Skip links

بیماری پریودنتال چیست و چه نشانه هایی دارد ؟

بیماری پریودنتال

بیماری لثه که از آن به نام بیماری پریودنتال نیز یاد می‌شود موجب تحلیل و از بین رفتن لثه و خونریزی آن می‌شود. در این مطلب علاوه بر معرفی این عارضه به روش‌های درمان آن نیز اشاره می‌کنیم. درمان بیماری پریودنتال به رو‌ش‌های  خانگی نیز قابل انجام است و به بهبود آن کمک شایان توجهی می‌کند. همچنین شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد دندانپزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی در تماس باشید.

بیماری پریودنتال و رابطه آن با لثه

بیماری پریودنتال اولین عامل در تحلیل و از بین رفتن لثه محسوب می‌شود. زیرا دلیل اصلی آن عفونت لثه و درگیر شدن استخوان‌های اطراف دندان است. افرادی که به این عارضه دچار می‌شوند با خون ریزی لثه و متورم شدن آن‌ها مواجه خواهند شد که باید سریعا برای درمان به دندانپزشک متخصص مراجعه کنند. عدم درمان بیماری پریودنتال موجب گسترش آن به بافت‌های مجاور و در نهایت از بین رفتن لثه می‌شود. تحلیل لثه به مرور زمان باعث لق شدگی دندان و افتادن آن می‌شود.

 

مهم‌ترین عامل در ایجاد بیماری پریودنتال

مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلیل در به وجود آمدن بیماری‌های لثه تشکیل پلاک بر روی مینای دندان است. هنگامی که به بهداشت دهان و دندان بی‌توجه باشید باکتری‌ها و باقی مانده غذاها بر روی مینای دندان می‌چسبند و در طول زمان تبدیل به پلاک می‌شوند. پلاک‌ها روکش‌های بسیار سفتی هستند که بر اثر تجمع باکتری به وجود می‌آیند و منشا اصلی در عفونت، خون‌ریزی، تورم و قرمزی لثه است. پلاک‌ها به تدریج لثه را تحلیل می‌برند و ریشه دندان را ضعیف می‌کنند. ضعیف شدن ریشه دندان می‌تواند آن را از لثه جدا کند.

علائم بیماری لثه 

معمولا بیماری‌های لثه دارای علائم هستند و فرد به محض مشاهده آن‌ها می‌تواند برای معاینه به دندانپزشک متخصص مراجعه کند. اما در موارد نادر این نوع بیماری بدون علامت است و در خاموشی پیشرفت می‌کند. درگیر کردن بافت لثه موجب می‌شود تا فرد بعد از مدت‌ها متوجه بیماری خود شود. بهتر است برای تشخیص بیماری‌ها قبل از آنکه دیر شود هر 6 ماه یکبار برای چکاپ نزد دندانپزشک برویم.

بوی بد دهان 

عفونت با بوی بد همراه است به خصوص اگر در دهان باشد. عفونت‌های دهانی مانند پریودنتال می‌تواند به صورت بوی نامطبوع نمایان شود و اطرافیان را آزار دهد. خود فرد نیز از بوی بد دهان خود آزرده خاطر می‌شود. بوی نامطبوع دهان فقط با ارتقای بهداشت دهان و دندان برطرف نمی‌شود بلکه در بسیاری از مواقع باید ریشه آن را پیدا کرد.

بیماری پریودنتال

خون ریزی در حین مسواک زدن

بیماری لثه موجب افزایش حساسیت آن نیز می‌شود . به همین دلیل به محض برخورد هر جسمی مانند مسواک به لثه موجب خون‌ریزی در آن می‌شود. این افراد باید حتی‌الامکان از مسواک‌های نرم استفاده کنند تا لثه آن‌ها آسیب بیشتری نبیند.

قرمزی و تورم

لثه این افراد در حالت عادی نیز قرمز و متورم است. در صورتی که رنگ عادی لثه تقریبا صورتی می‌باشد. قرمزی و تورم موجب آسیب پذیری لثه و بروز مشکلات عدیده‌ای خواهد شد.

ایجاد فاصله بین دندان

هنگامی که لثه به دلیل بیماری تحلیل می‌رود موقعیت و جایگاه دندان‌ها نیز تغییر می‌کند. در بسیاری از بیماران مشاهده شده که در بین دندان‌ها فاصله به وجود آمده و جلوه ناخوشایندی را ایجاد کرده است. تغییر شکل دندان‌ها نیز یکی دیگر از عوارض بیماری لثه تلقی می‌شود.

درمان بیماری پریونتال 

 درمان بیماری لثه باید حتما توسط دنداپزشک متخصص انجام شود . مواردی که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌شود در صورتی قابل انجام است که بیماری خفیف است و یا به دندانپزشک دسترسی ندارید. به کمک درمان‌های خانگی می‌توانید تا حدودی بیماری را تسکین دهید.

عسل

عسل ماده‌ای طبیعی است که جزو عجایب خلقت نیز شناخته می‌شود. عسل می‌تواند به خوبی مشکلات مربوط به لثه را درمان کند. این ماده ماهیتی ضد باکتری و ضد عفونی کننده دارد و در پاکسازی لثه‌ها از باکتری و آلودگی نقش مهمی را ایفا می‌کند. هنگامی که شما برای رفع پلاک‌های دندان به دندانپزشک مراجعه می‌کنید در یک جلسه و با ابزارهای مخصوص اقدام به تراشیدن پلاک‌ها می‌کند. اما اگر پلاک‌های دندان سبک باشد می‌توانید در مدت زمان طولانی‌تر و در چندین جلسه آن‌ها را در منزل درمان کنید و از بین ببرید.

بدین‌منظور باید بعد از مسواک زدن مقداری عسل را با انگشت بر روی لثه‌های خود بمالید و بعد از چند دقیقه بشوئید. توجه داشته باشید که عسل ماده‌ای قندی است و نباید به مدت طولانی آن را بر روی دندان‌ها قرار دهید زیرا زمینه پوسیدگی دندان را فراهم می‌کند.

بیماری پریودنتال

محلول آب و نمک

نمک مانند عسل ماهیتی ضد عفونی کننده دارد و در تسکین و درمان بسیاری از بیماری‌های دهان نقش دارد. بیماری پریودنتال یا بیماری لثه که معمولا با تورم و قرمزی همراه است به کمک نمک درمان می‌شود. بدین منظور باید 1 قاشق غذاخوری نمک را در 1 لیوان آب گرم ترکیب کنید و محلول به دست آمده را بعد از مسواک زدن به مدت 3 دقیقه غرغره کنید. انجام این کار به تعداد 3 بار در روز می‌تواند نشانه‌های بیماری را کاهش دهد.

چای کیسه ای

یک باور قدیمی در بین مردم کشورمان وجود دارد و آن هم حفظ سلامت دندان‌ها با مصرف چای است. چای بعد از آب دومین نوشیدنی در ایران محسوب می‌شود که شما می‌توانید از آن در جهت بهبود بیماری لثه استفاده کنید. بدین‌منظور یک عدد چای کیسه ای را آب گرم قرار دهید و بعد از چند دقیقه آن را بردارید و بعد از خنک شدن به مدت 5 دقیقه آن را بر روی لثه قرار دهید. این کار موجب کاهش نشانه‌ها و علائم بیماری می‌شود.

روغن میخک

روغن میخک یکی از روغن‌های طبیعی است که می‌تواند به شما در بهبود بیماری کمک کند. این روغن که از گل میخک گرفته می‌شود به دو روش قابل استفاده است. اولین روش این است که انگشت خود را به روغن میخک آغشته کنید و بر روی محل مورد نظر بمالید. دومین روش این است که شما می‌توانید تکه‌ای از میخک را در دهان بگذارید و بجوید تا خون‌ریزی و تورم کاهش پیدا کند. در جویدن محتاط باشید زیرا ممکن است موجب خون‌ریزی و تشدید آن شود.

سیر و عسل

در قسمت قبل به خواص عسل اشاره کردیم. ترکیب عسل با سیر رنده شده می‌تواند ترکیبی را برای شما بسازد که خاصیت آنتی‌بیوتیک را به همراه داشته باشد. بدین منظور باید یک حبه سیر متوسط را رنده کنید و آن را با عسل ترکیب کنید. قرار دادن این مخلوط بر روی لثه موجب تسکین آن می‌شود.

روغن سیاه دانه

برای درمان بیماری خفیف لثه می‌توانید از روغن سیاه دانه نیز استفاده کنید. بعد از مسواک مقداری از روغن را بر روی لثه بمالید و محل مورد نظر را ماساژ دهید. ترکیب این روغن در یک لیوان آب گرم نیز می‌تواند تاثیر فوق العاده‌ای داشته باشد.

 

با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.

Join the Discussion