Skip links

آدامس تاثیر مثبت بر سلامت دندان دارد ؟

تاثیر آدامس بر دندان

آیا از تاثیر آدامس بر دندان و وضعیت سلامت آن اطلاع دارید؟ آدامس ها در انواع مختلف در بازار موجود هستند. نمونه های قند دار و بدون قند در برند های مختلف موجب شده تا افراد در انتخاب آن ها دچار سردرگمی شوند و اطلاعات دقیقی از تاثیر آدامس بر دندان نداشته باشند. در این مطلب علاوه بر بررسی نکات مثبت و منفی در خصوص این خوراکی خوشمزه به بیان توصیه هایی در این خصوص نیز خواهیم پرداخت. برای کسب اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی تماس بگیرید.

 

تاثیر آدامس بر دندان منفی است یا مثبت؟ 

تاثیر آدامس بر دندان منفی است یا مثبت ؟ واقعیت این است که آدامس یکی از خوشمزه ترین خوراکی های شیرین و چسبناک است که همه ما در طول عمر حداقل یک بار آن را امتحان کرده ایم. آدامس ها با توجه به انواع مختلفی که دارند تاثیر مثبت و منفی بر روی دندان ها می گذارند. در سال های گذشته تنها شاهد تولید آدامس های شیرین بودیم که تاثیرات منفی آن ها بیشتر از تاثیرات مثبت شان بود. اما اما اخیرا با نوع جدیدی از آدامس ها تحت عنوان آدامس های بدون قند مواجه هستیم که به دلیل ساختاری که دارند مانع از تخریب مینای دندان و افزایش احتمال پوسیدگی در دندان  می شوند. این نوع از آدامس ها طرفداران زیادی دارند.

 

انواع آدامس 

در این بخش به معرفی دو نمونه کلی از انواع آدامس اشاره می کنیم. بعد از خواندن این مطلب حتما نظرتان در مورد انتخاب آدامس تغییر خواهد کرد.

آدامس های شیرین

همان طور که قبلا اشاره کردیم در سال های گذشته فقط یک نوع از آدامس در بازار موجود بود که طعمی شیرین داشت. در تولید این نوع از آدامس ها قند زیادی به کار می رفت و اگر فرد در طولانی مدت از آن استفاده می کرد با تاثیرات منفی مانند افزایش قند خون و پوسیدگی های دندان مواجه می شد. زیرا مواد قندی و شیرین دشمن مینای دندان است و می تواند به تدریج موجب پوسیدگی آن شود.

آدامس های بدون قند 

آدامس های بدون قند نسل جدیدی از این نوع ماده خوشمزه محسوب می شود که اثری از قند و شکر در ترکیبات آن وجود ندارد. تاثیر این آدامس بر دندان مخرب نیست و افراد می توانند با خیال راحت از آن استفاده کنند. افرادی که دچار قند خون بالا و یا پوسیدگی دندان هستند گزینه مناسبی برای مصرف آدامس های بدون قند محسوب می شوند.

 

تاثیر آدامس یر دندان 

 

مزایای مصرف آدامس 

از آنجایی که غلب دندانپزشکان متخصص توصیه به استفاده از آدامس بدون قند می کنند در این بخش به معرفی مزایا و معایب آن می پردازیم. این توضیحات در خصوص آدامس های بدون قند گفته می شود.

خوش بو شدن دهان و تنفس 

هیچ آدامسی وجود ندارد که فاقد طعم باشد. طعم هایی که در تولید آدامس بکار می رود باعث خوشمزه تر شدن و همچنین خوش بو کردن دهان و تنفس خواهد شد. طعم هایی مانند نعنا می تواند تاثیر بسیار مثبتی در این خصوص داشته باشد. افرادی که به مدت طولانی دارای تنفس بد بو هستند احتمال بروز پوسیدگی دندان و مشکلات گوارشی در آن ها زیاد است اما اگر به صورت مقطعی دچار این عارضه هستید مصرف آدامس های بدون قند طعم دار می تواند کمک زیادی به شما کند.

پیشگیری از پوسیدگی مینای دندان 

آدامس های بدون قند دقیقا برعکس آدامس های شیرین می تواند از پوسیدگی مینای دندان جلوگیری کند. زمانی که غذا می خورید قند موجود بر روی مینای دندان می تواند باعث تخریب آن شود. اما توصیه ای که در این خصوص وجود دارد این است که بعد از مصرف غذا به مدت 20 دقیقه از آدامس های بدون قند استفاده کنید تا قند موجود بر روی مینای دندان به میزان 50% کاهش پیدا کند. بسیاری از دندانپزشکان مصرف این نوع از آدامس ها را بعد از غذا دلیل مهمی در کاهش پوسیدگی دندان می دانند.

افزایش ترشح بزاق دهان 

افزایش ترشح بزاق دهان از تاثیر آدامس بر دندان محسوب می شود که می تواند کیفیت بهداشت دهان را بالا ببرد. هنگامی که بزاق دهان به میزان زیاد ترشح می شود محیط دهان به طور خودکار تمیز می شود. افرادی که به هر دلیلی نمی توانند از یک طرف دهان خود استفاده کنند میزان تجمع باکتری و در نهایت عفونت ها در آن بخش بالاست به همین دلیل توصیه می شود که این افراد از آدامس های بدون قند استفاده کنند تا گردش بزاق در دهان موجب تمیز کردن دهان شود. زیرا از میزان اسید موجود در دهان کاسته می شود.

کاهش استرس 

مصرف آدامس فقط بر روی دندان ها تاثیرگذار نیست بلکه می تواند تاثیرات روانی بی شماری را برای افراد به دنبال داشته باشد. به طور مثال بسیاری از افراد ادعا می کنند که با جویدن آدامس در حین کار تمرکز آن ها افزایش پیدا کرده و راندمان آن بیشتر می شود. این افراد معمولا به دفعات زیاد در طول روز آدامس می جوند و بهتر است که نوع بدون قند آن را تهیه کنند.

 

تاثیر آدامس یر دندان

معایب مصرف آدامس 

پوسیدگی دندان یکی از معایب مصرف آدامس است اما اگر آدامس را به درستی انتخاب کنید می توانید از بروز بسیاری از معایبی که در این بخش گفته می شود خودداری کنید.

پوسیدگی دندان  

اگر در انتخاب و خوردن ادامس های قندی اشتیاق دارید باید به زودی شاهد بروز پوسیدگی در دندان های خود باشید. زیرا یکی از عوامل منفی در مصرف بی رویه آدامس های قندی افزایش پوسیدگی در مینای دندان است زیرا محیط دهان را به میزان چشم گیری اسیدی می کند. پوسیدگی ها می توانند درد شدیدی را به همراه بیاورند و اگر نسبت به درمان آن بی توجه باشید باعث عفونت و آسیب به بافت عصبی آن خواهید شد.

آزادسازی جیوه در دهان

افرادی که دندان پر کرده در دهان خود دارند بهتر است که از جویدن آدامس خودداری کنند. زیرا اغلب دندان ها با جیوه پر می شوند و جویدن آدامس می تواند به آزادسازی آن کمک کند. جیوه ماده ای است که به هیچ عنوان نباید وارد خون شود و این مساله می تواند مسمومیت های شدیدی را به دنبال داشته باشد. پس اگر دندان پر کرده در دهان خود دارید بهتر است احتیاط کنید.

آسیب های مفصلی 

تاثیر آدامس بر دندان تنها مختص به آن نیست. بلکه افرادی که در جویدن آدامس زیاده روی می کنند به تدریج دچار آسیب های مفصلی در قسمت فک می شوند .زیرا در هنگام جویدن آدامس فقط یک سمت از دهان درگیر می شود که به مرور زمان می تواند توازن ماهیچه ها را به هم بزند.

 

آیا آدامس جایگزین مسواک است؟ 

پاسخ منفی است. آدامس به هیچ عنوان نمی تواند جایگزین مناسبی برای مسواک و نخ دندان شود. زیرا جویدن آدامس های بدون قند تنها می تواند سطح جونده دندان ها را تمیز کند. در صورتی که باقی مانده مواد غذایی در بین دندان ها نیز نفوذ می کند و تنها راه پاکسازی آن استفاده از نخ دندان و مسواک است. اگر جزو این دسته از افراد هستید و تصور می کنید که آدامس می تواند راهکاری در جهت پاکسازی دندان های شما باشد بهتر است تجدید نظر کنید.

 

 

با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.

اطلاعات بیشتر در این زمینه:
www.medicalnewstoday.com

www.webmd.com


www.aapd.org

Join the Discussion