Skip links

تاخیر در رویش دندان شیری چه دلایلی دارد ؟

تاخیر در رویش دندان شیری

دندان‌های شیری مجموعهٔ اولیهٔ دندانی شامل ۲۰ دندان هستند که به‌تدریج دندان‌های دائمی جانشین آنها می‌شود. تعداد دندان‌های شیری ۱۰ عدد در هر آرواره است که به مرور می‌افتند و ۳۲ عدد دندان دائمی جای آنها را می‌گیرند. تکامل این دندان‌ها از دوره جنینی آغاز می‌شود و بعد از تولد در سنین شش ماهگی در می‌آیند و تا سن دو و نیم سالگی تکمیل می‌شوند. حال چه چیزی باعث تاخیر در رویش دندان شیری می شود ؟ همچنین برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان شما می توانید با دکتر کوشکی در تماس باشید.

اول کدام دندان در می آید؟

حدود ۷-۶ سالگی ۴ دندان دائمی در قدام فک پایین و ۴ دندان آسیای اول دائمی در قسمت های خلفی فک بالا و پایین می رویند و روند رویش دندان های دائمی تا ۱۲ سالگی ادامه خواهدداشت. سن دندانی کودکان در برخی از موارد با سن تقویمی آنها تفاوت دارد؛ به طوری که ممکن است زمان رویش دندان های کودک با همسالانش متفاوت باشد. به طور تقریبی زمان رویش دندان های دائمی نسبت به زمان طبیعی تا ۶ ماه طبیعی تلقی می شود.

چه عواملی باعث تاخیر در رویش دندانها میشوند

1- ژنتیک:

ژنتیک میتواند نقش مهمی در فاکتورهای رشد از جمله رویش دندان ها ایفا کند. برخی ژنها باعث میشوند دندانهای دائمی در برخی کودکان دیرتر بیرون بزنند. اگر دندان شیری شما در دوران کودکی نسبت به هم سن و سالان دیرتر افتاده است احتمالا فرزند شما نیز چنین وضعیتی را تجربه خواهد کرد.

2- تغذیه:

دندانهای کودکانی که سوء تغذیه دارند دیرتر از کودکان همسن رشد میکند. در دنیای صنعتی امروزی اکثر کودکان تغذیه طبیعی دارند و در نتیجه رشد خوبی خواهند داشت. اما اگر کودک شما خیلی بد غذا باشد و انواع زیادی از غذاها را نمیخورد ممکن است از نظر دریافت مواد غذایی با مشکل مواجه شود و این امر بر رشد دندانهایش تاثیر میگذارند. عوامل اجتماعی اقتصادی نیز نقش زیادی در رشد دندانها دارند. کودکانی که در خانواده فقیر پرورش پیدا میکنند دندانهایشان دیرتر از همکلاسیهایشان که رفاه مالی دارند رشد میکند. علت آن احتمالا تفاوت در کیفیت تغذیه، سموم محیطی و استرس است.

3- جنسیت:

بیشتر والدین میدانند که دختران سریعتر از پسران شروع به صحبت کرده و به اصطلاح زبان باز میکنند. همچنین بلوغ دختران سریعتر از پسران است. در مورد دندان در آوردن نیز این امر صادق است و دختران کمی زودتر از پسران (معمولا چهار تا شش ماه) رویش دندان را تجربه میکنند.

4- اندازه بدن:

کودکانی از از نظر بدنی بزرگتر هستند دندانهایشان زودتر از کودکان کوچکتر رشد میکند. به علاوه نوزادانی که زود رس متولد شده اند یا در دوران جنینی کوچک بوده اند، دندانهای دائمی شان نیز دیرتر از کودکان همسن خود بیرون میزند.

5- بیماری:

در موارد نادر تاخیر در رویش دندانها ممکن است نشان دهنده وجود یک بیماری در کودک باشد. عوامل هورمونی نقش زیادی در رشد دندانها ایفا میکنند بنابراین کودکانی که مشکلات تیروئید یا هیپوفیز دارند غالبا دندانهایشان دیرتر رشد میکند. بد شکلی های فک و کمبود مواد معدنی نیز باعث تاخیر در رویش دندانها میشود. در مورد کودکانی که دندانهایشان کمی دیرتر از دیگران بیرون زده است نباید نگران باشید اما در صورتی که دندانهای شیری کودک در سن ۷ یا ۸ سالگی شروع به افتادن نکرده اند به دندانپزشکی اطفال مراجعه کنید.

 

6- نامنظم بودن دندان ها

رویش نامرتب دندان ها، کج قرار گرفتن آنها یا مشکل های فک کودکان به دلایل مختلفی از قبیل ارث، ناهماهنگی اندازه دندان ها با فضای موجود در فک، برخی از بیماری های عمومی یا به دلیل از دست رفتن پیش از موعد دندان های شیری است. از آنجا که وجود دندان های شیری نقش مهمی در رویش درست دندان های دائمی دارد در صورت از دست رفتن هر یک از دندان های شیری به خصوص دندان های شیری خلفی باید به جای دندان شیری از دست رفته وسیله ای به نام فضا نگهدار قرار داد.

چه زمانی به پزشک مراجعه شود

اگر کودک شما ۱۳ ماهه است و هنوز دندان در نیاورده است و شما تاخیر در دندان درآوردن را در خانواده ندیده اید، زمان ملاقات با پزشک اطفال است. متخصص اطفال می تواند تعیین کند مشکل تاخیر در دندان در آوردن به دلیل تغذیه نامناسب، کم کاری تیروئید و یا عوامل دیگر است. اگر در ۱۸ ماهگی هنوز نوزاد دندان در نیاورده باشد باید به به یک دندانپزشک اطفال مراجعه کنید.

البته باید این را هم گفت که رشد دندان های دائمی هم از 6 سالگی شروع می شود و اگر این دندان ها هم شروع به رشد نکنند، حتما باید به دندانپزشک مراجعه شود. دندان ها باید روند طبیعی رشدشان را حفظ کنند و هم دندان های شیری به موقع رشد کنند و بی افتند و هم دندان های دائمی سر وقت در بیایند.

 

 

Join the Discussion