Skip links

ترتیب دندان درآوردن کودکان به چه صورت می باشد ؟

ترتیب دندان درآوردن کودکان

در این مطلب به ترتیب دندان درآوردن کودکان می پردازیم. دندان درآوردن جزو سخت ترین دوران زندگی نوزادان است. زیرا درد زیادی را تحمل می کنند. دندان های نوزاد بین 4 تا 7 ماهگی شروع به رشد می کند و معمولا دو دندان میانی فک پایین اولین دندان هایی است که از لثه بیرون می آید. در ادامه مطلب به ترتیب دندان درآوردن کودکان و بررسی جوانب مختلف آن می پردازیم. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با دکتر کوشکی در تماس باشید.

 

 

ترتیب دندان درآوردن چگونه است ؟

طبق تحقیقات ترتیب دندان درآوردن نوزادان به این صورت است که ابتدا دندان های فک پایین شروع به بیرون آمدن از لثه می کنند. البته در دوران جنینی و در هفته ششم از زندگی جنین دندان های او تکامل پیدا می کنند. نوزادان بعد از به دنیا آمدن دارای 20 عدد دندان شیری هستند که بین 4 تا 7 ماهگی از لثه بیرون می آیند. رشد دندان ها جزو سخت ترین دوران زندگی نوزاد و والدین است زیرا نوزاد درد زیادی را تحمل می کند. همچنین والدین نیز طاقت درد کشیدن نوزاد خود را ندارند. اما ترتیب دندان درآوردن نوزاد چگونه است؟

 

زمان رشد و ترتیب دندان درآوردن نوزاد

واقعیت این است که زمان دندان درآوردن در تمام نوزاد به یک میزان نیست. اما اغلب نوزادان قبل از 7 ماهگی رشد دندان های شیری را تجربه می کنند. این مساله به عوامل مختلفی از جمله ارث و ژنتیک بستگی دارد. دندان برخی از نوزادان بعد از 1 سالگی و برخی دیگر نیز قبل از 4 ماهگی از لثه بیرون می آید. اگر شاهد این مساله بودید به هیچ عنوان نگران نباشید زیرا تمام نوزادان این مرحله را در پیش دارند و دیر یا زود آن را از سر می گذرانند. رشد دندان ها تا 3 سالگی ادامه پیدا می کند و در نهایت 20 دندان در دهان او رشد خواهد کرد. اما دندان ها به چه ترتیبی از لثه بیرون می آیند ؟

دندان های فک پایین

دندان های میانی فک پایین جزو اولین دندان هایی است که در دهان کودک مشاهده می شوند. این دندان ها در بازه زمانی که در بالا به آن اشاره کردیم از لثه بیرون می آیند که معمولا بین 4 تا 7 ماهگی است.

دندان های فک پایین

رویش دندان های میانی فک بالا بعد از رشد دندان های میانی فک پایین رخ می دهد. رشد این دندان ها دیرتر اتفاق می افتد و می توان زمانی بین 8 تا 13 ماهگی را برای آن در نظر گرفت.

دندان های پیشین کناری

دندان های پیشین کنار در فک بالا و پایین بعد از رشد دندان های میانی اتفاق می افتد. اغلب نوزادان در بین 8 تا 16 ماهگی رشد این دندان ها را تجربه می کنند. رشد دندان های پیشین کناری درد بیشتری را به کودک تحمیل می کند که صبوری والدین و انجام راهکارهایی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم کمک می کند تا درد نوزادان کاهش پیدا کند.

دندان های آسیاب اول

دندان آسیاب با کمی تاخیر در سن 13 تا 19 ماهگی از لثه بیرون می آیند. ابتدا دندان آسیاب فک پایین و سپس دندان آسیاب فک بالا رشد خواهد کرد.

دندان های نیش

دندان نیش که بعد از دندان های آسیاب رشد می کنند در سن 16 تا 23 ماهگی اتفاق می افتد که به تدریج رشد و تکامل دندان های شیری را صورت می دهد.

دندان های آسیاب دوم

دندان های آسیاب دوم جزو آخرین دندان های شیری هستند که رشد می کنند. سن رشد این دندان ها بین 25 تا 33 ماهگی است.

 

ترتیب دندان درآوردن

علائم دندان درآوردن

به طور کلی دندان درآوردن با درد , ناراحتی و سوزش همراه است. اما شدت و حدت آن در نوزادان مختلف است. برخی از نوزادان درد زیادی دارند و برخی دیگر نیز بدون هیچ گونه درد و ناراحتی این ایام را سپری می کنند. دندان درآوردن کودکان دارای علائمی است.

مکیدن انگشت

تریتب دندان درآوردن کودکان به نحوی است که ابتدا لثه های قدامی را درگیر می کند. این مساله موجب می شود تا نوزاد برای تسکین درد یا سوزش اقدام به مکیدن انگشت خود کند. در این دوران باید مراقب کودک باشید و همیشه دست های او تمیز نگه دارید زیرا سیستم ایمنی نوزاد ضعیف است و در صورتی که انگشت آلوده را در دهان بگذارد و بمکد آلودگی وارد بدن او شده و موجب بروز مشکلات جدی خواهد شد.

بی اشتهایی

درد و ناراحتی در کودکان می تواند موجب بی اشتهایی او شود. به عبارتی دیگر هنگامی که نوزاد درد زیادی را در لثه خود احساس می کند تمایلی برای خوردن شیر ندارد. زیرا مکیدن شیر باعث می شود تا لثه های او درد بیشتری را متحمل شوند. به همین دلیل والدین نقش مهمی را در این دوران ایفا می کنند و می توانند با انجام راهکارهایی باعث تسکین درد او شوند.

تب

افزایش دمای بدن و تب کردن نوزاد از شایع ترین علائم دندان درآوردن او محسوب می شود. در این هنگام والدین باید با انجام روش هایی مانند پاشویه کردن و استفاده از قرص های تب بر اقدام به کاهش دمای بدن نوزاد کنند. زیرا تب طولانی مدت برای کودک به شدت مضر است.

 

ترتیب دندان درآوردن

راهکارهایی برای کاهش درد لثه نوزاد

والدین در این دوران نقشی تعیین کننده دارند و می توانند با انجام راهکارهایی درد نوزاد را به میزان زیادی کاهش دهند و به او کمک کنند تا این دوران را راحت تر بگذرانند.

کمپرس سرد

یکی از بهترین روش ها در کاهش درد و سوزش لثه کودکان این است که پارچه یا حوله ای تمیز را به مدت یک ساعت در یخچال نگهداری کنید تا خنک شود. اگر کودک قادر به جویدن پارچه باشد می توانید آن را در دهان او قرار دهید و از او بخواهید که آن را بجود. اما اگر توانایی جویدن نداشت می توانید پارچه را به آرامی بر روی لثه او حرکت دهید تا لثه های او خنک شوند و درد را تا حدودی تسکین دهد.

ماساژ لثه

دست های خود را بشویید و به آرامی آن را بر روی لثه کودک قرار دهید و به آرای ماساژ دهید. ماساژ دادن لثه ها موجب افزایش گردش خون در آن ها شده و می تواند سوزش و ناراحتی را برطرف کند. اگر انگشت خود را سرد کنید نیز مانند کمپرس خنک عمل کرده و تاثیر خوبی خواهد داشت.

مصرف مسکن با تجویز پزشک

اگر نوزاد شما درد زیادی را تحمل می کند و با هیچ روشی تسکین پیدا نمی کند آن را نزد دندانپزشک متخصص اطفال ببرید. دندانپزشک متخصص بنا بر صلاحدید خود داروی مسکن تجویز می کند. فراموش نکنید که هیچگاه اقدام به مصرف خودسرانه داروی مسکن برای نوزادان نکنید.

 

Join the Discussion