Skip links

بی حسی دندان کودکان به چند روش انجام می شود ؟

بی حسی دندان کودکان

بی حسی دندان کودکان موجب می شود تا روند درمان بهتر طی شود و دندانپزشک متخصص اطفال بتواند در آرامش به درمان دهان و دندان کودک بپردازد. روش های بی حسی دندان کودکان بسیار متفاوت هستند و هر کدام از آن ها به صلاحدید پزشک انجام می شود. در این مقاله به روش های مختلف بی حس کردن دندان کودک و بررسی جوانب مختلف آن می پردازیم. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با دکتر کوشکی در تماس باشید.

بی حسی دندان کودکان چگونه انجام می شود؟

بی حسی دندان کودکان موجب می شود که در حین درمان هیچ گونه دردی را حس نکنند. درد یکی از مهم ترین عوامل ترس از دندانپزشک در کودکان است. کودکانی که به دلیل درد و خون ریزی از مراجعه به دندانپزشک متخصص اطفال اجتناب می کنند موجب می شود تا مشکلات دندانی آن ها حل نشود و در بزرگسالی با مشکلات عدیده ای مواجه شوند. اما دندانپزشک به چند روش اقدام به بی حسی دندان کودکان می کند؟

ژل بی حسی

ژل بی حسی یکی از روش های بی حس کردن دندان کودکان است که برای مواقعی استفاده می شود که نیاز به زمان کمی برای درمان است. یکی از مواقعی که می توان از ژل برای بی حسی دندان کودکان استفاده کرد زمانی است که دنداپزشک صلاح می داند تا دندان کودک با تزریق مواد بی حس کننده و آمپول انجام شود. اما کودک از درد آمپول هراس دارد. در این هنگام با زدن مقداری از این ژل بر روی لثه کودک می تواند درد ناشی از تزریق آمپول را از بین برد.

بی حس کننده هایی که به صورت سطحی وجود دارند تنها محدود به ژل نیستند بلکه اشکال مختلف با طعم های گوناگون در اختیار دندانپزشک قرار دارد و می توان بی حسی سطح دندان کودک را به وسیله پماد های بی حسی , اسپری های فشار , مایع بی حسی و …. انجام دهد.

تزریق فشاری

تزریق فشاری نیز از دیگر روش های بی حسی دندان کودکان محسوب می شود که در این روش می توان مایع بی حس کننده را در سوراخ های فشار بالا ریخت. در این روش لثه کودک بلافاصله بی حس می شود اما نکته ای که وجود دارد این است که هنگام تزریق مقداری درد و اضطراب وجود دارد.

تزریق به وسیله آمپول

این روش از روش های بسیار مرسومی است که امروزه اغلب دندانپزشکان استفاده می کنند. البته این روش در اغلب بزرگسالان کاردبرد دارد و در کودکانی که ترس از دندانپزشکی ندارند نیز قابل استفاده است. مایع بی حسی در سوزن ریخته می شود و با فشار ملایم مایع به درون بافت لثه هدایت می شود. در هنگام تزریق ممکن است درد و سوزش ملایمی را تجربه کنید اما نگران نباشید زیرا درد آن به سرعت فروکش می کند.

بی حسی دندان کودکان

مزایای بی حسی دندان کودکان

کاهش اضطراب و ترس

زمانی که دندان کودکان بی حس می شود اضطراب و استرس آن ها به میزان چشم گیری کاهش پیدا می کند زیرا دیگر دردی را احساس نمی کنند.

پیشگیری از واکنش های غیر طبیعی

اگر دندان کودک بی حس نشود در هنگام درمان ممکن است به دلیل تحمل درد و یا فشار ابزارهای دندانپزشک کودک رفتار و واکنش غیر طبیعی از خود نشان دهد. این واکنش ها نه تنها موجب آسیب رساندن به خود و دندانپزشک خواهد شد بلکه موجب اختلال در روند درمان نیز می شود.

افزایش همکاری کودک با دندانپزشک

بی حسی دندان کودکان باعث می شود که همکاری بیشتری با دندانپزشک خود برقرار کنند و در روند درمان مشارکت داشته باشند.

پیشگیری از بروز برخی عوارض

بی حس کردن دندان کودکان موجب می شود تا از بروز برخی عوارض پیشگیری شود و درمان به درستی و بر اساس اصول صحیح انجام گیرد.

نکات مهم قبل از تزریق بی حسی

امروزه اغلب دندانپزشکان اطفال ترجیح می دهند که برای بی حسی دندان کودکان از تزریق مواد بی حس کننده استفاده کنند زیرا ماندگاری آن بیشتر است و دندانپزشک زمان و تسلط بیشتری برای تکمیل درمان در اختیار دارد. اما نکات مهمی در هنگام تزریق بی حسی به کودک وجود دارد که دندانپزشک آن ها را رعایت می کند .

آماده سازی

دندانپزشک اطفال قبل از هر اقدامی محیط دهان کودک را برای بی حسی آماده می کند. در این زمان دندانپزشک با فشار هوا و یا پنبه اقدام به خشک کردن محیط دهان می کند زیرا مرطوب و خیس بودن دهان می تواند موجب بروز مشکلاتی شود. سپس مقداری از ژل موضعی را بر روی لثه کودک می مالد تا کودک درد تزریق سوزن را احساس نکند.

بی حسی دندان کودکان

تشخیص محل مناسب برای تزریق

نمی توان برای درمان تمام دندان ها اقدام به بی حسی کردن یک نقطه از دهان کرد. بلکه هر دندان برای شروع درمان نیاز به بی حسی خاصی دارد. به طور مثال اگر قصد دارید یکی از دندان های فک بالا را درمان کنید باید سوزن در نقطه ای تزریق شود تا پای همان دندان بی حس شود نه مناطق دیگر. اگر قصد دارید اقدام به درمان دندان آسیاب کنید باید محل تزریق طوری باشد که اعصاب اصلی بی حس شود.

تزریق

بعد از آماده سازی محیط دهان اقدام به تزریق مایع بی حسی به وسیله سوزن می شود. اگر قبل از تزریق لثه ها به وسیله ژل بی حس شده باشند درد تزریق سوزن احساس نمی شود. فقط ممکن است مقداری سوزش ناشی از حرکت مایع در لثه ها کودک را دچار اضطراب کند. اما نگران نباشید چون سوزش آن به سرعت برطرف می شود.

نکته مهم

ماده بی حسی دندان کودکان تاثیری چند ساعته دارد و دندان را به مدت زیادی بی حس نگاه می دارد. یکی از نکاتی که باید رعایت کنید این است که با دندانی که بی حس است ماده غذایی نخورید. زیرا فشار وارد شده به آن موجب می شود تا دندان دچار آسیب های جدی شود. خوردن را با مایعات و غذاهای نرم شروع کنید و برای قطع خون ریزی اقدام به کمپرس یخ و یا خوردن بستنی کنید.

Join the Discussion