Skip links

تب کودکان برای دندان درآوردن را چگونه قطع کنیم؟

تب کودکان برای دندان

تب کودکان برای دندان درآوردن یکی از تب های رایج در بین نوزادان محسوب می شود. قطعا هر پدر مادری با دیدن تب کردن نوزاد خود بسیار نگران او شده و دنبال راه چاره می گردد. طبق بررسی های دندانپزشکی کودکان دکتر کوشکی در این مواقع دو راه اصلی پیش روی ما قرار دارد که در راه اول حل مشکل در خانه و بدون نیاز به مراجعه به دندانپزشک است که در ادامه ی مقاله بیان خواهد شد . راه دوم مراجعه به دندانپزشک است و برای زمانی است که تب کودک بیش از دو روز طول بکشد.

تب کودکان برای دندان

اگر تب کودکان برای دندان بیش از دو روز طول کشید بعد از گذشتن دو روز برای اطلاعات بیشتر به دندانپزشکی مخصوص کودکان مراجعه کنید و یا می توانید همین الان با ما تماس حاصل فرمایی.

در مواقع تب کودکان برای دندان چه کار کنیم ؟

اغلب والدین با دیدن تب کودکان برای دندان درآوردن دچار نگرانی می شوند. زیرا نوزاد در این مرحله بسیار بی قرار است و مدام گریه می کند. دندان درآوردن کودکان می تواند از چند روز تا چند هفته زمان ببرد و والدین نقش تعیین کننده ای در گذراندن این دوران برای کودک خود دارند. راهکارهایی برای تسکین درد و تب کودکان برای دندان درآوردن وجود دارد که با انجام دادن آن ها می توانید به میزان زیادی این پروسه را برای نوزاد تسهیل کنید. به طور معمول تب هایی که نوزاد در این دوران گرفتار آن می شود از نوع خفیف است اما اگر بیش از 2 روز شاهد طول کشیدن آن بودید باید حتما به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه کنید. همانطور که اشاره کردیم نوزاد دچار تب خفیفی می شود پس اگر متوجه شدید که دمای بدن نوزاد به 38 رجه رسیده باید فورا او را به نزد پزشک ببرید.

 

نشانه های دندان درآوردن نوزادان

بهتر است قبل از اینکه به راهکارهایی برای قطع کردن تب کودکان برای دندان درآوردن اشاره کنیم نشانه های آن را بررسی کنیم تا اگر شما جزو والدین تازه وارد هستید با دیدن این نشانه ها بیشتر مراقب نوزاد خود باشید.

تب

اولین و شایع ترین علامت نوزادان در هنگام دندان درآوردن تب است. در بالا اشاره کردیم که تب باید خفیف باشد و در صورتی که بیش از 2 روز طول کشید و یا تبدیل به تب 38 درجه شد باید فورا نوزاد را نزد پزشک ببرید.

کم اشتهایی

اغلب نوزادان در هنگام دندان درآوردن دچار بی اشتهایی می شوند زیرا درد شدیدی را در لثه های خود احساس می کنند و با خوردن شیر درد تشدید می شود. پس این علامت را جدی بگیرید.

آبریزش بینی

آبریزش بینی را می توان از دیگر علائم شایع بعد از تب و بی اشتهایی دانست. در صورتی که مطمئن هستید نوزادتان سرما نخورده است اما آبریزش بینی دارد بدانید که در حال ورود به مرحله جدید از زندگی خود است.

اسهال و استفراغ

اسهال و استفراغ در مواقع مختلفی رخ می دهد. اما اگر نوزاد بیماری های جانبی مانند مسومیت و … ندارد بهتر است برای اینکه مطئن شوید نوزاد در حال دندان درآوردن است او را به نزد پزشک ببرید.

جوش زدن

برخی از کودکان در شروع دروه دندان درآوردن جوش هایی بر روی گونه آن ها به وجود می آید. این نشانه ای از شروع رشد دندان های شیری در نوزاد می باشد.

برای اطلاعات بیشتر شما می توانید مقاله علائم دندان در آوردن کودکان را مطالعه کنید.

 

تب کودکان برای دندان

درمان تب کودکان برای دندان درآوردن

معمولا تب کودکان برای دندان درآوردن نیازی به درمان جدی ندارد زیرا یک پروسه طبیعی است و در مدت زمان کوتاهی رفع خواهد شد. اما شما می توانید به تسکین و بهبودی او کمک کنید. با انجام روش های زیر می توانید علاوه بر تسکین درد به کاهش دمای بدن او نیز کمک زیادی کنید.

آینده ی فرزندتو بساز

والدین عزیز اگر دوست دارید دندان های فرزندانتان در آینده هیچ مشکل خاصی نداشته باشد و فرزندانتان صاحب دندان های سالم و زیبا باشند نیاز به اطلاعات بسیاری در مورد مشکلات رایج دندان های کودکان خود دارید. دندانپزشکی کودکان دکتر کوشکی راهنمای خوبی برای کسب دانش شما خواهد بود.

خنک نگه داشتن لثه

یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید برای تسکین درد لثه و کاهش دمای بدن نوزاد انجام دهید این است که لثه او را خنک نگه دارید. استفاده از کمپرس یخ چاره ساز است. اما اگر یخ برای کودک شما آزار دهنده است می توانید حوله ای خنک کنید و به آرامی بر روی لثه قرار دهید. همچنین اگر از نوزاد از حلقه دندانی استفاده می کند به طور مداوم آن را خنک کنید تا با فشار لثه بر روی آن التهاب لثه کاهش پیدا کند.

مالیدن لثه کودک

با انگشت خود به آرامی شروع به ماساژ دادن لثه نوزادتان کنید. دو نکته را در نظر بگیرید. اولا اینکه دستان خود را قبل از اینکار به خوبی با مواد شوینده بشوئید زیرا کودکان بسیار حساس هستند و در صورتی که دست شما آلوده به میکروب باشد کودک دچار بیماری خواهد شد. دوما ماساژ را به آرامی انجام دهید. تصور نکنید که اگر لثه نوزاد محکم ماساژ دهید او زودتر تسکین پیدا می کند.

گاز زدن

امروزه حلقه های دندانی در داروخانه ها وجود دارد که با رنگ های مختلف می تواند نوزاد را به خود جذب کند. در هنگام تب کودکان برای دندان درآوردن اقدام به تهیه این حلقه ها کنید تا نوزاد با فشار دادن لثه خود بر روی آن دردش را تسکین دهد. توجه داشته باشید که حلقه را قبل از وارد کردن به دهان نوزاد به خوبی بشوئید. اگر حلقه از دست نوزاد بر روی زمین افتاد آن به جای خود برنگردانید زیرا آلوده شده است.

 

تب کودکان برای دندان

استفاده از استامینوفن

قرص استامینوفن می تواند تب و درد کودک را تا حدودی کاهش دهد. لازم به ذکر است که به هیچ عنوان به طور خودسرانه اقدام به دادن دارو به کودک نکنید زیرا برخی از داروها برای نوزادان مرگبار هستند.

مایعات خنک

اگر نوزاد شیر خشک مصرف می کند شیر او را خنک کنید. خنک بودن شیر خشک به همراه فشار وارد آوردن به پستانک شیشه می تواند باعث آرام شدن کودک شود.

 

کلام آخر !

اگر به تازگی پدر و مادر شده اید و فرزند اولتان را به دنیا آورده اید ممکن است با دیدن هر کدام از مشکلات دچار دستپاچگی و دلهره شوید. به شما توصیه می کنیم در این مواقع آرامش خود را حفظ کنید زیرا عدم آرامش والدین به راحتی به کودک منتقل می شود. در شرایط سخت مانند تب کودکان برای دندان درآوردن آن ها را نوازش کنید و در آغوش بگیرید تا این دوران برای آن ها راحت تر سپری شود.

Join the Discussion