Skip links

چگونه ترس از دندانپزشکی را از کودکان دور کنیم ؟

ترس از دندانپزشکی

ترس از دندانپزشکی در اغلب کودکان وجود دارد. جالب است که بدانید بسیاری از بزرگسالان نیز دچار این ترس می شوند. اما راهکار چیست و چگونه می توان ترس از دندانپزشکی را در کودکان از بین برد؟ اگر در رفع ترس کودکان موفق ظاهر شوید سلامت دهان و دندان های او را در سال های آتی تضمین کرده اید. پس با ما همراه باشید تا بهترین راهکارها را در اختیار شما قرار دهیم.برای کسب اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی تماس بگیرید.

ترس از دندانپزشکی را جدی بگیرید

ترس از دندانپزشکی فقط مختص به کودکان نیست بلکه بسیاری از افراد در سنین بزرگسالی نیز از رفتن به دندانپزشکی واهمه دارند. اما این ترس در کودکان شدید تر است و والدین باید راهکارهایی را برای کاهش ترس کودکان در پیش گیرند. زیرا عدم درمان بیماری به دلیل ترس از دندانپزشکی نمی تواند نتیجه مطلوبی را عاید شما کند. سلامت دندان های دائمی در سنین بزرگسالی نتیجه درمان های به موقع و حفظ بهداشت دندان های شیری است.

کودک را به دندانپزشک عادت بدهید 

عادت کردن کودک به دندانپزشک راهکارهای مختلفی دارد. بهترین راهکار این است که کودک را از سنین پایین و به صورت دوره ای نزد دندانپزشک ببرید. با انجام این کار کودک با ابزارهای دندانپزشکی آشنا می شود و دندانپزشکی از نظر او چیز ترسناکی به حساب نمی آید.

او را در حالت سلامت نزد دندانپزشک ببرید 

برخی از والدین کودک را برای چکاپ نزد دندانپزشک نمی برند و هنگامی به دندانپزشک مراجعه می کنند که وضعیت اورژانسی به وجود می آید. رفتن به دندانپزشک در حالت عفونت , درد شدید و …. موجب می شود که اعمال تهاجمی بر روی دندان کودک ایجاد شود و خاطره ای بد در ذهن او نقش ببندد. به شما توصیه می کنیم که هر 6 ماه یکبار و در حالتی که کودک هیچ مشکل خاصی ندارد او را برای چکاپ نزد دندانپزشک ببرید تا ترس او از بین برود. با انجام این کار بروز پوسیدگی های کوچک و مشکلات جزیی با درمان های سرپایی قابل انجام است.

او را نزد دندانپزشک متخصص اطفال ببرید 

دندانپزشکان متخصص اطفال به دلیل مهارتی که دارند نحوه ارتباط برقرار کردن با کودکان را به خوبی می دانند و به نحوی با آن ها برخورد می کنند که ترس کودک به شدت کاهش پیدا کند . شما به عنوان والدین به دندانپزشک بگویید که در جلسه اول فقط معاینه را انجام دهد و درمان را به جلسات بعد موکول کند تا کودک با محیط و شخص دندانپزشک ارتباط برقرار کرده و هراس نداشته باشد.

ترس از دندان پزشکی

ذهن کودک را آماده کنید 

قبل از مراجعه به دندانپزشک با کودک خود صحبت کنید. در حین صحبت نیازی نیست که از جزییات دندانپزشکی و درمان حرف بزنید بلکه از کلیات بگویید. سعی کنید محیط دندانپزشکی و فرد دندانپزشک را برای او بازسازی کنید و با او بازی کنید. در حین صحبت کردن از کلمات شاد و خوب استفاده کنید و چهره ای شادمان داشته باشید. اگر در حین بازی از شما سوالاتی را پرسید با حوصله فراوان و مهربانی به سوال های او پاسخ دهید. عدم پاسخ به سوالات موجب می شود تا ابهاماتی در ذهن کودک شکل بگیرد که نتیجه آن افزایش ترس از دندانپزشکی خواهد بود.

آرامش خود را حفظ کنید 

ممکن است بعد از انجام تمام راهکارهای بالا باز هم با بی قراری و ترس کودک مواجه شوید. اما نگران نباشید. تنها کاری که لازم است در این شرایط انجام دهید این است که آرامش خود را حفظ کنید. اگر شما هم همراه با کودک بی قراری کنید و از کوره در بروید تمام زحمات تان بر باد خواهد رفت. کودک را در آغوش بگیرید و به او آرامش دهید.

دندانپزشک را فردی مهربان جلوه دهید 

وظیفه شما به عنوان والدین برای کاهش ترس از دندانپزشکی این است که دندانپزشک را فردی مهربان جلوه دهید. اغلب کودکان نه تنها از ابزارهای دندانپزشکی بلکه از فرد دندانپزشک هم هراس دارند. زمانی که او را فردی دوست داشتنی نشان دهید ترس کودک به میزان زیادی کاهش پیدا می کند.

اجازه دیدن درمان سایر بیماران را ندهید 

هنگامی که در مطب دندانپزشک منتظر نشسته اید حتما توجه داشته باشید که در کنار فردی که به تازگی از اتاق درمان خارج شده قرار نگیرید. این افراد ممکن است با بیان برخی از جملات باعث به وجود آمدن ترس و نگرانی در کودک شما شوند. همچنین اجازه ندهید که درمان سایر بیماران از نزدیک مشاهده کند. ترس از دندانپزشکی با دیدن درمان دیگران تشدید می شود.

از اهمیت درمان برای او سخن بگویید 

با کودک خود ارتباط دوستانه برقرار کنید. در مورد اهمیت سلامت و بهداشت دندان ها با او سخن بگویید. حتما بر روی جنبه زیبایی درمان تاکید کنید زیرا کودکان به خصوص دختر بچه ها به زیبایی علاقه دارند و زمانی که بدانند درمان دندان ها زیبایی آن ها را بیشتر می کند ترس آن ها کاهش پیدا می کند.

کودک را با خود به دندانپزشک ببرید 

زمانی که دندان های شما نیاز به درمان دارند حتما در هنگام مراجعه به دندانپزشک کودک را با خود همراه کنید. هنگامی که کودک مشاهده می کند که شما هیچ ترس و استرسی ندارید واهمه او از دندانپزشکی نیز به میزان چشم گیری کاهش پیدا می کند. رفتن به دندانپزشک را امری طبیعی و عادی جلوه دهید و آن را تبدیل به مساله ای بزرگ نکنید.

ترس از دندان پزشکی

مراقبت های لازم بعد از درمان

والدین باید بعد از درمان کودک اقدام به مراقبت های لازم کنند. عدم مراقبت موجب می شود تا درمان به موفقیت آمیز نباشد. در ادامه به راهکارهایی برای بهبود نتیجه اشاره می کنیم.

توجه به توصیه ها و تجویزها 

معمولا تمام دندانپزشکان بعد از درمان توصیه ها و تجویزهایی دارند. حتما به آن ها گوش دهید. در مواقعی مانند کشیدن دندان که کودک درد زیادی را تجربه می کند دندانپزشک اقدام به تجویز قرص مسکن مانند استامینوفن می کند .اما اگر دندانپزشک به هر دلیلی تشخیص داد که کودک نباید اقدام به مصرف قرص های مسکن کند شما به هیچ وجه نباید به طور خود سرانه اقدام به مصرف آن کنید.

رعایت بهداشت دهان و دندان 

رعایت بهداشت دهان و دندان به وسیله خمیر دندان حاوی فلوراید , نخ دندان و دهان شویه قابل انجام است. حتما به کودک خود توصیه کنید که دوبار در روز اقدام به مسواک زدن کند. قبل از مسواک باید از نخ دندان استفاده شود. زیرا نخ دندان می تواند باقی مانده غذاها را از بین دندان خارج کند. یکی از مهم ترین عوامل بروز پوسیدگی های بین دندان عدم استفاده از نخ دندان است. بعد از مسواک زدن نیز باید از دهان شویه مناسب با سن کودک استفاده شود.

اصلاح رژیم غذایی 

در اغلب درمان های دندانپزشکی مانند پر کردن , عصب کشی , ارتودنسی و …. نیاز به رژیم های غذایی مناسب است. به طور مثال کودک به هیچ عنوان نباید بعد از انجام ارتودنسی از مواد غذایی سفت و خوراکی های چسبناک و شیرین مانند آدامس و آبنبات استفاده کند. زیرا موجب آسیب به آن خواهد شد.با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.اطلاعات بیشتر در این زمینه: www.medicalnewstoday.comwww.webmd.com www.aapd.org

Opinions

 1. Post comment

  متاسفانه بعضی از دندانپزشکان اخلاق و رفتار مناسب برای دندانپزشکی کودکان رو ندارند.

  Permalink
  1. Post comment

   بله به همین دلیل هست که گفتیم بهتر است به دندانپزشک اطفال مراجعه شود چون دندانپزشک اطفال نحوره رفتار صحیح با کودک را میداند.

   Permalink

Join the Discussion