Skip links

چه سنی مناسب ارتودنسی دندان کودکان است؟

ارتودنسی دندان کودکان   

ارتودنسی دندان کودکان می تواند به سلامت دندان ها و رشد بهتر آن ها در بزرگسالی بینجامد. انجام ارتودنسی یکی از دغدغه های مهم والدین است. دندانپزشک متخصص اطفال بهترین گزینه برای انجام ارتودنسی محسوب می شود. در این مقاله به سن مناسب برای ارتودنسی دندان کودکان و نکات مهم در این باره اشاره خواهیم کرد. برای اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشکی کودکان به سایت دکتر کوشکی مراجعه نمایید.

 

سن مناسب ارتودنسی دندان کودکان 

ارتودنسی دندان کودکان باید در سنین پایین انجام شود. مناسب ترین سن برای این کار 7 سالگی می باشد. این سن به چند دلیل برای انجام ارتودنسی حائز اهمیت است.

اولین دلیل را می توان از دست دادن دندان های شیری دانست. بعد از اینکه تمام دندان های شیری کودک افتاد دندان های دائمی او شروع به رشد می کنند. در این هنگام که دندان های دائمی در حال بیرون آمدن از لثه هستند باید به وسیله دندانپزشک اطفال عمل ارتودنسی بر روی دندان کودک انجام شود.

دومین دلیل را می توان نرم بودن فک و قابلیت شکل گیری بهتر دندان های او دانست. هر چه سن کودک افزایش پیدا می کند فک او انعطاف پذیری خود را از دست می دهد و نتیجه مورد نظر دیرتر حاصل می شود.

تشخیص زود هنگام 

بسیاری از والدین با دیدن کوچک ترین نا بهنجاری در دندان های کودک به فکر ارتودنسی دندان او می افتند. دندانپزشک اطفال که در حوزه درمان های دهان و دندان کودکان تخصص دارد می تواند این مورد را به خوبی بررسی کند و در صورت نیاز اجازه ارتودنسی را صادر کند. ارتودنسی در سن 7 سالگی به ارتودنسی پیشگیری نیز شناخته می شود زیرا کودک در این سن مستعد هر گونه نا بهنجاری خواهد بود و زمانی که دندان های با ارتودنسی شکل گرفتند موجب جلوگیری از بسیاری از مشکلات در آینده خواهد شد.

اما این نکته مهم را فراموش نکنید که اگر سن کودک شما از 7 سالگی گذشته نیز می توانید برای اصلاحات فکی و دندانی ارتودنسی را انجام دهید. هیچ گاه برای این کار دیر نیست و حتی بزرگسالان نیز می توانند با انجام ارتودنسی فک و دندان خود را اصلاح کنند. اما دلیل توصیه پزشکان به انجام ارتودنسی در سن پایین این است که فک دارای انعطاف است و برای شکل گیری و اصلاح نابهنجاری مدت زمان کمتری براکت ها بر روی دندان خواهد ماند. زیرا برخی از مشکلات در سن بالا به وسیله ارتودنسی حل نمی شوند و باید حتما از عمل جراحی استفاده کرد.

ارتودنسی دندان کودکان

بیماران ارتودنسی چه مشکلاتی دارند؟ 

موارد مختلفی در تشخیص پزشک موثر هستند و او را مجاب به انجام ارتودنسی دندان کودکان می کند. در ادامه به بسیاری از این مشکلات که قابل شناسایی توسط والدین نیز هستند اشاره می کنیم.

مشکلاتی مانند جلوزدگی فک بالا و بزرگی آن اولین نشانه در انجام ارتودنسی دندان کودکان محسوب می شود. اگر این مشکل در سن پایین حل نشود در بزرگسالی به تنهایی با ارتودنسی برطرف نخواهد شد و باید از عمل جراحی کمک گرفت.

عقب بودن فک بالا و کوچک بودن آن نیز از مواردی است که می تواند در بزرگسالی ایجاد مشکل کند. زیرا زیبایی و خنده فرد را تحت تاثیر منفی قرار می دهد. در صورتی که این مشکل در سن پایین به وسیله ارتودنسی و ارتودنسی فک قابل حل خواهد بود.

باریک بودن فک بالا می تواند در هنگام خنده موجب عدم نمایش دندان های کودک شود. در سنین 7 تا 9 سالگی که مناسب ترین سن برای ارتودنسی دندان کودکان است می توان به راحتی این مشکل را برطرف کرد و خنده ای زیبا را به کودک هدیه داد. البته برای داشتن خنده ای زیبا می شود از ارتودنسی نامرئی نیز استفاده کرد.

بزرگی و یا کوچکی فک پایین نیز دلیل دیگری بر انجام ارتودنسی می باشد. دندانپزشک اطفال با معاینه دقیق و بررسی موقعیت فک ها اجازه ارتودنسی را صادر می کند.

ارتودنسی کودکان در سن بالا 

فک کودک در سن 10 سالگی به تثبیت می رسد و اگر بخواهید بعد از این سن اقدام به انجام ارتودنسی دندان کودکان کنید باید مراحل پیچیده ای را انجام دهید. زیرا دندان های دائمی به اندازه کافی رشد کرده اند و برای حصول نتیجه بهتر باید برخی از این دندان ها کشیده شوند و یا انجام عمل جراحی بر روی آن ها انجام شود.

ارتوپدی فک چه تفاوتی با ارتودنسی دارد؟ 

ارتوپدی فک در زمانی انجام می شود که کودک علاوه بر نابهنجاری در رشد دندان مشکل فک نیز داشته باشد. ارتوپدی فک را ارتودنسی متحرک نیز می نامند . در این روش پلاک متحرک برای کودک ساخته می شود که در هان او قرار داده می شود. یکی از مهم ترین مواردی که می تواند مدت زمان ارتودنسی و ارتوپدی را کاهش دهد میزان همکاری بیمار با پزشک است. معمولا کودکان اهمیتی به این مساله نمی دهند و ممکن است پلاک های مترحک را استفاده نکنند. در این زمان نقش والدین بسیار پر رنگ می شود.

ارتودنسی دندان کودکان

نقش ژنتیک در نابهنجاری فک و دندان 

متخصصین دندانپزشکی اطفال بر این باورند که ژنتیک نقشی مهم و انکار ناپذیر در شکل گیری فک و رشد دندان های کودکان دارد. اگر توجه کرده باشید کودکانی که دارای فک بزرگ و یا جلو زدگی دندان ها هستند والدین آن ها نیز با همین مشکلات دست و پنجه نرم کرده اند . پس بهترین راه برای مبارزه با برخی از ژن ها حل مشکلات در سن پایین است.

مورد دیگری که بسیاری از کودکان با آن مواجه هستند ضربه ناگهانی به دندان هاست. این مساله به دلیل شیطنت های کودکی رخ می دهد اما نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کرد این است که برخی از ضربه ها موجب انحراف در ریشه دندان می شوند و موجب رشد نا هماهنگ دندان ها در آینده خواهند شد. اگر والدین با ضربه ناگهانی به دندان کودک مواجه شدند باید سریعا او را به نزد دکتر دندانپزشک اطفال ببرند.

سوال مهم 

برخی از والدین تصور می کنند که ارتودنسی قابل برگشت است و ممکن است بعد از گذشت مدتی مانند یک سال یا دو سال دوباره دندان های کودک شان هماهنگی و زیبایی خود را از دست می دهد و به حالت قبل بر می گردد. در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است. ارتودنسی دندان کودکان در هر سنی که انجام شود موجب شکل گیری دائمی فک او خواهد شد  و هیچ گاه به فرم قبلی خود بر نخواهد گشت. پس با خیال راحت با درمان کودک خود بپردازید.

Opinions

 1. Post comment

  سلام ممنون از مطلب خوب شما. اما چرا اصلا ارتودنسی برای کودکان لازمه؟

  Permalink
  1. Post comment

   سلام ممنون از شما دوست عزیزم. ارتودنسی برای کودکان نقش پیشگیری را ایفا می کند و از بسیاری از مشکلات آینده دندان ها جلوگیری می کند. برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان هم شما می توانید با دکتر کوشکی در تماس باشید.

   Permalink

Join the Discussion