Skip links

رعایت 5 نکته برای بهداشت دهان و دندان کودکان

بهداشت دهان و دندان کودکان

رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان در سنین پایین بسیار ضروری است. انجام نکاتی مهم در این خصوص موجب می شود تا کودک در بزرگسالی کمتر به مشکلات جدی دچار شود. به نوعی می توان رعایت بهداشت دهان و دندان کودک را سرمایه گذاری دانست. در این بخش به معرفی اصولی مهم در این باره می پردازیم. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با دکتر کوشکی در تماس باشید.

 

 

رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان چه فایده ای دارد ؟

به جرات می توان گفت که رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان می تواند از بروز مشکلات جدی در آینده جلوگیری کند. همان طور که می دانید درمان های دندانپزشکی جزو درمان های گران ترین درمان ها در تمام دنیا شناخته شده اند که با رعایت مواردی ساده می توان از صرف هزینه های گزاف آن نجات پیدا کرد. کودکان نسبت به بزرگسالان از صبر و تحمل کمتری برخوردارند به همین دلیل باید از پوسیدگی و خرابی دندان های آن ها جلوگیری کرد تا دچار درد درمان های دنداپزشکی نشوند. اما رعایت چه مواردی می تواند به بهداشت دهان و دندان کودکان کمک کند؟

استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید

یکی از مهم ترین دلایل پوسیدگی دندان در کودکان عدم استفاده از مسواک و خمیر دندان مناسب است. به شما توصیه می کنیم برای افزایش بهداشت دهان و دندان کودکان از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید. علاوه بر این انتخاب مسواک نرم نیز می تواند در بهبود سلامت لثه ها کمک شایانی کند. زیرا استفاده مداوم از مسواک و خمیر دندان مناسب باعث جلوگیری از ایجاد پلاک بر روی دندان ها می شود.

نخ دندان کشیدن

نخ دندان کشیدن نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگسالان نیز توصیه می شود. زیرا کاربردی فراتر از مسواک دارد و می تواند باقی مانده غذاها را از بین دندان خارج کند. نحوه صحیح نخ دندان کشیدن قبل از مسواک زدن توصیه می شود. زیرا هنگامی که بین دندان تمیز باشد خمیر دندان حاوی فلوراید راحت تر در بین آن ها نفوذ می کند و عملیات پاکسازی به بهترین نحو انجام خواهد شد. تنبلی کردن در کشیدن نخ دندان می تواند به مرور زمان موجب رسوب در زیر لثه ها و تغییر رنگ آن ها شود. از مهم ترین فاکتورهای لبخند زیبا می توان به لثه هایی تمیز اشاره کرد.

 

بهداشت دهان و دندان کودکان

استفاده از دهان شویه

بعد از اینکه کودک نخ دندان کشیدن و مسواک زدن را به اتمام رساند باید به مدت 2 دقیقه دهان شویه حاوی فلوراید را در دهان خود نگه دارد تا باکتری های باقی مانده در دهان او نیز از بین بروند. دهان شویه ها در انواع و طعم های مختلفی موجود هستند که استفاده از آن ها می تواند موجب ارتقای بهداشت دهان و دندان کودکان شود.

رژیم غذایی مناسب

مصرف غذاهای شیرین و نشاسته ای می تواند در زمان کوتاهی موجب تخریب و تضعیف مینای دندان و در نهایت پوسیدگی آن شود. اگر می خواهید اصول مهم در رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان را بدانید بهتر است به رژیم غذایی آن ها توجه کافی داشته باشید. به طور مثال خوردن نوشیدنی هایی مانند نوشابه به وضوح تاثیر مخربی خواهد داشت. در صورتی که کودک شما تمایل به مصرف این نوع از خوراکی ها دارد بهتر است که با غذای اصلی مصرف شوند و نه به عنوان میان وعده. خوردن آبنیات و آدامس نیز نتایج نامطلوبی بر سلامت دهان و دندان کودکان دارد. زیرا خوراکی های چسبنده به مینای دندان می چسبند و در دراز مدت باعث پوسیدگی دندان خواهند شد.

چکاپ دوره ای

دندانپزشکان اطفال توصیه می کنند که برای جلوگیری از آسیب های احتمالی و پوسیدگی ها پنهان دندانی بهتر است دندان های کودک هر 6 ماه یکبار توسط پزشک بررسی شوند. منظور از پوسیدگی پنهان پوسیدگی هایی است که در بین دندان ها به وجود می آید. این نوع از پوسیدگی ها تا مدت ها از دید پنهان می مانند و هنگامی که به ریشه و عصب دندان آسیب وارد شد فرد متوجه آن می شود. از مهم ترین عوامل پوسیدگی های بین دندانی عدم کشیدن نخ دندان و استفاده از دهان شویه است. زیرا مسواک زدن کودکان به تنهایی کفایت نمی کند.

 

بهداشت دهان و دندان کودکان

توصیه هایی به والدین

برای رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید زیرا کودکان نسبت به بزرگسالان از توجه کمتری نسبت به بهداشت دهان برخوردار هستند و والدین باید تا حداقل 7 سالگی مراقب آن ها باشند و آموزش های لازم را به آن ها بدهند.

استفاده کم از خمیر دندان

اغلب بزرگسالان از میزان زیادی خمیر دندان بر روی مسواک خود استفاده می کنند. اما این مساله در خصوص کودکان صحیح نیست. زیرا بسیاری از کودکان تمایل زیادی به طعم خمیر دندان نشان می دهند و ممکن است در حین مسواک زدن مقداری از خمیر دندان را ببلعند. بلعیدن خمیر دندان به هیچ عنوان با معده سازگار نیست و اگر به دفعات تکرار شود کودک دچار مسمومیت ناشی از فلوراید خواهد شد. بهترین میزان برای استفاده از خمیر دندان برای کودکان به اندازه یک نخود است. برای اطلاعات بیشتر از خمیر دندان مخصوص کودکان نیز شما می توانید مقالات دیگر ما را مطالعه کنید.

مسواک زدن پشت دندان ها

مسواک زدن پشت دندان ها یکی از اصول بهداشت دهان و دندان کودکان است. این اصل را بسیاری از بزرگسالان نیز رعایت نمی کنند. پشت دندان ها محل مناسبی برای تجمع باکتری و پلاک است و اگر به طور مرتب تمیز نشود باعث بروز پوسیدگی و مشکلات جدی خواهد شد. پس به کودکان آموزش دهید که ابتدا پشت دندان ها را مسواک بزنند و سپس به سراغ سطح دندان ها و زبان بروند. مسواک زدن زبان عامل مهمی در کاهش بوی بد دهان شناخته شده است.

مسواک زدن خط لثه

خط لثه نیز در هنگام مسواک زدن باید تمیز شود. زیرا باقی مانده مواد غذایی موجب ایجاد رسوب در این ناحیه خواهد شد. بدین منظور باید مسواک را به حالت زاویه دار در دست بگیرید تا موهای آن بتواند زیر لثه را به آرامس تمیز کند.

مسواک زدن دندان های عقب

دندان های آسیاب جزو دندان هایی است که به سختی تمیز می شوند. برای کودک مسواکی تهیه کنید که دسته آن مقداری زاویه داشته باشد تا به راحتی به دندان های آسیاب دسترسی پیدا کند و بتواند به خوبی آن ها را پاکسازی کند.

 

Opinions

Join the Discussion