Skip links

ارتودنسی سرامیکی روشی نوین در دندانپزشکی

ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی یکی از جدیدترین و به روز ترین متدها در دندانپزشکی زیبایی است. افرادی که تمایل ندارند که از براکت ها و بریس های فلزی استفاده کنند می توانند از این روش درمانی بهره بگیرند. در این مطلب به بررسی جوانب مختلف ارتودنسی سرامیکی، مزایا، معایب و هزینه آن می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر از دندان پزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی تماس بگیرید.ارتودنسی سرامیکی 

ارتودنسی سرامیکی و متقاضیان آن

یکی از دلایل استقبال از ارتودنسی سرامیکی در اصلاح ناهنجاری های فک و دندان همرنگ بودن آن با دندان است. در این روش به جای استفاده از براکت های فلزی از براکت های سرامیکی استفاده می شود که موجب خواهد شد تا جلوه بیرونی نداشته باشد. افرادی که شاغل هستند و همیشه در جامعه حضور دارند جزو اولین متقاضیان در این روش محسوب می شوند. همچنین هنرمندان , ورزشکاران و سایر افرادی که در مردم به آن ها توجه دارند نیز گزینه مناسبی برای استفاده از ارتودنسی سرامیکی به شمار می آیند.

زمان لازم برای اصلاح دندان با ارتودنسی سرامیکی 

مدت زمان لازم برای درمان نابهنجاری های دندان و فک توسط دندانپزشک تشخیص داده می شود. هر چه عدم رشد صحیح دندان ها شدیدتر باشد مدت زمان لازم برای انجام ارتودنسی نیز بیشتر است. اما به طور معمول در ردیف کردن و منظم کردن دندان ها به وسیله ارتودنسی سرامیکی بین 18 تا 24 ماه زمان نیاز است.

کاربرد ارتودنسی سرامیکی 

عملکرد ارتودنسی های سرامیکی مانند ارتودنسی های فلزی است و می توان انتظار خوبی از نتیجه آن ها داشت. اما اغلب افراد به دلیل و مشکلات زیر اقدام به انجام ارتودنسی های سرامیکی می کنند.

فشردگی دندان ها

فشردگی دندان ها که به دلایلی مانند کوچک بودن فک نسبت سایز دندان ها ایجاد می شود اولین عامل در فشردگی دندان ها محسوب می شود. در این شرایط بهترین کار این است که یک یا چند عدد از دندان ها توسط دندان پزشک کشیده شود تا فضای کافی برای اصلاح موقعیت سایر دندان ها به وجود آید. ارتودنسی فلزی و سرامیکی می تواند به عنوان یک روش درمانی مناسب بکار گرفته شود.

بستن فاصله بین دندان ها 

فاصله بین دندان ها یکی از عوامل مهم در مراجعه افراد به دندانپزشک است. زیرا عواملی مانند ژنتیک و موقعیت دندان ها به گونه ای است که فرد در دندان های قدامی شاهد فاصله بین دندان ها است. این نوع از فاصله می تواند لبخند افراد را تحت تاثیر قرار دهد به همین دلیل با انجام ارتودنسی اقدام به پر کردن این فاصله می کنند.

جلو یا عقب بودن دندان ها 

جلو یا عقب بودن دندان ها می تواند علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن زیبایی فرد مشکلاتی از قبیل عدم صحیح تنفس , بلع غذا و …. را به وجود بیاورد. ساییدگی دندان ها نیز از دیگر مشکلات رایج در این گونه افراد محسوب می شود. ارتودنسی های سرامیکی علاوه بر حفظ جنبه زیبایی می تواند در مدت زمان معین موقعیت دندان ها را تثبیت کند.ارتودنسی سرامیکی 

آیا استفاده از ارتودنسی سرامیکی محدودیت دارد؟ 

پاسخ این سوال مثبت است. استفاده از ارتودنسی های سرامیکی برای برخی از افراد محدودیت دارد. این نوع از روش درمانی جزو روش های درمانی ثابت است. یعنی فرد در طول درمان نمی تواند ارتودنسی را از دهان خارج کند. به همین دلیل در هنگام نوشیدن مایعات و غذا خوردن باید آن را در دهان نگه دارد. به همین دلیل توصیه می کنیم افرادی که عادت به نوشیدن قهوه در طول روز و یا کشیدن سیگار دارند نباید از ارتودنسی های سرامیکی استفاده کنند. زیرا موادی که در این بریس ها بکار رفته رنگ پذیر است و بعد از گذشت مدت زمانی زیبایی خود را از دست خواهد داد و به سمت زردی متمایل می شود.دسته دیگری از افراد که در استفاده از این روش دچار محدودیت هستند کسانی محسوب می شوند که دارای الگوی خاصی در رشد دندان ها هستند. افرادی که نیاز  به مدت زمان طولانی برای درمان و نیاز به تغییرات زیادی دارند گزینه مناسبی برای استفاده از ارتودنسی های سرامیکی محسوب نمی شوند. زیرا مقاومت و تحمل فشار بریس های آن نسبت به نوع فلزی کمتر است و ممکن است در حین درمان دچار شکستگی و آسیب جدی شوند.

مزایای ارتودنسی های سرامیکی 

  • اولین مزیت استفاده از ارتودنسی های سرامیکی حفظ جنبه زیبایی فرد است. افرادی که بر روی لبخند خود حساسیت دارند و یا به هر دلیلی تمایل ندارند که سیم های فلزی دندان های آن ها توسط افراد دیده شود می توانند به سراغ این روش درمانی بیایند.
  • واقعیت این است که بریس های سرامیکی نسبت به بریس های فلزی جزو روش های کم درد محسوب می شود و کمترین آسیب را به لثه می رساند. برخی از افراد شاهد بروز آسیب های لثه ای و درد فراوان در هنگام نصب ارتودنسی های فلزی هستند اما با این روش می توانند طول دوره درمان را راحت تر سپری کنند.
  • استحکام بریس های سرامیکی نسبت به بریس های فلزی کمتر است اما در حقیقت اگر به توصیه های پزشک گوش فرا دهید و آن ها را عملی کنید شاهد افزایش طول عمر بریس های سرامیکی و عدم شکستگی و لب پر شدن آن ها خواهید بود.

معایب ارتودنسی های سرامیکی 

  • اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که بودجه محدودی دارید نباید از بریس های سرامیکی استفاده کنید. زیرا این روش درمانی جزو روش های پر هزینه است و باید مبلغ بیشتری را بابت آن بپردازید.
  • اگر در وقت خود محدودیت دارید استفاده از بریس های سرامیکی به شما پیشنهاد نمی شود. زیرا هنگامی که از این روش درمانی استفاده می کنید نسبت به بریس های فلزی باید مراجعات بیشتری به پزشک داشته باشید.
  • این بریس ها از سایز بزرگ تری نسبت به بریس های فلزی برخوردار هستند.
  • ممکن است در حین خارج کردن و برداشتن ارتودنسی از روی دندان با مشکل مواجه شوید. زیرا ساختار سرامیک به نحوی است که سخت تر از مینای دندان است.
 

توصیه های مهم بعد از انجام ارتودنسی سرامیکی 

  • بریس های سرامیکی رنگ پذیر هستند و علاوه بر اینکه در طول روز از مایعاتی مانند قهوه استفاده نمی کنید باید حداقل روزی دوبار اقدام به شستن دندان ها کنید. زیرا بزاق دهان هم موجب رنگ دهی به سرامیک ها خواهد شد.
  • یکی از توصیه های مهم در هنگام استفاده از بریس های سرامیکی این است که هر 6 ماه یکبار دندان های خود را جرم گیری کنید. زیرا به مرور زمان و عدم جرم گیری موجب می شود تا بر روی دندان های شما پلاک هایی تشکیل شود که می تواند رنگ بریس های سرامیکی را تغییر و جلوه ای نازیبا را به وجود بیاورد.
  • در طول دوره درمان از مصرف غذاهای سفت خودداری کنید. این توصیه هم در زمان استفاده از بریس های فلزی و هم سرامیکی می شود. زیرا مصرف غذاهای سفت و گاز زدن میوه هایی مانند سیب می تواند موجب کنده شدن بریس ها و بروز مشکلات آتی کند .
با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.اطلاعات بیشتر در این زمینه: www.medicalnewstoday.comwww.webmd.com www.aapd.org

Join the Discussion