Skip links

بعد از فلوراید تراپی کودکان چه باید کرد ؟

فلوراید تراپی کودکان

بعد از فلوراید تراپی کودکان چه باید کرد ؟ این سوالی است که اغلب والدین می پرسند. فلوراید تراپی یا ” وارنیش فلوراید ” برای افزایش استحکام مینای دندان انجام می شود و به مدت طولانی بر روی مینا باقی می ماند. در این مقاله به پاسخ این پرسش که بعد از فلوراید تراپی کودکان چه باید کرد؟ خواهیم پرداخت و موارد مهم را به شما والدین عزیز گوشزد می کنیم. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با دکتر کوشکی در تماس باشید.

بعد از فلوراید تراپی کودکان چه باید کرد

بعد از فلوراید تراپی کودکان چه مواردی را باید رعایت کرد؟

بعد از فلوراید تراپی کودکان چه باید کرد ؟ فلوراید تراپی هم در کودکان و هم در بزرگسالان انجام می شود اما انجام آن در کودکان بسیار حساس تر است و باید مراقبت ها و نکات لازم را بعد از آن رعایت کرد تا کودک دچار مشکلات بعدی نشود. فلوراید ماده ای طبیعی است که در اغلب خمیر دندان ها و دهان شویه ها نیز وجود دارد اما مقدار آن کافی نیست و کودک برای افزایش مقاومت دندان باید فلوراید تراپی انجام دهد.

مناسب ترین سن برای انجام فلوراید تراپی بالای 5 سال است. زیرا یکی از مواردی که باید بعد از فلوراید تراپی انجام شود تخلیه آب دهان است و معمولا کودکان زیر 5 سال قادر به انجام آن نمی باشد.

خارج کردن آب دهان

حداکثر زمان فلوراید تراپی 5 دقیقه است. بعد از اتمام آن باید کودک آب اضافه دهان خود را تخلیه کند. اگر آب دهان کودک تخلیه نشود ممکن است منجر به بلع فلوراید شود . این ماده نباید وارد معده کودک شود زیرا ممکن است مشکلاتی را پیش آورد. همان طور که اشاره کردیم کودکان بالای 5 سال توانایی تخلیه آب دهان خود را دارند. با این کار اضافه فلوراید از دهان خارج می شود و باقی مانده آن بر روی دندان کودک و بر روی مینا باقی می ماند. نکته مهمی که باید در نظر بگیرید این است که به هیچ عنوان دهان کودک را نباید شستشو داد زیرا فلوراید هنوز مقاوم نشده و ممکن است کاملا پاک شود و تاثیر آن از بین برود.

عدم صرف غذا

بعد از فلوراید تراپی کودکان چه باید کرد ؟ مورد مهمی که در فلوراید تراپی کودکان وجود دارد این است که کودک تا 4 ساعت بعد از انجام آن نباید هیچ گونه مواد غذایی مصرف کند. زیرا هنوز ماده فلوراید بر روی مینای او سفت نشده و به محض خوردن و جویدن غذا فلوراید از روی دندان او جدا می شود. بهترین کار این است که کودک قبل از فلوراید تراپی تغذیه مناسبی داشته باشد که تا چند ساعت سیر بماند. بعد از گذشت 4 ساعت باید تغذیه را با مایعات و غذاهای نرم شروع کنید به هیچ عنوان غذای سفت و چسبنده برای کودک مناسب نیست زیرا به مینای دندان می چسبند و تاثیر فلوراید درمانی را از بین می برند.

 

بعد از فلوراید تراپی کودکان چه باید کرد

عدم نوشیدن آب

بهتر است تا چند ساعت بعد از انجام فلوراید تراپی آب و مایعات نوشیده نشود زیرا فلوراید درمانی بی تاثیر خواهد شد. اگر کودک شرایط خاصی دارد می توانید با صلاح دید پزشک و مشورت با او مقداری آب به کودک دهید اما این زمان نباید کمتر از نیم ساعت باشد.

مصرف غذاهای نرم

اگر می خواهید وارنیش فلوراید مقاومت و دوام بیشتری بر روی دندان کودکان داشته باشد بهتر است که شروع تغذیه را غذاهای نرم شروع کنید. غذاهایی مانند آش و سوپ گزینه مناسبی برای کودک هستند. نکته مهمی که والدین باید به آن واقف باشند این است که 24 ساعت بعد از وارنیش فلوراید طلایی ترین زمان است. اگر در این مدت نکات لازم را رعایت کنید می توانید به موفقیت آمیز بودن فلوراید تراپی امیدوار باشید.

مسواک نزدن

اغلب دندانپزشک اطفال به والدین توصیه می کند که کودک تا 2 روز نباید مسواک بزند. استفاده از دهان شویه و نخ دندان نیز در این دوره ممنوعیت دارد. زیرا فلوراید در حال سفت شدن بر روی دندان است و استفاده از مسواک , خمیر دندان , دهان شویه و نخ دندان می تواند این ماده را از روی لثه و دندان جدا کند و مقاومت آن را از بین ببرد.

مصرف شیر

متاسفانه برخی از کودکان در حین فلوراید تراپی اقدام به بلعیدن این ماده می کنند. همان طور که اشاره کردیم این ماده نباید وارد معده کودکان شود. اما اگر در حین فلوراید تراپی متوجه این مساله شدید می توانید مقداری شیر به کودک بدهید تا تاثیر این ماده خنثی شود و به حداقل برسد.

چکاپ دوره ای 

فلوراید تراپی در کودکان باید هر 6 ماه یکبار انجام شود. برخی از پزشکان توصیه می کنند که اگر کودک شما دارای استعداد پوسیدگی دندانی است باید این دوره را به 4 ماه کاهش دهید تا فلوراید تراپی تاثیر بیشتری بر روی دندان کودک داشته باشد. پس هر 6 ماه یک بار کودک را برای چکاپ به نزد ندانپزشک متخصص اطفال ببرید تا معاینه شود.

بعد از فلوراید تراپی کودکان چه باید کرد

نکات مهم 

  • فلوراید تراپی توسط ژل فلوراید و به وسیله یک قلم مو بر روی دندان کودک انجام می شود. این کار نیاز به هیچ گونه بی حسی و بی هوشی ندارد و می توان در هوشیاری کامل آن را انجام داد. اگر می خواهید بهترین نتیجه از این کار حاصل شود باید تمام نکات بالا را رعایت کنید.
  • دندان های شیری کودک به اندازه دندان دائمی از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل برخی از متخصصین توصیه می کنند که کودک خود را از سن 5 سالگی برای فلوراید تراپی نزد دندانپزشک اطفال ببرید ما برخی دیگر نیز توصیه می کنند که مناسب ترین برای این کار همزمان با رشد دندان های دائمی است یعنی 7 سالگی. بهتر است والدین در سن 5 سالگی کودک را نزد دندانپزشک اطفال ببرند تا بهترین سن برای فلوراید تراپی تشخیص داده شود.

Join the Discussion