Skip links

ارتودنسی متحرک یا ثابت ؟

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک و ثابت دو نوع از انواع ارتودنسی هستند که تفاوت اصلی آن ها در متحرک بودن ابزارهای آن است. در ارتودنسی متحرک تمام ابزارها قابل جابجایی هستند و فرد می تواند در حین غذا خوردن آن ها را از دهان خارج کند اما در ارتودنسی ثابت تمام ابزارها مانند سیم و براکت ها در طول دوره درمان ثابت هستند و فرد نمی تواند آن ها را در دهان خود خارج کند. در این مطلب به بررسی این دو نوع از درمان می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی تماس بگیرید. 

ارتودنسی

ارتودنسی متحرک و ثابت را می توان از روش های درمانی مناسب در اصلاح نابهنجاری ها دانست. عوامل مختلفی موجب می شود که رشد دندان ها و حالت فک از فرم استاندارد خود خارج باشد. استفاده از درمان های ارتودنسی هیچ گونه محدودیت سنی ندارد و بعد از رشد دندان های دائمی تا سنین پیری می توان از آن استفاده کرد. برخی از افراد فقط در رشد دندان ها دچار نابهنجاری هستند و فک آن ها هیچ گونه مشکلی ندارد. اما برخی از افراد در حالت فک نیاز به اصلاح دارند. این افراد در بلع غذا و حتی تنفس نیز مشکل پیدا خواهند کرد. به همین دلیل گفته می شو که ارتودنسی فقط جنبه زیبایی ندارد بلکه جنبه درمانی آن نیز بسیار حائز اهمیت است. در ارتودنسی با قرار دادن سیم و براکت بر روی دندان موجب می شود تا نیروی لازم برای جابجایی آن ها فراهم شود و در زمان مناسب دندان ها و فک در حالت استاندارد قرار بگیرند .

ارتودنسی ثابت 

ارتودنسی ثابت همان طور که نامش پیداست در طول دوره درمان به صورت ثابت بر روی دندان ها قرار می گیرد و امکان جابجایی و درآوردن آن ها وجود ندارد. رعایت بهداشت دهان در ارتودنسی های ثابت به مراتب سخت تر از ارتودنسی متحرک است زیرا احتمال بروز پوسیدگی در دندان ها را افزایش می دهد. این نوع از درمان روش های مختلفی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

بریس های فلزی

اولین تصوری که از ارتودنسی در ذهن افراد تداعی می شود بریس های فلزی است. این روش درمانی جزو قدیمی ترین روش ها در درمان و اصلاح رشد دندان ها و فک بوده است که امروزه نیز از آن استفاده می شود. متریالی که برای ساخت بریس های فلزی به کار می رود از جنس فولاد ضد زنگ است که باعث می شود در طول دوره درمان زنگ نزند و آسیب نبیند.  این بریس ها دارای براکت و سیم های قوس دار است  که بهترین عملکرد را در مرتب کردن دندان ها دارند. امروزه امکان استفاده از کش های رنگی در ارتودنسی ثابت مهیا شده است که اغلب کودکان از آن ها استفاده می کنند.ارتودنسی متحرک 

روش های ارتودنسی

روش دایمون یکی دیگر از روش های ارتودنسی ثابت است با این تفاوت که دارای ظاهری زیباتر و عملکردی بهتر است. ارتودنسی دایمون از همان نوع بریس های فلزی ساخته می شود اما بر خلاف آن نیازی به استفاده از پلاستیک و کش ندارد. در این روش دندان ها کمتر مورد اصطکاک و آسیب قرار می گیرند. به جای استفاده از کش و پلاستیک از گیره مخصوص بهره گرفته می شود که به کمک قوس هایی که بر روی سیم وجود دارد نیروی لازم به دندان ها فراهم می آورد تا فرم آن ها اصلاح شود.

همرنگ دندان

معمولا افرادی از ارتودنسی همرنگ دندان استفاده می کنند که سن بالاتری دارند. به طور مثال نوجوانان و جوانانی که نگران دیده شدن بریس ها هستند می توانند از این روش درمانی استفاده کنند. این نوع از بریس ها نسبت به بریس های فلزی سایز بزرگتری دارند به همین دلیل نگهداری از آن ها نیاز به دقت و مراقبت بیشتری دارد. در حال حاضر این روش اغلب برای دندان های بالایی کاربرد وسیعی دارد اما در کل محدودیتی وجود ندارد. این نوع از ارتودنسی می تواند زیبایی و لبخند شما را در طول دوره درمان حفظ کند.

لینگوال 

ارتودنسی لینگوال که یکی از انواع ارتودنسی ثابت است به نام ارتودنسی نامرئی نیز شناخته می شود. زیرا به نحوی طراحی و نصب می شود که در پشت دندان ها قرار می گیرد. نام دیگر آن نیز ارتودنسی زبانی است و مناسب برای افرادی است که به هیچ عنوان تمایل به دیده شدن بریس ها ندارند. افرادی مانند ورزشکاران و هنرمندان از این دست هستند. در روزهای ابتدایی ممکن است در تکلم و برخورد زبان با بریس های مشکل داشته باشید اما بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی برطرف خواهد شد.

ارتودنسی متحرک 

ارتودنسی متحرک که امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده است به روشی از درمان گفته می شود که شما می توانید آن را در هنگام غذا خوردن و مسواک زدن از دهان خارج کنید. دقت زیاد و پیروی کردن از تمام اصولی که دندانپزشک به شما خواهد گفت موجب می شود که درمان با موفقیت انجام شود. در صورتی که از ارتودنسی متحرک در طول دوره درمان به خوبی استفاده نکنید مدت زمان درمان طولانی تر خواهد شد. در ادامه به مدل های مختلف ارتودنسی متحرک اشاره می کنیم.

ارتودنسی متحرک

نامرئی 

در ارتودنسی متحرک نامرئی از پلاک های شفاف برای اصلاح فرم دندان ها استفاده می شود .این پلاک ها هیچ گونه جلوه بیرونی ندارند و برای افرادی مناسب هستند که نیاز به اصلاح شدید دندانی ندارند. پلاک های شفاف در هنگام غذا خوردن و مسواک زدن از دندان خارج می شوند و سپس در جای خود قرار داده خواهند شد. با مراجعه منظم به دندانپزشک پلاک ها و فرم آن تغییر می کند تا به مرور زمان طول دوره درمان به اتمام برسد.

پلاک متحرک 

پلاک های متحرک بر اساس قوس دندان های بیمار ساخته می شود و اغلب افرادی که دچار قوس دندانی V هستند گزینه مناسبی برای این روش درمانی محسوب می شوند زیرا این نوع پلاک ها به دلیل ساختاری که دارند دارای پلیت اکریلی , گیره , فنر و بایت پلن می باشند که می توانند فرم دندان ها را به U تغییر دهند و آن ها را اصلاح کنند.

 فانکشنال 

از ارتودنسی متحرک تحت عنوان فانکشنال برای کودکانی استفاده می شود که در حال رشد هستند زیرا یکی از مشخصه های اصلی ارتودنسی فانکشنال این است که با نیروی عضلانی فک کار می کند. رفع مشکلات خاص فک و اصلاح فرم آن موجب می شود تا کودکانی که دچار نابهنجاری در رشد فک هستند از آن استفاده کنند. زمانی می توان از این روش بهترین نتیجه را کسب کرد که به صورت تمام وقت استفاده شوند و سن فرد نیز پایین باشد. این نوع از ارتودنسی متحرک باید در هنگام غذا خوردن , مسواک زدن و ورزش از دهان خارج شود و دوباره در دهان قرار بگیرد. بعد از نصب بریس های فانکشنال شاهد درد زیادی خواهیم بود که با مصرف مسکن هایی مانند استامینوفن تسکین خواهد یافت.با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.اطلاعات بیشتر در این زمینه: www.medicalnewstoday.comwww.webmd.com www.aapd.org

Join the Discussion