Skip links

بند آوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان

بند آوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن 

بند آوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان با روش های مختلفی امکان پذیر است. اما اغلب خونریزی ها بعد از گذشت 24 ساعت بهبود پیدا میکنند. لخته ای که بر روی محل کشیده شدن دندان به وجود می آید موجب کاهش آن و التیام خواهد شد. اگر پس از 24 ساعت شاهد ادامه خونریزی بودید این مطلب می تواند به شما کمک کند. در این بخش به معرفی راهکارهایی برای بند آوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان پرداخته ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی تماس بگیرید.

 

خونریزی بعد از کشیدن دندان 

بند آوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان به طور طبیعی اتفاق می افتد. اما گاهی مواقع شاهد ادامه خونریزی و وخیم شدن اوضاع هستیم. اگر با گذشت 1 روز از جراحی شاهد عدم بند آمدن خونریزی بودید حتما به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید تا علت را بیابد.

بند آوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن

راهکارهایی برای بند آوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان

استفاده از گاز استریل مرطوب

بهترین روش برای بند آوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان قرار دادن گاز استریل بر روی آن است. اغلب دندانپزشکان برای جلوگیری از خونریزی از این روش استفاده می کنند. اما اگر خونریزی شما هنوز بند نیامده می توانید در خانه نیز اقدام به این کار کنید. یک تکه گاز استریل را تا کنید و آن را به صورت مربع دربیاورید. بر روی دندان بگذارید و محکم فشار دهید. با این کار بعد از 60 دقیقه خون ریزی به میزان چشم گیری کاهش پیدا می کند. اگر گاز استریل در دسترس ندارید می توانید از دستمال کاغذی تمیز هم استفاده کنید. چند عدد دستمال کاغذی را تا کنید و بر روی محل مورد نظر قرار داده و فشار دهید.

بالا گرفتن سر 

یکی از دلایل ادامه دار بودن خونریزی افزایش جریان خون است. شما باید کاری کنید تا جریان خون در لثه کاهش پیدا کند. برای بند آوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان باید موقعیت سر را به نحوی قرار دهید که از قلب تان بالاتر باشد. بدین منظور دراز بکشید و چند بالش را زیر سر خود بگذارید. بالا نگه داشتن سر می تواند به میزان زیادی در کاهش خونریزی موثر واقع شود.

 استفاده از چای کیسه ای 

چای کیسه ای دارای ترکیباتی مانند تانیک اسید است که نقش مهمی در افزایش انعقاد خون دارد. قرار دادن چای کیسه ای بر روی محل مورد نظر می تواند این اسید را فعال کرده و خون را منعقد کند. البته این نکته را فراموش نکنید که چای کیسه ای را نباید به صورت خشک در دهان قرار داد بلکه باید آن را مرطوب کرد و به مد 30 تا 45 دقیقه بر روی لثه قرار داد. فشار دادن دو فک بر روی همدیگر باعث بهبود سریع تر خون ریزی خواهد شد.

اجتناب از فعالیت های سنگین

دندانپزشکان متخصص توصیه می کنند که تا چند روز بعد از کشیدن دندان از فعالیت های سنگین مانند ورزش های حرفه ای اجتناب کنید. زیرا فعالیت می تواند باعث افزایش گردش خون در بدن و در نتیجه خون ریزی لثه شود. پس یکی از مهم ترین عوامل در بند اوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان این است که به اندازه کافی استراحت کنید.

عدم استفاده از نی 

برخی از افراد تصور می کنند که بعد از کشیدن دندان باید نوشیدنی ها را با نی بنوشند. در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است. استفاده از نی می تواند به لثه فشار زیادی وارد کند و خونریزی آن را تشدید کند. بهترین توصیه برای این افراد این است که نوشیدنی را با لیوان و به حالت عادی بنوشند تا موجب کمترین فشار به عضلات داخلی دهان و خارج نشدن لخته خون از لثه شود.

پرهیز از سیگار کشیدن 

سیگار کشیدن حالتی را در عضلات دهان به وجود می آورد که می تواند از بند آوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان جلوگیری کند. اگر فردی سیگاری هستید به شما پیشنهاد می کنیم تا چند روز از کشیدن آن خودداری کنید تا دوره نقاهت به خوبی سپری شود. در افراد سیگاری علاوه بر خونریزی شاهد پخش شدن مواد شیمیایی و گسترش عفونت در دهان هستیم که می تواند به میزان زیادی مضر واقع شود.

استفاده از غذاهای نرم 

خوردن غذاهای نرم مانند سوپ و پوره سیب زمینی می تواند در بند آوردن خونریزی لثه به شما کمک کند. استفاده از غذاهای سفت , میوه ها , تنقلات و …. باعث افزایش خونریزی می شود. همچنین در انتخاب نوشیدنی ها نیز باید دقت کنید. نوشیدنی های گازدار مانند نوشابه گزینه نامناسبی برای دوران نقاهت محسوب می شوند زیرا توانایی خارج کردن لخته خون را از لثه دارند. اگر تمایل به مصرف میوه هایی مانند سیب دارید به هیچ عنوان آن را گاز نزنید بلکه آن را رنده کنید.

نحوه صحیح مسواک زدن 

اگر به تازگی دندان خود را کشیده اید و نگران خونریزی آن هستید باید در هنگام مسواک زدن مراقب باشید. مسواک زدن به نحو خشن می تواند لخته خون را از لثه شما خارج و خون ریزی آن را تشدید کند. بهتر است تا 2 یا 3 روز از مسواک زدن خودداری کنید و دهان خود را به وسیله آب نمک و دهان شویه تمیز کنید.

عدم لمس لثه با زبان 

بسیاری از بزرگسالان و کودکان عادت به لمس کردن لثه با زبان دارند. این کار می تواند محل کشیده شدن دندان را تحریک کند و موجب خونریزی آن شود. اگر می خواهید در بند آوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان موفق باشید بهتر است از انجام این کار اجتناب کنید.

 

 

بند آوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن

 

نکات مهم بعد از کشیدن دندان 

نکات و توصیه های مهمی بعد از کشیدن دندان وجود دارد که اغلب دندانپزشکان نیز به شما توصیه می کنند. در این بخش به بیان این نکات می پردازیم تا بتوانید به کمک آن ها زودتر سلامتی خود را به دست بیاورید.

  • از 1 هفته تا 10 روز مراقب محل کشیده شدن دندان باشید. این ناحیه بسیار حساس است و با کوچک ترین کار می تواند باعث عفونت و یا تشدید خونریزی شود.
  • کشیدن دندان در اغلب مواقع با درد همراه است. به همین دلیل دندانپزشکان اقدام به تجویز مسکن می کنند. داروهای خود را به موقع مصرف کنید و اگر دندانپزشک قرص مسکن برای شما تجویز نکرد به هیچ عنوان اقدام به مصرف خود سرانه آن نکنید.
  • برای کاهش درد و بی حس کردن ناحیه می توانید تعدادی یخ را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و آن را به مدت 10 دقیقه بر روی لثه کمپرس کنید. این مدت نباید بیشتر از 10 دقیقه باشد.
  • بهتر است تا 24 ساعت از شستن دهان به وسیله مسواک و استفاده از نی خودداری کنید تا محل مورد نظر به خوبی منعقد شود.
  • برای پاکسازی دهان خود در روز های بعد از کشیدن دندان باید از آب نمک استفاده کنید. بدین منظور نصف قاشق چای خوری را در یک لیوان آب گرم یا ولرم حل کنید و آن را در دهان غرغره کنید.
  • از مصرف غذاهای خیلی گرم بپرهیزید زیرا می تواند درد و خونریزی را تشدید کند. بهتر است غذاهای سرد استفاده کنید.
  • لثه بعد از کشیده شدن دندان با ورم و قرمزی روبرو می شود. نگران نباشید. فقط کافیست توصیه های پزشک را جدی بگیرید تا روند بهبود سریع تر حاصل شود.

با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.

Join the Discussion