کمتر از 2 بار مسواک بزنید احتمال پوسیدگی دندان را افزایش می دهید؟ نکته مهمی که در رعایت بهداشت دهان و دندان وجود درد این است که ابتدا نخ دندان بکشید و سپس اقدام به مسواک زدن کنید. زیرا باقی مانده غذاها در بین دندان نفوذ می کنند و با مسواک از بین نخواهند رفت. بعد از مسواک زدن باید دهان شویه حاوی فلوراید را به مدت مشخصی در دهان خود بچرخانید تا تمام باکتری های موجود از بین بروند.

درمان پوسیدگی دندان با متدهای مختلف 

پس از بررسی روش های تشخیص دندان پوسیده به سراغ بهترین متدها در درمان آن می رویم که توانسته به میزان زیادی در درمان و پیشگیری از پوسیدگی موثر واقع شود.

وارنیش فلوراید

وارنیش فلوراید یا فلوراید تراپی از روش های موثر درمانی است که بر روی کودکان و بزرگسالان انجام می شود. در این روش ژل مخصوص بر روی دندان ها قرار گرفته می شود که می تواند به میزان چشم گیری از مینای دندان در برابر عوامل پوسیدگی زا محافظت کند. بهتر است که وارنیش فلوراید را هر 6 ماه یکبار تمدید کنید.

روکش دندان 

هنگامی از این روش اتفاده می شود که پوسیدگی بسیار گسترده است. در این شرایط دندانپزشک اقدام به تراشیدن بخش پوسیده از دندان می کند تا به دندان های مجاور یا عصب آن نفوذ پیدا نکند. بعد از تراشیدن مینای دندان از روکشی همرنگ با آن استفاده می شود تا ظاهر زیبای خود را از دست ندهد.

پرکردن دندان 

رایج ترین و شاعی ترین روش درمان بعد از تشخیص دندان پوسیده پر کردن آن است. پر کردن دندان با دو مواد صورت می گیرد که می توان یکی از آن ها را انتخاب کرد. کامپوزیت ماده همرنگ با مینای دندان است که جلوه و زیبایی آن را بعد از پر کردن حفظ می کندو آمالگام ماده دیگری است که از قدیم الایام برای پر کردن کاربرد وسیعی داشت. این ماده فلزی است و می تواند زیبایی دندان شما را تحت تاثیر منفی قرار دهد .

با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.

 

Join the Discussion