Skip links

برای داشتن لبخند زیبا از ارتودنسی نامرئی استفاده کنید !

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی نوع جدیدی از ارتودنسی محسوب می شود که امروزه طرفداران زیادی دارد. این روش درمانی برای دندان هایی قابل استفاده است که دارای نابهنجاری متوسط تا خفیف هستند. در این روش از پلاک های پلاستیکی به جای سیم و براکت استفاده می شود. ارتودنسی نامرئی روشی مناسب برای جوانان و بزرگسالان است. برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان شما می توانید با دکتر کوشکی در تماس باشید.

 

 

ارتودنسی نامرئی چیست ؟

ارتودنسی نامرئی جزو مدرن ترین روش های درمانی برای مرتب سازی دندان هاست. درمان نابهنجاری های خفیف را می توان با این روش درمان کرد. نام دیگر ارتودنسی نامرئی اینویزیلاین است که به وسیله پلاک هایی از جنس پلاستیک قابلیت رفع ناهماهنگی های دندان را دارد. این پلاک ها شفاف هستند و زمانی که در دهان قرار می گیرند هیچ گونه نمای بیرونی ندارند به همین دلیل نام ارتودنسی نامرئی را بر آن نهاده اند. متحرک بودن پلاک ها موجب می شود تا در هنگام غذا خوردن و مسواک زدن آن ها را از خارج کرد و مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان و تغییر رنگ به وجود نیاید. در صورتی که ارتودنسی های قدیمی فرد را دچار این مشکلات می کردند.  استفاده از ارتودنسی نوین برای کودکان توصیه نمی شود زیرا یکی از شروط نتیجه گیری از این درمان همکاری بیمار با پزشک است.

 

انواع اردتونسی نامرئی

اگر جزو افرادی هستید که در اجتماع حضور دارید و نمی توانید از ارتودنسی های قدیمی استفاده کنید می توانید این روش درمان را جایگزین آن کنید. زیرا ارتودنسی های نامرئی می توانند لبخند شما را حفظ کنند و از جلب توجه افراد به دندان های شما جلوگیری کند. این روش درمانی نوین دارای چند نوع است که در ادامه به معرفی آن می پردازیم.

لینگوال

حتما تا به حال نوعی از ارتودنسی را دیده اید که در پشت دندان قرار می گیرد. در این روش سیم ها و براکت ها به جای اینکه در سطح جلویی دندان واقع شوند در پشت دندان قرار می گیرند. ارتودنسی لینگوال دارای معایبی است که موجب شده کمتر افراد به سراغ آن بروند. مهم ترین عیب آن را می توان آزار دادن زبان دانست زیرا قرار دادن براکت ها در پشت دندان تماس مستقیمی را با زبان ایجاد می کند. اگر به فکر انجام ارتودنسی های نامرئی هستید بهتر است انواع دیگر آن را امتحان کنید.

 

ارتودنسی نامرئی

پلاک های پلاستیکی

در ارتودنسی با پلاک های پلاستیکی توجه اطرافیان به دندان های شما جلب نمی شود زیرا دارای کمترین جلوه هستند و فرد می تواند به راحتی صحبت کند و لبخند بزند. برای استفاده از این روش باید ابتدا توسط دندانپزشک متخصص معاینه شوید زیرا تمام بیماران نمی توانند کاندیدای مناسبی برای انجام این درمان باشند. در درمان ارتودنسی با پلاک های شفاف باید هر دو هفته یکبار پلاک را تعویض کنید.

براکت های بی رنگ

نوع دیگری از ارتودنسی های نامرئی را می توان استفاده از براکت های بی رنگ دانست. در این روش سیم و براکت بر روی دندان نصب می شود اما تمام این ابزارها همرنگ با دندان هستند و هیچ گونه جلوه خارجی ندارند. مزیت استفاده از این ارتودنسی عدم آسیب رساندن به زبان و زیبایی آن است. ما ممکن است براکت ها به مرور زمان به وسیله بزاق دهان و خوردن غذا تغییر رنگ پیدا کنند زیرا ساختار آن به گونه ای نیست که بتوان در هنگام غذا خوردن آن را از دهان خارج کرد.

 

مراحل انجام این نوع ارتودنسی

 • در اولین مرحله باید به سراغ یک دندان پزشک متخصص بروید. بهتر است برای این کار به سراغ پزشکی بروید که تخصص زیبایی دارد.
 • دندانپزشک متخصص بعد از معاینه دندان ها از آن ها قالب تهیه می کند و مراحل اسکن کردن دندان ها را انجام خواهد داد.
 • بعد از اسکن شدن دندان ها باید تصاویری سه بعدی از حالت کلی فک , دهان و دندان تهیه شود.
 • طرح درمان به وسیله کامپیوتر برنامه ریزی می شود و تعداد پلاک های مورد نیاز برای استفاده در دوره درمان تشخیص داده می شود.
 • ارسال قالب دندان به لابراتوار برای ساخت پلاک های پلاستیکی.
 • بعد از ساخت پلاک ها دندانپزشک اقدام به تست کردن آن بر روی دندان بیمار می کند و درمان آغاز می شود.
 • و در آخرین مرحله را مرحله نظارت و پیشرفت اصلاح دندان ها می نامیم. در دوره درمان باید دندانپزشک به طور کامل بر این روند نظارت داشته باشد و وظیفه بیمار نیز نهایت همکاری با پزشک است.

 

ارتودنسی نامرئی

نکات مهم در استفاده از ارتودنسی نامرئی

 • در استفاده از ارتودنسی نامرئی و پلاک های پلاستیکی احتمال لک شدن وجود دارد. برای جلوگیری از این مساله باید روزی چند بار آن ها را بشوئید. شستن پلاک ها باید به وسیله صابون های ضد باکتری و آب سرد صورت بگیرد.
 • پلاک ها ارتودنسی در هنگام خوردن غذا و یا نوشیدنی های رنگی مانند نوشابه و آبمیوه باید از دهان خارج شوند.
 • در طول درمان باید روزی 2 بار از مسواک و خمیردندان های مرغوب استفاده کنید. خمیر دندان هایی که خاصیت سفید کنندگی دارند گزینه مناسبی محسوب می شوند.
 • برخی از افراد به جای استفاده از خمیردندان های سفید کننده اقدام به مصرف قرص سفیده کننده می کنند. به هیچ عنوان از این قرص ها مصرف نکنید.
 • هنگامی که قالب را از دهان خود خارج می کنید آن را در محفظه مخصوص خود قرار دهید. زیرا عدم نگهداری صحیح از این پلاک ها منجر به پارگی و آسیب دیدگی آن خواهد شد.
 • برای تمیز کردن ارتودنسی نامرئی از مسواک نرم و خیلی نرم استفاده کنید. زیرا این مسواک ها کمترین آسیب را به پلاک ها می رسانند.
 • نخ دندان کشیدن موجب می شود تا باقی مانده غذا از بین دندان های شما پاک شود. زیرا این آلودگی ها منجر به تغییر رنگ پلاک ها خواهد شد.
 • اگر شاهد تغییر رنگ پلاک بودید باید به مدت یک شب آن را خیس کنید. بدین منظور باید ظرفی را پر از آب سرد کنید و قالب را به مدت یک شب در آن بگذارید. این نکته را در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان از آب گرم برای شستن یا خیساندن پلاک استفاده نکنید.
 • محافظ قالب را به صورت روزانه یا یک روز درمیان بشوئید.
 • اغلب دندان پزشکان برای تمیز کردن قالب های ارتودنسی به شما کریستال می دهند. قرار دادن پلاک به مدت 15 دقیقه در کریستال می تواند به تمیز نگه داشتن آن کمک کند.

همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از ارتودنسی دندان کودکان مقاله مربوطه را در سایت ما مطالعه کنید.

 

Opinions

 1. Post comment

  سلام این نوع از ارتودنسی برای دندان ها ضرری ندارد ؟

  Permalink
  1. Post comment

   سلام بر شما. اگر نکات گفته شده رعایت شود خیر، ضرری ندارد.

   Permalink

Join the Discussion