Skip links

جدول زمانی ترتیب افتادن دندانهای شیری به چه صورت است ؟

ترتیب افتادن دندانهای شیری

در این مطلب به ترتیب افتادن دندانهای شیری در کودکان می پردازیم. اغلب کودکان قبل از افتادن دندان احساس لق شدگی دارند. لق شدن دندان یکی از علائم اولیه در افتادن دندان شیری و رویش دندان دائمی است. بهتر است در این زمان اقدام به کشیدن دندان کودک نکنید زیرا ممکن است موجب آسیب رساندن به عصب و تحریک آن شود. ترتیب افتادن دندانهای شیری را در این مقاله بررسی می کنیم. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با دکتر کوشکی در تماس باشید.

 

 

افتادن دندانهای شیری در کودکان چگونه اتفاق می افتد ؟

ترتیب افتادن دندان های شیری در تمام کودکان ثابت است مگر اینکه یکی از دندان های او دچار شکستگی یا ضربه شده باشد. معمولا اولین دندان های شیری که لثه جدا می شوند دندان های میانی فک بالا و پایین هستند. همچنین آخرین دندانی که از لثه کودک جدا می شود دندان های آسیاب می باشد. دندان های شیری قبل از افتادن دچار شل شدگی می شوند. برخی از والدین تصور می کنند که در این هنگام باید اقدام به کشیدن دندان کودک کرد. در صورتی که کشیدن زود هنگام دندان شیری می تواند علاوه بر تحمیل دردی غیر ضروری موجب آسیب رساندن به ریشه و عصب دندان شود. پس اجازه دهید تا روند افتادن دندان های شیری به طور طبیعی اتفاق بیفتد. دلیل لق شدگی دندان شیری در کودکان رویش دندان دائمی است. هنگامی که دندان دائمی در حال بیرون آمدن از لثه است دندان شیری و ریشه آن را تحلیل می برد و از لثه جدا می کند .

 

لق شدگی زود هنگام دندان شیری

دندان های شیری باید در سن 6 تا 7 سالگی دچار لق شدگی بشوند. اما عوامل مختلفی مانند ضربه دیدن می تواند موجب شکستگی و لق شدگی آن شود. در مطلبی جداگانه به ایجاد ضربه های ناگهانی تحت عنوان تروما به این مساله پرداختیم. اگر با این مشکل مواجه شدید باید سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید. زیرا ضربه به دندان شیری ممکن است موجب سیاه شدن دندان , عفونت لثه و آسیب به عصب دندان شود که هر کدام از این مشکلات به تنهایی می تواند سلامت دندان ها را به خطر بیندازد.

 

جدول زمانی ترتیب افتادن دندان های شیری

شاید جالب باشد که بدانید دندان های شیری به همان ترتیبی می افتند که رشد می کنند. برای اطلاع از ترتیب رشد دندان ها می توانید به مقاله ” ترتیب دندان درآوردن کودکان ” مراجعه کنید. دندان های قدامی یا جلویی اولین دندان هایی هستند که در سن 6 تا 7 سالگی از لثه جدا می شوند. معمولا جدا شدن دندان شیری از لثه بدون درد و خون ریزی است زیرا دندان دائمی به تدریج ریشه دندان شیری را تحلیل می برد و آن را لثه جدا می کند.

 

نوع دندانفک پایینفک بالادندان دائمی جایگزین
ثنایای میانی6-76-7ثنایای میانی
ثنایای کناری7-87-8ثنایای کناری
نیش9-1210-12نیش
آسیاب اول9-119-11آسیاب اول
آسیاب دوم10-1210-12آسیاب دوم

 

در برخی از کودکان سن افتادن دندان شیری می تواند تا چندماه متغیر باشد اما این محدوده سنی در تمام کودکان ثابت است. یکی از موارد جالب در ترتیب افتادن دندانهای شیری این است که اگر یکی از دندان ها از لثه جدا شد انتظار می رود بعد از مدت کوتاهی همان دندان در سمت دیگر دهان نیز بیفتد. رویش و افتادن دندان ها معمولا به صورت قرینه انجام می شود.

 

خون ریزی لثه

اگر دندان شیری با روند طبیعی از لثه جدا شود معمولا هیچگونه خون ریزی و دردی ندارد. اما گاهی مواقع دندان لق به دلیل ضربه یا بازی کردن کودک با آن از لثه جدا می شود. در این مواقع انتظار داریم که لثه دچار خون ریزی شود. اگر با این شرایط مواجه شدید بهتر است که یک دستمال یا گاز تمیز بر روی لثه کودک قرار دهید و از او بخواهید تا لثه خود را بر روی آن فشار دهد. بعد از مدت کوتاهی شاهد قطع خون ریزی خواهیم بود. مصرف خوراکی های سرد مانند بستنی نیز می تواند تا حد زیادی موجب قطع خون ریزی شود.

 

ترتیب افتادن دندانهای شیری

تاخیر در افتادن دندان های شیری

بعد از اینکه به ترتیب افتادن دندانهای شیری پرداختیم نوبت به بررسی یکی از جوانب مهم در این امر می رسد و آن هم تاخیر در افتادن دندان است. اگر کودک از محدوده سنی عبور کرد اما دندان شیری از لثه او جدا نشد باید او را برای معاینه و عکس برداری به نزد دندانپزشک متخصص اطفال ببرید. یکی از دلایل شایع در تاخیر افتادن دندان شیری وجود دندان اضافی در استخوان فک است که مانع از افتادن دندان شیری می شود. اما عوامل دیگری نیز در این مساله دخیل هستند که به آن ها اشاره می کنیم.

عدم شکل گیری دندان دائمی

در برخی از کودکان دندان های دائمی دیرتر از موعد مقرر شکل می گیرند. در این مواقع افتادن دندان های شیری با تعویق مواجه می شوند. این مساله می تواند در مورد یک یا چند دندان اتفاق بیفتد. برای بررسی بیشتر نزد دندانپزشک متخصص اطفال بروید.

به هم فشرده شدن دندان ها

به هم فشردگی دندان ها می تواند از مهم ترین عوامل تاخیر در افتادن دندان های شیری باشد. این مساله به دلایل مختلفی رخ می دهد که دندانپزشک متخصص اطفال بعد از معاینات دقیق می تواند راه حل مناسب را ارائه دهد. یکی از راه حل ها می تواند کشیدن یک یا چند دندان باشد تا فضای لازم برای رشد دندان دائمی مهیا شود.

دندان نهفته

دندان نهفته به دلیل افتادن زود هنگام دندان شیری و عدم استفاده از ” فضا نگهدارنده دندان اطفال ” رخ می دهد. هنگامی که دندان شیری زودتر از موعد مقرر از لثه جدا شود دندان های مجاور با حرکت به سمت جای خالی موجب بسته شدن فضای آن خواهند شد. در این شرایط دندان دائمی به صورت نهفته باقی می ماند. راه حل این مشکل عمل جراحی و بیرون آوردن دندان نهفته از لثه است.

دندان اضافی

اگر دندان ضافی در لثه کودک مشاهده کردید باید او را به نزد دندانپزشک ببرید تا با کشیدن آن موجب رفع اختلال در رشد دندان دائمی شوید. اغلب دندان های اضافی می توانند راه خروج دندان دائمی از لثه را مسدود کنند و موجب شوند تا دندان شیری در جای خود باقی بماند و از لثه جدا نشود. بعد از جدا کردن دندان اضافی از لثه ارتودنسی انجام می شود.

 

 

Opinions

 1. Post comment

  سلام خسته نباشید. اگر یه وقت ترتیب افتادن دندان ها آنطور که باید پیش نرفت چه کار کنیم ؟

  Permalink
  1. Post comment

   سلام دوست عزیز. خونسرد باشید، ممکن است افتادن دندان ها کمی به تاخیر بیافتد اما در صورتی که این موضوع به طول انجامید حتما با یک دکتر دندانپزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

   Permalink

Join the Discussion