Skip links

ترمیم دندان شکسته جلو کودکان به چه صورت است؟

ترمیم دندان شکسته جلو کودکان

ترمیم دندان شکسته جلو کودکان توسط دندانپزشک اطفال صورت می گیرد. شکستگی دندان در کودکان به خصوص در پسر بچه ها بسیار شایع است. این مساله می تواند دلایل زیادی مانند دعوا کردن , تروما , خوردن غذاهای سفت و … باشد. در این مقاله به ترمیم دندان شکسته جلو کودکان و انواع آن خواهیم پرداخت. برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان همچنین شما می توانید با دکتر کوشکی تماس بگیرید.

 

 

انواع شکستگی دندان کودکان

ترمیم دندان شکسته جلو کودکان در چه مواقعی انجام می شود ؟ آیا تمام شکستگی ها در یک دسته قرار می گیرند یا انواع مختلفی دارند ؟ واقعیت این است که شکستگی دندان در کودکان انواع مختلفی دارد و ترمیم آن ها نیز دارای روش های متنوعی است. ابتدا به انواع شکستگی دندان اشاره می کنیم.

 

شکستگی جزئی

در شکستگی های جزئی معمولا بخشی از لبه دندان پریده است. در این مواقع لبه دندان مقداری تیز می شود و ممکن است زبان و لب کودک را زخمی کند و یا به دلیل از دست دادن بخشی از مینای آن به دمای سرد  گرم حساسیت نشان دهد. در این مواقع می توانید برای ترمیم دندان شکسته جلو کودکان به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید. اما زمانی است که دندان کودک بعد از شکستگی هیچ مشکلی برای او ایجاد نمی کند نیازی نیست که حتما اقدامات درمانی و ترمیمی بر روی او انجام شود. اگر لبه تیز دندان کودک را آزار نمی دهد بعد از گذشت مدتی و با خوردن غذا لبه دندان او نرم خواهد شد. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از لب پر شدن دندان کودکان به مقالات دیگر ما مراجعه کنید.

 

شکستگی عمیق

اگر بعد از شکستن دندان کودک مشاهده کردید که دندان او خون خارج می شود به این معنی است که عصب و ریشه دندان آسیب دیده و باید برای درمان به نزد دندانپزشک اطفال برود. توجه داشته باشید که این خون ریزی باید از درون دندان باشد نه لثه. زیرا خون ریزی لثه می تواند دلایل دیگری غیر از شکستگی داشته باشد. زمانی که عصب دندان کودک بعد از شکستگی آسیب می بیند بهتر است که توسط دندانپزشک کشیده شود زیرا دندان شیری در صورتی که کشیده شود دندان دائمی جایگزین آن خواهد شد. اما اگر دندان دائمی آسیب دیده باشد باید حتما عصب کشی شود.

 

 

تغییر جهت دندان

برخی از شکستگی ها موجب کج شدن و تغییر جهت دندان می شوند. اغلب این دندان ها بعد از گذشت چند روز به حالت اولیه بر می گردند و والدین نباید نگران باشند اما اگر همراه با کج شدن علائمی مانند خون ریزی , عفونت , آبسه دندان , قرمزی و … را مشاهده کردید باید سریعا کودک را نزد دندانپزشک اطفال ببرید تا با بررسی های بیشتر اقدام به درمان کند.

 

روش های ترمیم دندان شکسته جلو کودکان

 

فیشور سیلانت

دندانپزشک اطفال زمانی از روش فیشور سیلانت استفاده می کند که دندان کودک به طور کامل نشکسته و فقط دچار ترک خوردگی های جزیی شده است. برخی از این ترک خوردگی ها به دلیل قرار گرفتن مینای دندان در دمای بسیار گرم و یا بسیار سرد اتفاق می افتد که نمونه بارز آن خوردن آب سرد و نوشیدنی گرم به طور همزمان در فاصله ای کم است. این ترک ها اغلب در دندان جلو رخ می دهدن و دندانپزشک برای ترمیم دندان شکسته جلو کودکان با مواد همرنگ دندان بر روی ترک را می پوشاند و آن را ترمیم می کند.

 

عصب کشی دندان

اگر شکستگی از نوع دوم یعنی ” شکستگی عمیق ” باشد به معنی آسیب دیدن عصب و ریشه دندان است. در این مرحله دندانپزشک باید اقدام به عصب کشی دندان کند و ریشه آن ها را از لثه خارج کند. زیرا در این نوع از شکستگی خون ریزی شدید وجود دارد و احتمال ایجاد عفونت و آبسه بسیار زیاد است.

 

ترمیم دندان شکسته جلو کودکان

باندینگ

در ترمیم دندان شکسته جلو کودکان دندانپزشک اقدام به استفاده از مواد همرنگ دندان بر روی شکستگی می کند. این مواد از جنس رزین هستند و بر روی قسمت شکستگی چسبانده می شود. این روش مانند روش کامپوزیت در بزرگسالان می باشد. دندان کودک بعد از درمان مانند روز اول زیبا و سفید می شود.

در این روش دنداپزشک ابتدا به پاک سازی سطح دندان شکسته می کند تا از هر گونه آلودگی تمیز شود. سپس مواد رزین را که تطابق کامل با رنگ دندان کودک دارد را بر روی محل مورد نظر قرار می دهد و با تاباندن نوری مخصصو موجب سفت شدن رزین می شود. ممکن است رزین در چند لایه استفاده شود و بعد از آن با کمک ابزار و دستگاه فرز اضافه های آن تراشیده و صیقل داده می شود.

 

روکش دندان

روش دیگری که دندانپزشک اطفال برای ترمیم دندان شکسته جلو کودکان انجام می دهد استفاده از روکش است. دو نوع روکش وجود دارد که از نوع فلزی و سرامیکی است. اگر بخواهید از روکش فلزی استفاده کنید قیمت آن پایین تر از روکش های سرامیکی است اما یکی از مهم ترین معایب آن ظاهر نازیبای آن است زیرا در بین دندان های دیگر نمایان است. اما روکش های سرامیکی از مقاومت بالایی نیز برخوردار هستند وظاهری زیبا و مانند دندان دارند.

ترمیم دندان شکسته جلو کودکان

لمینت

لمینت از محبوب ترین روش های ترمیم دندان در جهان شناخته شده است زیرا زیبایی بی نظیری به دندان ها می بخشد. در لمینت یک پوسته به رنگ دندان و از جنس پراسلین یا ونیر توسط دندانپزشک ساخته می شود و بر روی قسمت شکسته قرار می گیرد. لمینت قابلیت پوشاندن دندان را به طور کامل ندارد و فقط می تواند روی دندان را بپوشاند.

 

کشیدن دندان

کشیدن دندان آخرین راه حل ترمیم دندان شکسته جلو کودکان است. این روش زمانی انجام می شود که دندان کودک به شدت آسیب دیده و هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. نگران نباشید. اگر دندان کودک شما شیری باشد به زودی دندان دائمی جایگزین آن می شود ولی اگر دندان دائمی باشد می تواند از تاج مصنوعی و روش های دیگر در ترمیم آن استفاده کرد.

 

Join the Discussion